EkonomikaZahraničie xa Publikované 28. decembra 2020 zobraziť celý profil

Podpis dohody o obchodných vzťahoch medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou je naplánovaný na 30. decembra 2020. Uviedol to v pondelok slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS).

Členské štáty Európskej únie v pondelok jednohlasne schválili predbežnú pobrexitovú obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom, ktorú vyjednávači dosiahli ešte 24. decembra.

Aby sme nemuseli čo i len na niekoľko týždňov fungovať v režime „bez dohody“, je ambíciou Slovenskej republiky, našich partnerov a inštitúcií EÚ prispieť k predbežnému, ale plnohodnotnému uplatňovaniu dohody už od 1. januára 2021,“ píše Korčok. 

Minister dodal, že všetky úkony potrebné na ukončenie riadneho ratifikačného procesu, rešpektujúc postavenie a kompetencie inštitúcií EÚ, sa uskutočnia najneskôr do 28. februára 2021 – dátumu, dokedy je možné dohodu predbežne uplatňovať.

To, či rozhodnutie o súhlase a uplatňovaní dohody od prvých dní nadchádzajúceho roka členské štáty EÚ prijmú, bude podľa jeho slov známe 29. decembra 2020.

Pripomenul, že predpokladom schválenia príslušného rozhodnutia Rady EÚ je posúdenie textu zmluvy na národných úrovniach v 27 členských štátoch, ktoré musia vyslať jednomyseľný súhlas s obsahom i so zvoleným postupom.

V prípade súhlasu členských štátov a schválenia rozhodnutia Radou EÚ nastane moment podpisu (30. decembra 2020) a uverejnenia rozhodnutia v Úradnom vestníku EÚ 31. decembra 2020,“ napísal Korčok.

V procese rokovaní sme intenzívne presadzovali záujmy SR,“ píše Korčok. Samotný obsah a rozsah dohody preto nie je pre Slovensko a ostatné členské štáty prekvapením. Finálny text je však výsledkom politického kompromisu, t.j. limitovaných ústupkov na oboch stranách, dodal.

Pozícia Slovenska k dohode bude podľa Korčoka výsledkom prebiehajúcej analýzy na úrovni všetkých zainteresovaných rezortov, pričom celý proces prebieha v mimoriadne rýchlom časovom slede.

Vyžadujú si to okolnosti schvaľovania na úrovni EÚ s cieľom vyhnúť sa núdzovým opatreniam a zabezpečiť fungovanie podľa vyrokovanej zmluvy,“ napísal.

Dohoda podľa jeho slov pozostáva z dohody o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, dohody o bezpečnostných postupoch pri výmene a ochrane utajovaných skutočností a dohody o spolupráci pri bezpečnom a mierovom využívaní jadrovej energie.

Článok pokračuje pod reklamou

Členské štáty EÚ schválili pobrexitovú obchodnú dohodu s Britániou

Členské štáty Európskej únie v pondelok (28. decembra) jednohlasne schválili predbežnú pobrexitovú obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom. Informovali o tom tlačové agentúry AP a AFP.

Dohoda bola schválená na úrovni veľvyslancov 27 členských štátov EÚ (COREPER). Tí v pondelok predstavili súhlas svojich národných vlád s tým, aby obchodná dohoda, ktorú sa podarilo uzatvoriť 24. decembra, začala platiť od 1. januára. Informáciu potvrdil hovorca Rady EÚ.

Tento krok umožní, aby obchod bez používania ciel a obchodných bariér medzi euroblokom a Britániou pokračoval aj po Novom roku, keď Spojené kráľovstvo opustí jednotný trh Európskej únie.

Dohoda o budúcom partnerstve, ktorá zahŕňa aj obchodné kontakty, nadobudne platnosť až po odsúhlasení britským parlamentom a Európskym parlamentom (EP). 

Európski zákonodarcovia však upozornili, že nie je dostatok času, aby do konca tohto roka podrobne preskúmali uzatvorenú dohodu prostredníctvom jednotlivých pracovných výborov a odobrili ju na plenárnom hlasovaní. Europarlament sa k dohode vyjadrí až v januári, predseda EP David Sassoli však zdôraznil, že poslanci predbežnú pobrexitovú obchodnú dohodu podporia, aby zabránili chaosu, ktorému by ináč mohli čeliť občania a podniky EÚ a Spojeného kráľovstva.

Pobrexitová dohoda zabezpečí výnimky,colné konanie sa však uskutočňovať bude

Členské štáty Európskej únie (EÚ) schválili pobrexitovú obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska, ktorá zabezpečí výnimky v obchodovaní napriek tomu, že od Nového roka bude Británia treťou krajinou. Občania a podnikatelia sa však colnému konaniu nevyhnú, upozornila na to hovorkyňa finančnej správy (FS) Martina Rybanská.

Dohoda medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom  umožní, aby obchod medzi členskými štátmi a Britániou pokračoval bez používania ciel a obchodných bariér aj po skončení prechodného obdobia po brexite. Dohodu musí ešte ratifikovať britský aj Európsky parlament. 

Hoci sa Bruselu a Londýnu podarilo uzavrieť dohodu, občanov aj podnikateľov čaká preclievanie ako v prípade dovozu či vývozu tovaru z tretích krajín,“ upozornila FS s tým, že colné konanie sa uskutoční v každom jednom prípade, avšak s nulovou colnou sadzbou za splnenia podmienok ustanovených v pobrexitovej obchodnej dohode.

Ako dodala Rybanská, uplatňovať sa budú prípadné zákazy a obmedzenia podľa druhu tovaru, čo znamená možnosť vyžadovania dovozných alebo vývozných licencií. V prípade dovozu alebo vývozu tovaru rastlinného alebo živočíšneho pôvodu vrátane živých zvierat sa budú uplatňovať rastlinolekárske alebo veterinárne kontroly.

Finančná správa je na uplatňovanie pobrexitových pravidiel pripravená. Podrobnejšie informácie bude zverejňovať po definitívnom schválení textu dohody Európskym parlamentom a britským parlamentom,“ avizovala hovorkyňa. Už teraz však FS odporúča podnikateľom nastaviť si obchodné aktivity tak, aby tovar do Spojeného kráľovstva alebo do EÚ dopravili ešte počas prechodného obdobia, teda do konca roka.

Od 1. januára 2021 totiž začnú platiť na hraniciach colné kontroly a prechod tovaru bude podliehať aj vystaveniu colných dokladov.

Finančná správa podľa slov hovorkyne pravidelne aktualizuje na svojom portáli všetky dôležité informácie k brexitu. Záujemcovia ich nájdu na špecializovanej podstránke na portáli FS. „Obrátiť sa, v prípade nejasností, môžete ja na call centrum finančnej správy, ktoré v colnej časti funguje nonstop,“ uzavrela Rybanská.

Londýn pracuje na ďalších dohodách o obchode. Tento týždeň ju podpíše s Ankarou

Po tom, ako Británia a Európska únia uzatvorili dohodu, ktorá umožní pokračovanie vzájomného obchodu aj po 31. decembri, pracuje Británia na obchodných dohodách s ďalšími kľúčovými ekonomikami vrátane štátov Indo-tichomorského regiónu. Uviedol to britský minister zahraničných vecí Dominic Raab.

Vláda pracuje na obchodných dohodách s ďalšími veľkými ekonomikami sveta, ako sú USA či Austrália, uzatvoriť ich však chce aj s krajinami Indo-tichomorského regiónu, ktorý sľubuje veľké príležitosti, uviedol Raab pre The Telegraph, na ktorý sa odvolala agentúra Reuters. Ako dodal, v tejto súvislosti v januári navštívi britský premiér Boris Johnson Indiu.

Už tento týždeň by však Británia mala podpísať dohodu o voľnom obchode s Tureckom. Informovala o tom britská ministerka obchodu Liz Trussová, podľa ktorej je podpis naplánovaný na utorok (29. decembra). Dohoda bude kopírovať podmienky, aké v súčasnosti platia medzi Londýnom a Ankarou, Trussová však verí, že v blízkej budúcnosti sa krajiny dohodnú na nových, na mieru šitých podmienkach.

Vzájomný obchod medzi Britániou a Tureckom dosiahol v roku 2019 približne 18,6 miliardy libier (20,71 miliardy eur) a podľa Londýna ide o piatu najväčšiu obchodnú dohodu, akú ministerstvo obchodu vyrokovalo, hneď po Japonsku, Kanade, Švajčiarsku a Nórsku. Pred koncom prechodného obdobia a definitívnym odchodom z Európskej únie tak Británia podpísala obchodné dohody so 62 krajinami. (Kurz v deň publikovania: 1 EUR = 0,89795 GBP)

Článok pokračuje pod reklamou

Británia zakáže v roku 2022 akcie podporujúce predaj nezdravých potravín 

Británia zakáže akcie podporujúce kúpu nezdravých potravín, ako aj nadmernú konzumáciu sladených nápojov v reštauráciách. Oznámila to v pondelok britská vláda s tým, že zákaz, ktorý začne platiť v roku 2022, sa bude týkať potravín s vysokým obsahom tuku, cukru a soli. Cieľom je riešenie problému obezity a zlepšenie zdravotného stavu obyvateľstva.

Podľa britskej vlády je obezita dlhodobo jedným z najväčších zdravotných problémov. Takmer dve tretiny dospelých Britov trpia nadváhou a každé tretie dieťa v krajine, ktoré opúšťa základnú školu, je obézne alebo má nadváhu. Ako uviedla agentúra Reuters, vláda preto od apríla 2022 zakáže v prípade výrobkov s vysokým obsahom tuku, cukru a soli akcie typu „za kúpu jedného druhý zadarmo„.

Zároveň sa sprísnia podmienky, čo sa týka umiestnenia reklamy v obchodoch. Informácie tohto druhu sa nebudú môcť nachádzať pri vstupe do obchodu, pri pokladniciach či na konci uličiek.

Ako povedala ministerka zdravotníctva Jo Churchillová, vláda sa rozhodla obmedziť zľavové akcie a prijať aj ďalšie opatrenia, aby výber zdravých potravín bol pre obyvateľov jednoduchší. Prvé opatrenia s cieľom obmedziť konzumáciu nezdravých jedál navrhla vláda už v lete, pričom medzi ne patril aj zákaz televíznej a online reklamy na nezdravé jedlá pred 21.00 h. V novembri pokročila ešte ďalej a navrhla úplný zákaz online reklamy na tieto produkty.

zdroj: TASR / úprava: redakcia