Mária sa prihlásila do programu Slovenskej sporiteľne pre začínajúce podnikateľky. Tu prezentuje svoj rýdzo slovenský projekt, ktorý rozbieha a postupne dostáva do povedomia verejnosti nielen na Slovensku, ale i v susednej Českej republike. Tu ale skončiť nechce a jej vízie siahajú ďalej. O čom je jej projekt, pre koho je a ako vznikol?
Mária aký projekt prezentuješ v programe?
Môj projekt sme nazvali ľudovo Tancúchy. Jedná sa o drevené, ručne vyrábané balančné podložky na hľadanie harmónie, rovnováhy, a na cvičenie.
Podľa čoho vznikol zaujímavý názov – „Tancúchy“ a kto ho vymyslel?
Dlho sme hľadali názov pre náš projekt. Chceli sme niečo slovenské, ľudové a zároveň niečo, čo by vystihovalo charakter výrobku. Sme hrdí na to, že ich vyrábajú ruky šikovných slovenských remeselníkov. A keď sa na podložku postavíte, bude s vami chvíľku tancovať na všetky strany, kým nájdete svoj stred a rovnováhu. Jednoducho Tancúch. Možno sa v názve posunieme časom do inej roviny, najmä keď pôjdeme na zahraničné trhy
Kedy vznikol projekt Tancúchy a pre koho je určený + s kým si v projekte?
Projekt v hlavách vznikal postupne, ale až toto leto sme sa rozhodli do toho investovať časť rodinného rozpočtu. Významne nám v rozhodnutí pomohol náš stolár Milan, ktorý bol z neho rovnako nadšený ako my. Popravde nás dokopal k investovaniu a v auguste sme mali hotových prvých 20 kusov.
Idea s drevenými balančnými podložkami silnela aj s tým, ako sme s priateľom začali chodiť naboso. Omnoho viac sme vnímali potrebu cítiť prírodu pod nohami, zem, kamienky. Vyrážali sme na dlhé beztopánkové výlety do lesa, kde sme si vychutnávali každý krok.
Dotyk chodidla s plastom je výrazne iný, než dotyk s drevom. Drevo rozpráva príbehy, cítiť z neho pokoj, prírodu. A to sme chceli preniesť do interiéru. Aby telo mohlo pri cvičení vnímať aj iné roviny. Niekedy na vedomej úrovni, niekedy na podvedomej. Ale vždy tam ten efekt je.
V projekte som so svojim priateľom, pohybovým koučom Matúšom Svinčákom, dekorácie nám vytvára talentovaná výtvarníčka Darinka a s výrobou pomáha stolár Milan Mundier z Turca.
A komu sú určené? Povedala by som, že každý si nájde v Tancúchovi to svoje. Deti zábavu, psychicky vyťažení ľudia hľadanie harmónie a stredu, pohybu-chtiví ľudia s ním môžu cvičiť a posilňovať svoje telo. Závisí, čo potrebujete. Tancúch výrazne pracuje s hlbokým stabilizačným systémom tela, čím sa dostávame do roviny práce s chrbtovým svalstvom a odstraňovaniu príčin bolesti chrbta. Alebo pracovať na zdravých nohách. Stále je to však produkt, s ktorým je potrebné sa naučiť pracovať.
V prípade záujmu – kde si vieme zaobstarať „Tancúch“ a za koľko?
Tancúchy predávame zatiaľ na akciách (najbližšie 11. decembra v Bratislave na Starej tržnici), nakoľko sme vo fáze, kedy sledujeme reakcie trhu, testujeme materiály a posúvame kvalitu produktu. Už máme pripravený aj eshop, kde bude možné Tancúchy objednať. Ale všetko postupne. Istú úlohu v tom zohrávajú aj finančné limity.
Produkt má tri varianty, podľa preferencií klienta. Naturálny je na údržbu najnáročnejší, pretože nemá žiadnu povrchovú úpravu, jedná sa o čisté drevo. Na druhej strane pocit na ňom je najlepší. Druhým prevedením je so základnou povrchovou úpravou, aby sa dal dobre čistiť a drevo bolo chránené.
Najzaujímavejším je asi kreatívny tancúch, teda s motívom. Tam sme nechali voľnú ruku našej výtvarníčke Darinke, ktorá nám ich maľuje. Už máme motýľa, šašov, nohy a ďalšie pribúdajú. Zároveň sa chceme posunúť v dekoroch ďalej, ponúkať omnoho širšie portfólio motívov – od mandal až po vyrezávané.
Cena sa pohybuje od 35 do 80 Eur, pričom odráža ručnú výrobu a originalitu každého kusu. Chceme dosiahnuť, aby bol Tancúch vnímaný ako elegantný interiérový doplnok, a neskončil schovaný v skrini medzi ostatnými nástrojmi na cvičenie.
Mária čomu sa venuješ okrem tohto projektu – čo Ťa živí?
Ako takmer každý začínajúci podnikateľ, aj ja si na platenie účtov zatiaľ zarábam polovičným úväzkom a popritom rozbieham svoje ďalšie aktivity. Relatívne pred nedávnom som sa vrátila po desiatich rokoch zo zahraničia, takže je to veľmi postupné.
Profesne sa venujem ergonómii pracovného priestoru z pohľadu ľudského tela. Teda pomáham klientom nielen s nastavením výšky kancelárskej stoličky či výberom myši, ale predovšetkým ich učím telo vnímať a pochopiť. Potom aj ergonómia ako taká dostáva úplne nový rozmer.
S priateľom sme založili Ventro – centrum pohybu v Banskej Bystrici (www.ventrocentrum.sk), zameraním pomerne unikátne štúdio, nakoľko sa naše aktivity v značnej miere prelínajú. Matúš pracuje so športovcami a napráva pohybové problémy. Ja som zameraná viac na kancelárske živly, pretože sama pochádzam z office prostredia, takže sú mi tieto témy bližšie. Oboje sa stretáva v téme vedomého pohybu a schopnosti komunikovať s vlastným telom. Ale to je na dlhší rozhovor 🙂
A aké je prepojenie projektu Tancúchy na značku Ventro?
Tancúchy sú akýmsi „dieťaťom“, pretože v sebe nesú odkaz zo všetkého, čím sme doteraz prešli. Je veľkým pomocníkom na ceste hľadania samého seba. Tancúch vám pomôže zmeniť sa, svoje telo, ale každá zmena nastáva vo vašej hlave. Na dosiahnutie efektu nestačí len postaviť sa a čakať, kedy to príde.
Je potrebné sústrediť sa na to, čo robím, kde som, ktoré svaly pracujú, čo je mojím cieľom a podobne. A to už priamo korešponduje s cestou tzv. vedomého pohybu. Už teraz sú Tancúchy neoddeliteľnou súčasťou našich workshopov o zdravom chodidle či o držaní tela.