Európsky priemer v počte terminálov predstavuje 27 zariadení na 1000 obyvateľov. To je číslo, ktoré spĺňajú škandinávske a stredoeurópske krajiny. Juh Európy priemer zvyšuje, Balkán a Nemecko ho naopak znižujú.
Prečo sú v Stredomorí terminály také rozšírené?
“V celej južnej Európe sú platobné terminály veľmi populárne, a nie je to len v Grécku, ale aj v Taliansku či Španielsku. Množstvo terminálov súvisí hlavne s miestnou politikou obchodníkov, ktorí sú schopní mať v obchode aj niekoľko terminálov od rôznych poskytovateľov. Dostupnosť terminálov je jednoznačne výhoda pre turistov,” vysvetľuje ekonóm Global Payments Ondřej Stříbrský.
Avšak priekopníkov v bezhotovostných platbách alebo dokonca v bezhotovostnej ekonomike by sme mali hľadať presne na opačnej strane Európy. Škandinávske krajiny, čo je dané aj ich geografickou situáciou (rozľahlé krajiny s nízkou hustotou zaľudnenia), sú krajiny, kde hotovosť viac-menej nenájdete, a naopak, turisti sú tí, ktorí ju ešte občas využívajú.
Nemecko a Slovensko je pozadu
Pozoruhodnou oblasťou sú nemecky hovoriace krajiny, kde je stále možné naraziť na predajne prijímajúce výlučne karty Maestro. To je samozrejme problém pre všetkých cestovateľov, pretože tu nezaplatia. Situácia sa zlepšuje predovšetkým v Rakúsku, ktoré viac orientované na turistov a podobné excesy si nemôže dovoliť. V porovnaní s Európou je Nemecko stále dosť pozadu.
V Británii je tradične možné zaplatiť kartou takmer kdekoľvek a krajina je v popredí počtu platieb kreditnými kartami. Používanie kreditiek tu má na rozdiel od zvyšku Európy dlhú tradíciu a Briti radi používajú úver z kreditnej karty na financovanie každodenných nákupov.
Ak potrebujete v podnikaní pomôcť, kontaktujte odborníkov
Slovensko má len 12 platobných terminálov na 1000 obyvateľov a spolu s Nemeckom sa v rebríčku európskych krajín umiestnilo na posledných dvoch miestach. Susedné Česko je na tom v porovnaní so Slovenskom podstatne lepšie. Radí sa v počte terminálov k európskemu priemeru, čo je zhruba 27 zariadení na tisíc obyvateľov. Napriek tomu počet terminálov na Slovensku rastie aj vďaka novým technológiám ako je terminál v mobile. Za posledný rok a pol si terminál v mobile GP tom zaobstaralo viac než 3000 podnikateľov. Bezkontaktné platby tak môžu jednoducho prijímať aj drobní obchodníci, ktorí si predtým terminály nemohli dovoliť.
V bezkontaktných platbách dominuje Apple Pay
Oproti minulým desiatim rokom je dnes 98 % platieb bezkontaktných a 25 z nich sa uskutoční prostredníctvom mobilu alebo hodiniek. V súčasnosti je zhruba 60 % bezkontaktných platieb cez Apple Pay, 35% cez Google a 5% cez Garmin.
Zdroj: Global Payments / úprava redakcia