PodnikaniePríbehy xa Publikované 23. septembra 2016 zobraziť celý profil

Lýdia Machová je jazyková mentorka, ktorá pomáha ľuďom učiť sa cudzie jazyky. Organizuje semináre a online kurzy, kde ľuďom detailne vysvetľuje metódy, ako sa jazyk učiť samostatne, bez vycestovania do zahraničia, bez jazykových kurzov, bez učiteľov, a do istej miery aj bez gramatiky.

Podstatou je nájsť si systém, v rámci ktorého sa človek venuje jazyku v určitom období intenzívne, spôsobom, ktorý ho baví – potom sa dajú vidieť výrazné pokroky už po pár mesiacoch. Podniká od apríla 2016 a jej projekt Jazykový mentoring sa uchytil hneď od začiatku – jej semináre Majster jazykov sa vypredávajú behom pár dní či dokonca hodín. Porozprávali sme sa o tom, ako jej podnikanie vyzerá v praxi.

Aké boli tvoje podnikateľské začiatky? Čo ťa viedlo k tomu, aby si začala?

Som vyštudovaná tlmočníčka a tejto práci som sa venovala intenzívne 6 rokov. Veľmi ma to spočiatku bavilo, hlavne keď som niekedy tlmočila aj takých zaujímavých rečníkov ako je Tony Robbins či Brian Tracy a mohla som sa zadarmo (teda vlastne za odmenu) zúčastniť ich seminárov z pohľadu VIP klientov.
Ale v istom bode som si uvedomila, že aj ako najlepšia tlmočníčka budem vždy len opakovať myšlienky iných ľudí, a pri tom sa nedokážem naplno prejaviť. Začala som preto rozmýšľať, čo ďalej, a vtedy som spoznala koncept infopodnikania, ktorý prišiel ako na zavolanie. Našla som spôsob, ako pretaviť svoju najväčšiu vášeň – učenie sa cudzích jazykov – na povolanie, a tak vznikla myšlienka jazykového mentoringu.

Čo to presne je ten jazykový mentoring?

lydia-machova-jazykovy-mentoring-biznis-klub-1
foto: Milan Lahučký

Je to môj vlastný prístup k učeniu cudzích jazykov. Som presvedčená, že školy a jazykové kurzy pre prevažnú väčšinu ľudí nefungujú, lebo sa ani po rokoch nikam neposúvajú. Keďže som sa sama naučila niekoľko jazykov a poznám množstvo polyglotov (ľudí, ktorí ovládajú 5 a viac jazykov), viem ľuďom pomôcť aplikovať tie stratégie učenia sa, ktoré skutočne fungujú, a dosahovať tak oveľa lepšie výsledky, ako mali za celé roky chodenia na jazykové kurzy.

Sama si sa naučila niekoľko jazykov? Koľko ich je a ktoré sú to?

V škole som začala s angličtinou a nemčinou, ale už na škole som sa im intenzívne venovala hlavne sama doma. Na výške som sa naučila sama po španielsky a po poľsky, po výške po franúczsky, po esperantsky a najnovšie po rusky. Medzitým som dva roky chodila na kurz slovenského posunkového jazyka, ale tento jazyk už dnes plynule neovládam. Takže dokopy som sa učila 8 jazykov, a dnes ovládam 7 z nich tak, že sa v nich plynule dohovorím, viem si v nich takmer čokoľvek prečítať, vypočuť či pozrieť. Jednému jazyku zvyčajne venujem dva roky.

Tvoj projekt zaznamenal od začiatku pomerne rýchly úspech. Čím si ho vysvetľuješ?

Lydka machova
foto: Stanislav Pittner

Myslím, že ľudia, ktorí ma spoznajú osobne, cítia, že za mojimi službami a produktami sa skrýva kvalita a nie je to len snaha na niečom rýchlo zbohatnúť. Každý si vie veľmi rýchlo overiť, či naozaj ovládam tie jazyky, ktoré tvrdím, že viem, preto netreba o mojej expertíze nikoho dlho presviedčať. Navyše mi naozaj úprimne záleží na tom, aby som ľuďom pomohla, a to ľudia tiež vycítia a vedia oceniť.
Žiaden úspech v živote neprichádza len tak z ničoho nič, vždy je za tým dlhoročná práca, ktorú často na prvý pohľad nevidno. Ja pre svoju prácu potrebujem vedieť hlavne tri veci:

  1. mať kvalitné know-how o učení sa jazykov
  2. nájsť spôsob, ako ho môže aplikovať ktokoľvek iný
  3. vedieť to dobre odprezentovať.

Vo všetkých troch zručnostiach sa zlepšujem dlhodobo a systematicky: jazyky sa učím ako samouk už 16 rokov, a každý som sa učila inak ako predošlé, takže mám priamo odskúšaných množstvo metód a prístupov. Udržiavam tiež kontakty s inými polyglotmi, aby som vedela, ako metódy využívajú oni.
Od roku 2012 som pravidelne organizovala bezplatné prednášky pre študentov o tom, ako sa učiť cudzie jazyky a za posledný rok som strávila 8 mesiacov testovaním jazykového mentoringu na troch skupinách ľudí, pretože to bolo aj pre mňa niečo nové. Vedieť, ako sa učím jazyky ja, a ako sa ich môže učiť hocikto iný, sú dve rôzne veci. V tretej skupine bolo až 100 študentov a na nich som si ujasnila, ako viem ľuďom najlepšie pomôcť.

A napokon kontinuálne pracujem na zlepšení svojich prezentačných schopností, hlavne prostredníctvom rečníckeho klubu Toastmasters. Chodím prednášať na mnohé konferencie, aj zahraničné, takže v tom chcem byť naozaj dobrá.
Keď som teda v apríli spustila stránku, nezačínala som ani zďaleka od nuly.

Ako vyzerá tvoje podnikanie v praxi?

Od začiatku som mala v pláne podnikať hlavne s online produktami, ale zároveň ma veľmi baví pracovať s ľuďmi naživo, a preto som začala najskôr s celodennými živými seminármi Majster jazykov, ktoré sú určené pre stredne pokročilých a pokročilých. Od apríla do septembra som ich urobila 10 (prevažne v Bratislave), a všetky sa vypredali do posledného miesta. Keďže sa na takýto seminár nemohol dostať každý, kto chcel, pracujem teraz na príprave online seminára.

lydia-machova-jazykovy-mentoring-biznis-klub-2
foto: Martina Gallovičová

V lete som robila dvojmesačný online kurz pre učiteľov angličtiny, ktorý dopadol vynikajúco, a do blízkej budúcnosti chystám online kurzy aj pre verejnosť. V rámci nich sa bude každý učiť sám, ale zároveň ľudí budem viesť ja ako jazyková mentorka, a spoločne sa budeme podporovať v učení v rámci online komunity.
Bežne sa teda venujem spravovaniu webstránky a facebookovskej stránky, robeniu živých seminárov  prednášok, email marketingu, networkingu a pod.

Najpríjemnejšou zložkou môjho podnikania je učenie sa jazykov. Posledný rok som sa učila ruštinu, a koncom leta som šla do Ruska „na služobnú cestu“, na ktorej som si chcela ruštinu vyskúšať v praxi a zlepšiť si ju. Toto je jeden z dôvodov, prečo svoju prácu tak milujem – dá sa spojiť s cestovaním, a ešte sa to dá dať aj do nákladov 🙂

Myslíš, že jazykový mentoring má na Slovensku budúcnosť?

Jednoznačne áno. Mnohí ľudia už pochopili, že ak budú celé roky dookola chodiť na kurzy, ktoré ich nikam neposúvajú, zrejme robia niečo zle. Lektori môžu byť sami osebe kvalitní, ale ak chce niekto dobre ovládať cudzí jazyk, musí pre to urobiť viac ako len zaplatiť si za hodinu dvakát týždenne. A práve týmto ľuďom, ktorí sú ochotní na jazyku zamakať, ale nevedia ako, ponúkam detailný návod.

Učenie sa jazykov samostatne nie je u nás vôbec rozšírené, ale ľudia začínajú cítiť, že by to mohla byť cesta, lebo ich doterajšie spôsoby zjavne nefungujú. Viem, že každý, kto chce, sa dokáže naučiť angličtinu, nemčinu, francúzštinu či iný jazyk. Chcem ľudí na tejto ceste sprevádzať a ukázať im, že učenie sa jazykov ani zďaleka nie je také ťažké, ako nám to vtĺkajú do hlavy v škole. Len sme na to nešli úplne správne.

Jazykový mentoring na Youtube :

Lýdia Machová
www.jazykovymentoring.sk
Facebook: Jazykový mentoring
Úvodná foto: autor Martina Gallovičová