Aj napriek tomu, že rok 2021 bol tvrdo zasiahnutý pandémiou ochorenia COVID-19, drvivá väčšina krajín zaznamenala pokles v počte firemných bankrotov. Vyplýva to z analýzy Global Bankruptcy Report, ktorú zostavil nadnárodný líder v analýze obchodných dát Dun & Bradstreet. Slovensko sa v analýze zaradilo medzi krajinami, ktorým medziročne počet bankrotov vzrástol.
Spoločnosť Dun & Bradstreet analyzovala 43 ekonomík z rôznych kútov sveta, pričom zistila, že takmer polovica z nich zaznamenala vlani medziročný pokles v kolapsoch miestnych spoločností.
Niektoré krajiny zaznamenali pokles bankrotov takmer o polovicu
Dokonca, v mnohých z nich dosiahol počet bankrotov najnižšiu úroveň za posledných 10 rokov. Medzi krajinami, ktoré oproti roku vykázali najväčší pokles sa nachádzajú Holandsko (-42 percent), Kolumbia (-40 percent), Južná Kórea (-30 percent), Kanada (-30 percent) a Čína (-27 percent).
Článok pokračuje pod reklamou
„Za týmito dátami vidíme množstvo faktorov, ktoré pomohli ekonomikám a súkromným spoločnostiam na celom svete udržať hlavu nad vodou. Jedným z tých najväčších faktorov boli masívne záchranné balíky pomoci, ktoré poskytovali svojim firmám jednotlivé vlády. Aj napriek tomu, že väčšina z týchto balíkov bola oznámená v roku 2020, ich efekt sa naplno prejavoval až o rok neskôr,“ približuje analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Reakcia počas pandémie
Štěpánová zároveň dodáva, že podľa dát z Medzinárodného menového fondu kumulatívne fiškálne opatrenia v reakcii na pandémiu koronavírusu dosiahli objem 18 percent globálneho HDP, pričom veľká časť z tohto objemu pochádzala z vyspelých ekonomík. Tie podľa dát poskytli pomoc v priemernej výške 28,4 percenta svojho HDP. Len na porovnanie – balík pomoci, ktorý poskytli v reakcii na globálnu finančnú krízu v roku 2008 bol na úrovni 2,6 percenta HDP týchto krajín.
Ak potrebujete v podnikaní pomôcť, kontaktujte odborníkov
Nízke úrokové sadzby
„Ďalšími faktormi, ktoré pomohli podnikom prežiť pandémiu, boli nízke úrokové sadzby, no zároveň akási zhovievavosť veriteľov,“ hodnotí Petra Štěpánová. Podľa Dun & Bradstreet bola v niektorých krajinách vykonaná zmena v zákonoch o bankrote, aby firmám poskytli väčší priestor na pozviechanie sa, a zároveň, aby sa predišlo nepriateľským prevzatiam. Išlo napríklad o zvýšenie hraničných súm, ktoré keď sa prekročia, tak má veriteľ právo zakročiť voči omeškanému dlžníkovi. Niektoré krajiny dokonca pozastavili povinnosť vyhlásiť bankrot.
Bankroty na Slovensku a v Poľsku pribudli
Aj napriek tomu sa však mnohé krajiny kolapsom podnikov nevyhli. Krajiny ako Poľsko (+16 percent na 2 752 bankrotov) a Vietnam (+10 percent na 110 878 bankrotov) dokonca vlani čelili najväčšiemu počtu bankrotov v histórii. V podobnej situácii sa ocitlo aj Slovensko. Podľa dát spoločnosti Dun & Bradstreet u nás v roku 2021 vzrástol počet kolapsov firiem o 19 percent na 336 spoločností. Na prvých troch priečkach v percentuálnom náraste bankrotov sa ocitli Ukrajina (+306 percent), Kazachstan (+236 percent) a Dánsko (+49 percent).
Rok 2022 zrejme veľa zmení. Nielen ukončenie vládnej pomoci, ale rovnako invázia na Ukrajine zhorší finančnú situáciu v mnohých spoločnostiach. Dun & Bradstreet očakáva, že najvypuklejšia situácia môže nastať už v druhej polovici tohto roka.
O Dun & Bradstreet
Dun & Bradstreet je svetový líder v poskytovaní dát a analytických riešení, ktoré umožňujú firmám po celom svete zlepšiť ich rozhodovacie procesy a zvýšiť výkonnosť.
Zdroj: Dun & Bradstreet / úprava redakcia