PR správy xa Publikované 22. novembra 2022 zobraziť celý profil

Každého z nás v práci a k lepšiemu výkonu najlepšie motivuje finančná odmena. Avšak, ani bez dobrého vybavenia a optimálnych pracovných podmienok nemusí byť pracovný výkon uspokojivý. Nezohľadnenie ergonómie kancelárie je jednou z najväčších chýb v kancelárskom dizajne, ktorej sa dopúšťame, no nemali by sme. Len si predstavte, aké následky to môže mať v prípade, ak vieme, že v priemere strávi človek pracujúci v kancelárii až 17 000 hodín ročne v sedavej polohe. 

Pracovný život v kancelárii je pomerne často sedavý, čo vám samo o sebe môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť viaceré zdravotné problémy. Keď zlá ergonómia kancelárie ďalej zhoršuje prevažne sedavé pracovné prostredie, škodlivé účinky na zdravie zamestnancov sa zväčšujú a môžu veľmi rýchlo navodiť niekoľko scenárov podporujúcich diskomfort a časté chyby v práci. 

Zlá nálada a stres

Sedenie na pracovisku so zlou ergonómiou kancelárie môže negatívne ovplyvniť náladu a psychickú záťaž zamestnanca. Dlhé sedenie pri kancelárskom stole spomaľuje vnútorné procesy a znižuje hladinu energie tela. Príliš veľa sedenia a zlé držanie tela totiž spôsobuje, že naše kardiovaskulárne a metabolické systémy si neplnia svoje funkcie správne. Celkovo to prispieva k tomu, že dlhodobo pociťujeme väčšiu podráždenosť, depresiu, úzkosť a neprimeraný stres.

Kvalitné kancelárske kreslo môže pomôcť

Kvalitné kancelárske kreslá môžu negatívne vplyvy dlhodobého sedavého zamestnania znížiť a vytvoriť na prácu lepšie podmienky. Ich časť na sedenie je špeciálne tvarovaná tak, aby sa dokonale prispôsobila krivkám vášho tela. Bonusom je aj odolná výstuž kresla a dostatočne veľká časť operadla, vďaka ktorej nie sú kríže ani chrbtica či krk pri dlhodobej práci v sede vystavené vysokej únave. 

Fyzické opotrebenie

So zlou ergonómiou kancelárie možno zaznamenať aj viac telesných a viditeľných známok nepriaznivej pohody. Sedenie so zlým držaním tela spôsobuje bolesti svalov a kĺbov. Dlhodobé zlé držanie tela stláča aj pľúca a tráviace orgány, čo následne spôsobuje problémy s dýchaním a žalúdočné ťažkosti. Aj slabé osvetlenie môže tieto stavy zintenzívniť a spôsobiť v práci značný diskomfort.

Všetky fyzické účinky potom zohrávajú úlohu pri vytváraní vyššie spomínaných duševných a emocionálnych škôd ako je zlá nálada a stres. Ďalšími fyzickými znakmi zlej ergonómie a dlhého sedenia sú aj modriny na zápästiach a predlaktiach, ako aj tvorba kŕčových žíl v dôsledku zlej cirkulácie či karpálny tunel.

Postaviť sa a urobiť pár krokov je dobré riešenie. Rovnako platí aj v tomto prípade, že je lepšie sa vybaviť doplnkami, ktoré sa o pohodlie a maximálnu koncentráciu vášho tela pri náročnej práci postarajú bez následkov. 

Obrázok: G-Stock Studio / Shutterstock.com

Znížený pracovný výkon

Niet pochýb o tom, že takáto fyzická a psychická záťaž pracovníkov znižuje pracovný výkon. Nízka produktivita však môže poškodiť aj sebavedomie zamestnancov a spôsobiť ich vyhorenie. Ani  zamestnávatelia nebudú spokojní so zníženou produktivitou a začnú hľadať spôsoby nápravy, ktoré nemusia byť pre obe strany vyhovujúce. Zlá ergonómia kancelárie je preto tichým zabijakom produktivity, ktorému je potrebné sa spoločne vyhýbať. 

Zlepšenie ergonómie kancelárie

Ak si začnete všímať tieto príznaky, existujú dve rady, ako napraviť zlú ergonómiu kancelárie. Prvým je investícia do ergonomického kancelárskeho nábytku a správneho osvetlenia do kancelárie

Druhým je podpora pohody a zdravia medzi zamestnancami, a to aj jemnými spôsobmi. Napríklad povzbudením pracovníkov, aby si oddýchli a pravidelne odchádzali od svojho stola. Aj vzájomná komunikácia môže poskytnúť priestor na oddych. 

Dokonca aj obhajovanie lepšej výživy na pracovisku, ako je stravovanie zdravých jedál na obed, pomáha zlepšiť celkovú pohodu zamestnancov. Ešte lepšie však je, ak budete tieto pozitívne veci vo svojom bežnom i pracovnom živote aj praktizovať a všetko, nielen vaša práca, sa časom zlepší.