Každý biznis a podnikanie má svoj zmysel, ak nie je cieľom, ale iba prostriedkom k vyššej kvalite života. Pri podnikaní čas letí rýchlosťou blesku a veľakrát aj tí najúspešnejší zabúdajú v rýchlom žití, raketovom bytí a bleskovom míňaní sa – práve na tých, ktorí ich stvorili a podporili. A tým treba občas niečo aj vrátiť. Ambíciou nasledovných riadkov je podčiarknuť práve túto JEDNODUCHOSŤ, ktorá však primnohým podnikateľom a biznismenom smutne uniká.
HODNOTOVÁ ABECEDA ŽIVOTA
Jeden tvrdí, že šaty robia človeka. Druhý kontruje, že nie obal a forma, ale obsah a vnútro majú o človeku lepšiu vypovedaciu schopnosť. Tak či tak, životná univerzita stále potvrdzuje, že schopnosť tvoriť neobyčajné, úžasné, jedinečné, originálne a zaujímavé sa odvíja nielen od talentu, vôle, túžby, úsilia a invenčnosti. Ale aj od hodnôt, ktoré vyznávame.
Nádherne žiť, dobre žiť a len existovať alebo prežívať – je obrovský rozdiel. Ak človek chce dokázať zvládať život aj v zložitom prostredí (napr. v SR dopad svetovej finančnej krízy na stratu práce mnohých alebo prechod z koruny na Euro…), je nutné neustále podčiarkovať správnu hodnotovú abecedu.
Je komplexne vysoko rentabilné zamýšľať sa nad hodnotami, pre ktoré sa oplatí žiť a konať.
RODINA
Rodina po živote a zdraví určite patrí medzi najvyššie vnútorné princípy a hodnotové priority múdrych. Už v rozprávke o troch grošoch chudobný kopáč múdro poučil prezlečeného kráľa, že za svoju ťažkú prácu kopáča – túto celoživotnú drinu – požaduje len 3 groše.
Prvý – aby vrátil otcovi (ktorý ho vychoval), druhý – aby požičal synovi (ktorého sám vychováva) a tretí – aby aj sám mal z čoho žiť. Koľkí z Vás v dnešnom šialene rýchlom kolobehu života zabúdajú práve na povinnosť a potrebu vrátiť prvý groš našim rodičom, starým rodičom a prarodičom.
Slovensko starne a v súčasnosti má už viac ako 1 milión starobných dôchodcov. Drvivá väčšina z nich je chorých, unavených, frustrovaných, demotivovaných a smutných. Patri medzi nich aj Vaši blízki? Kedy ste im naposledy kúpili nejaký naozaj užitočný MOTIVAČNÝ DARČEK a INŠPIRATÍVNU POMôCKU k dôstojnej jeseni života?
Ak neviete ako začať, skúste jednoduchú knihu „STAROBA a SENIORSTVO – vtipne a dôvtipne“ (k zakúpeniu iba cez MARTINUS.SK).
STRIEBORNÁ EKONOMIKA
Silnou métou biznisu v súčasnosti (v SR aktuálne v roku 2018 platí stav, že z 5, 4 milióna všetkých obyvateľov je už 1,4 milióna starobných dôchodcov!) a budúcnosti sa stáva tzv. strieborná ekonomika (silver economy), nakoľko obyvateľstvo na celom svete starne a s rastúcou kvalitou života dožíva stále vyššieho veku.
Už aj na Slovensku síce začínajú fungovať prvé špeciálne predajne a obchody výlučne pre SENIOROV (bohužiaľ prevažne len na internete na úkor potrebných kamenných predajní) a dokonca existuje aj pár špecializovaných webov (napr. SENIOR.SK) a časopisov (napr. SENIORKA).
Ale situácia na trhu s poradenskými motivačných knihami pre slovenských starobných dôchodcov je veľmi biedna. Kvalitných kníh od domácich autorov je úplný nedostatok a zahraničné „americké slepačie polievky pre dušu“ pre slovenskú dušu dôchodcu zvyčajne nefungujú.
Hoci rôzne zariadenia pre starobných dôchodcov (napr. domovy dôchodcov, penzióny, denné stacionáre, iné seniorské zariadenia) rastú ako huby po daždi, na dôstojnej literatúre – špeciálne pre starobných dôchodcov ich interné knižnice nehorázne šetria. Možno by im bolo potrebné prečítať si trilógiu životného poradenstva pod názvom „POHODOU K PROSPERITE“.
Naši predkovia – sú nielen víziou (lebo populácia rýchlo starne). Je to najmä výzva pre biznis, úspešných obchodníkov i šikovných podnikateľov – aby v tomto smere pomohli seniorom rôznymi pracovnými pomôckami, motiváciou a inšpiráciami k dôstojnejšej kvalite bytia počas ich jesene a zimy života.
TRI GROŠE BIZNISU
Pomyslené tri najcennejšie groše úspešného biznisu môžu mať rôznu podobu, zisk i cenu v závislosti od hodnotovej orientácie každého z nás. Pre niekoho – je to najmä zisk (cena, bilančná suma, trhová hodnota). Pre ďalšieho – profit, benefit a stratégia. Pre ďalšieho – účtovníctvo, dane a obchod.
Pre mnohých zrelších – najmä rodina (rodičia, súrodenci a deti). Sto ľudí – môže mať naozaj v praxi sto rôznych chutí. A v pestrom živote naozaj platí, že aj keď bude sto ľudí variť podľa rovnakého receptu guľáš, každý ho môže uvariť inak v závislosti od rôznych odtieňov jeho originality, postoja a procesu.
Tak ako v rozprávke chudobný kopáč poučil bohatého kráľa, je vhodné si dnes pripomenúť, že najväčšie bohatstvo okrem života a zdravia je v MÚDROSTI. Rozvíjajme ju aj tým, že si budeme viac vážiť našich predkov a úctu k skúsenosti šedín. A spomeňme si na našich najbližších hneď, neodkladajme to a obdarujme najmilších predkov bezodkladne, kým ešte žijú a sú medzi nami.