EkonomikaZahraničie xa Publikované 21. decembra 2020 zobraziť celý profil

Po tom, ako britská vláda informovala o novej a infekčnejšej mutácii nového koronavírusu na juhu Anglicka začali európske krajiny postupne zatvárať hranice.

Medzi prvými tak urobilo Francúzsko a Briti sa obávajú, že len pár dní pred definitívnym odchodom krajiny z Európskej únie, s ktorou sa Londýn stále nedohodol na budúcich obchodných vzťahoch, nastanú problémy so zásobovaním obchodov potravinami.

Dopravné spojenie s Britániou pozastavili viaceré európske ekonomiky

Urobili tak Nemecko, Taliansko, Francúzsko, Holandsko, Rakúsko, Írsko, Belgicko a pridali sa aj Poľsko či Švajčiarsko. Najväčším problémom pre Britov je však uzatvorenie hranice s Francúzskom, čím Paríž odstavil jednu z najdôležitejších dopravných tepien medzi Britániou s kontinentálnou Európou.

Britská sieť supermarketov Sainsbury’s varovala, že ak sa situácia v dohľadnom čase nestabilizuje, do niekoľkých dní sa pozastavenie dopravného spojenia ukáže na pultoch britských obchodov. „Ak sa situácia čoskoro nezmení, v najbližších dňoch budeme mať problémy dostať na pulty karfiol, brokolicu, hlávkový šalát či citrusové ovocie. To všetko sa v tomto období dováža do Británie z kontinentálnej Európy,“ uviedla spoločnosť.

Táto situácia sa odrazila aj na finančných trhoch. Prudko klesli najmä ceny akcií európskych leteckých spoločností, akcie easyJetu klesli zhruba o 8 % a spoločnosti Air France-KLM približne o 7 %. Britská libra sa oproti doláru prepadla o 2,5 % a smeruje k najvýraznejšiemu dennému poklesu od marca.

Článok pokračuje pod reklamou

B. Johnson: Problémy v rokovaniach pokračujú, Británia si poradí aj bez dohody 

V rokovaniach o pobrexitovej dohode naďalej pretrvávajú problémy, povedal v pondelok britský premiér Boris Johnson. Zároveň zopakoval, že Británii sa bude dariť aj bez dohody.

Nič sa nezmenilo: problémy pretrvávajú,“ odpovedal Johnson novinárom na otázku, či dôjde k obchodnej dohode. Podľa neho musia všetci pochopiť, že Británia musí mať možnosť v plnej miere kontrolovať vlastné zákony. A to isté platí aj v oblasti rybolovu.

Británia vystúpila z Európskej únie oficiálne 31. januára. Od februára plynie 11-mesačné prechodné obdobie, počas ktorého by sa obidve strany mali dohodnúť na obchodných vzťahoch platných od začiatku budúceho roka. Dohodu však stále blokujú dve oblasti – spravodlivá hospodárska súťaž a rybolov.

Ak sa Londýn a Brusel do 10 dní nedohodnú, na obchod medzi Európskou úniou a Britániou sa budú vzťahovať pravidlá Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Ani s tými Johnson problém nemá, ako dodal, pre Britániu sú prijateľné.

Zákaz príletov z Británie môže ovplyvniť osem letov počas najbližších troch dní

Zákaz civilných príletov zo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, ktorý na pokyn rezortu dopravy začína platiť od polnoci z pondelka na utorok (22. decembra) a potrvá 72 hodín, sa počas najbližších troch dní dotkne štyroch príletov z Veľkej Británie do Bratislavy, a takisto štyroch plánovaných odletov z Bratislavy do Británie.

Informovala o tom hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Ševčíková.

Ako spresnila, v utorok nie sú na bratislavskom letisku naplánované žiadne prílety z Veľkej Británie, v tento deň sú v pláne lety len z a do Kyjeva a Ľvova na Ukrajine. V stredu (23. decembra) boli na pláne dva prílety z Londýna a dva odlety do Londýna a následné odlety z Bratislavy na londýnske letiská. Vo štvrtok (24. decembra) boli naplánované dva prílety dopravcu Ryanair – z Londýna-Stanstedu a Manchesteru do Bratislavy a dva odlety z Bratislavy do Londýna a Manchesteru.

Článok pokračuje pod reklamou

Oddnes je spolu do konca decembra naplánovaných z Bratislavy 13 príletov a 13 odletov z a do Veľkej Británie, spolu 26 odletov (päť príletov Londýn-Stansted, päť príletov Londýn-Luton, tri prílety z Manchesteru a v rovnakej frekvencii odlety). Celkovo je do konca vianočného a novoročného obdobia, teda do 10. januára 2021, naplánovaných z Letiska M. R. Štefánika 50 letov z a do Veľkej Británie – 25 odletov a 25 príletov,“ vymenovala hovorkyňa letiska. Po 10. januári podľa jej slov dopravcovia lety pozastavili alebo zredukovali.

Ako spresnila Ševčíková, lety do a z Londýna-Stanstedu a Manchesteru zabezpečuje dopravca Ryanair, lety z a do Londýna-Lutonu zabezpečuje dopravca Wizz Air.

Počet cestujúcich, ktorých sa situácia dotkne, je predčasné odhadovať, závisel by od obsadenosti jednotlivých letov. Kapacita lietadiel Boeing 737-800 dopravcu Ryanair je 189 cestujúcich a kapacita lietadiel Airbus A321 dopravcu Wizz Air je 230 cestujúcich,“ vyčíslila hovorkyňa.

Ako uzavrela, cestujúcich bude kontaktovať letecký dopravca e-mailom, SMS správou alebo v mobilnej aplikácii, kde môžu nájsť informácie o ďalšom postupe – vrátenie sumy za letenku, zmena rezervácie na iný dátum alebo let, alebo poukážka na kúpu ďalšej letenky.

zdroj: TASR / úprava: redakcia