EkonomikaKoronavírus COVID-19 xa Publikované 28. februára 2021 zobraziť celý profil

Vláda prijala nové opatrenia, ktoré majú počas nasledujúcich troch týždňov od 1. do 21. marca znížiť mobilitu, spomaliť šírenie infekcie, zamedziť importu nových variantov vírusu z rizikových krajín a zredukovať nárast hospitalizácií.

Ak do 21. marca nepríde žiadaný efekt, má sa pripraviť zavedenie tvrdého obmedzenia pohybu, zastavenie výroby a uzavretie krajiny. Opatrenia prijala vláda na nedeľnom online rokovaní a vzišli z trojdňových (23.-25.2.) rokovaní predstaviteľov štátu a vedcov.

Dodržiavanie opatrení by sa malo zlepšiť pomocou benefitov a kontrol

Pre všetkých členov domácnosti, ktorí musia byť v karanténe, sa zavedie COVID-príplatok. Má motivovať ľudí striktne dodržiavať karanténu. Zvýši sa aj pandemická práceneschopnosť (PN) a ošetrenie člena rodiny (OČR). Cieľom je tiež zintenzívniť náhodné fyzické kontroly dodržiavania karantény a zaviesť e-karanténu hneď, ako bude k dispozícii jej funkčná aplikácia. 

Druhým okruhom opatrením je zlepšenie prednemocničného manažmentu pacientov s ochorením COVID-19

V obchodoch a mestskej hromadnej doprave bude od 8. marca povinné nosenie respirátora FFP2. Vo všetkých interiéroch bude respirátor povinný od 15. marca. Opatrenie sa nevzťahuje na deti, ktoré používajú rúško. Dôchodcom je dôrazne odporúčané, aby nakupovali vo vyhradených hodinách. Vo vyhradených hodinách pre dôchodcov budú môcť nakupovať aj zdravotne postihnuté osoby a ich sprievod, na základe preukazu ZŤP a preukazu asistenta.

Článok pokračuje pod reklamou

Zavedený má byť tiež prezenčný výkon práce, ktorá je nevyhnutná

Pri ceste do práce sa ľudia budú musieť preukázať potvrdením od zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce. Predškolská a školská dochádzka bude umožnená deťom zamestnancov, ktorí musia chodiť do práce prezenčne. Ide o žiakov v materských školách a na prvom stupni základných škôl.

Zamestnanci a žiaci sa budú testovať dvakrát do týždňa samotestami. Samotesty sa majú distribuovať do domácností, pričom pozitívne výsledky sa budú overovať RT-qPCR testom.

Výnimka na vychádzky do prírody mimo okres sa ruší

V prípade obyvateľov Bratislavy bude platiť možnosť vychádzok v rámci kraja a pre obyvateľov Košíc s možnosťou aj do okresu Košice-okolie. Platnosť všetkých výnimiek zo zákazu vychádzania sa obmedzí na čas od 5.00 do 20.00 h. Od 20.00 do 1.00 h bude zachovaný zákaz vychádzania len s výnimkou cesty na nevyhnutný výkon práce a na nevyhnutné lekárske ošetrenie.

Pozitívne testované osoby už nebudú môcť chodiť do obchodu či vychádzať z domu na rôzne účely

Navštíviť budú môcť v odôvodnenom prípade iba lekára alebo lekáreň. Doterajšiu výnimku, ktorá im umožňovala napríklad vstup do potravín, by mal od 8. marca zrušiť hlavný hygienik SR.

Urýchlene sa má spustiť týždenné sekvenovanie minimálne 500 náhodne vybraných pozitívnych vzoriek ochorenia COVID-19

Raz za dva týždne sa tiež majú pretestovať všetky pozitívne vzorky na prítomnosť mutácií britského a juhoafrického variantu. Testovanie by sa tiež malo zacieliť na osoby s príznakmi, v ohniskách a potenciálnych ohniskách. Stratégia očkovania sa aktualizuje na základe dostupných dát z klinického skúšania.

Z uznesenia, ktoré vláda schválila, vyplýva tiež, že sa obnoví COVID automat. Sprísni sa aj režim na hraniciach.

Kontroly opatrení sa zintenzívnia, pomáhať majú aj vojaci

Kontroly protiepidemiologických opatrení sa majú zintenzívniť. Pomáhať by pri nich mali aj vojaci, mestskí či obecní policajti. O výsledkoch kontrol a prípadných pokutách sa má pravidelne informovať. Vyplýva to z materiálov, ktoré v nedeľu schválila vláda na online rokovaní.

Minister vnútra má podľa uznesenia bezodkladne zabezpečiť „výrazné zvýšenie kontrol protiepidemiologických opatrení Policajným zborom“. Zintenzívniť by sa mali napríklad náhodné fyzické kontroly dodržiavania karantény. Spustiť by sa mala aj e-karanténa, a to hneď po jej sfunkčnení. Vyžadovať sa má striktné dodržiavanie minimálnej plochy 15 m2 na jedného zákazníka v predajniach. Zriadiť sa má aj nonstop linka, mail alebo webstránka na prípadné nahlásenie porušovania opatrení.

Zmeny a sprísnenie kontrol sa dotknú aj režimu na hraniciach

Výnimkou na cestu do a zo zahraničia má byť negatívny výsledok RT-PCR alebo antigénového testu vykonaného v Európskej únii, nesmie byť starší ako sedem dní. Výnimka sa vzťahuje aj na ľudí, ktorým zdravotný stav neumožňuje vykonanie testu, na osoby po prekonaní ochorenia COVID-19 s dokladom nie starším ako tri mesiace a osoby zaočkované aj druhou dávkou vakcíny, od čoho uplynulo aspoň 14 dní.

Zaviesť by sa mala aj podmienka negatívneho testu nie staršieho ako 72 hodín pre vstup na Slovensko pre pendlerov zo susedných krajín. V rámci opatrení sa odporúča možnosť testovania priamo na hraničnom priechode. Po zavedení e-karantény by sa mala zaviesť možnosť výberu medzi domácou alebo štátnou karanténou. 

zdroj: TASR / úprava: redakcia