O daňovom plánovaní vie kvalitne napísať len veľmi málo ľudí. Prečo? Lebo ak univerzálna finančná gramotnosť na Slovensku je stále na bode mrazu, tak špeciálne daňová gramotnosť je ešte oveľa nižšia. Objektívne aj preto, lebo je to náročná, zložitá a často sa meniaca odborná problematika. Dane úzko súvisia s rizikom. A najlepšou prevenciou voči riziku vždy v tritisíc rokov starej evolúcii ľudstva bolo mať plán ako mu čeliť. Daňové plánovanie – je najlepším dostupným ekonomickým nástrojom ako efektívne zvládať vlastné zdaňovanie aj v treťom miléniu.
Štát nevie naučiť dobre daňovo plánovať
Zodpovedný ekonóm i uvedomelý filozof ovláda, že akékoľvek hry na istotu v trhovej ekonomike dvadsiateho prvého storočia sú najväčším rizikom. Prečo? Lebo jedinou zaručenou istotou v mori dnešných neistôt je, že bude zmena. Z hľadiska financií existuje síce aj na slovenskom trhu veľa všelijakých receptov ako si ich chrániť a ešte viac rôznych typov poradcov, ktorí o tom vedia viac teoreticky rozprávať ako v skutočnosti v praxi aj pragmaticky poradiť.
Základným nástrojom proti riziku je plán, najlepšie v alternatívach. To znamená ideálne viac variantov – na dobré, zlé i najhoršie časy. Precítiť to vedia daňové subjekty a účtovné jednotky najmä AKTUÁLNE v dobe výraznej neistoty spôsobenej pandémiou Koronavírusu, kde stále svet nevie a nezvláda odpoveď na definitívne riešenie a úspešné vyriešenie pliagy zvanej Covid 19. Na Slovensku sa za uplynulé 30-ročie veľa o plánovaní daní mohli naučiť tak správcovia dane ako aj daňové subjekty. Roky 1989-2020 však prinášali negatívne daňové informácie najmä z hľadiska častého diletantstva v riadení daní.
Prečo predovšetkým? Lebo čím viac chýbajú v krajine daňoví vedci a odborníci, tým viac do daní kecajú a interesujú sa politici a daňoví neodborníci.
Štát nevie sám dobre daňovo plánovať, kde medzi početné dôkazy uveďme len dva: desaťročia úplne zbytočne deficitný štátny rozpočet a zároveň trend nárastu nespokojnosti s daňovou politikou krajiny (kým do roku 2005 emigrovalo do zahraničia zdaňovať do offshore teritórií daňových rajov menej 700 daňových subjektov zo Slovenska, v roku 2020 je to už viac ako 5300 firiem). Ten, kto nevie sám dobre daňovo plánovať, nedokáže logicky ani naučiť to druhých.
Daňové plánovanie – vzdelávanie, ktoré sa vyplatí
Nadväzne na vyššie uvedené sa za uplynulé 30-ročie naučilo korektne používať legálne daňové plánovanie len veľmi málo daňových subjektov. Prečo? Lebo v krajine bujnela a stále rezonuje korupcia, privysoká čierna ekonomika, vysoké daňové úniky a zložitá vymožiteľnosť práva. V našom štáte neexistuje vedný odbor o daniach (v rámci Slovenskej akadémie vied existuje len vedný odbor o účtovníctve) a v rámci finančného manažmentu alebo pri návšteve daňových poradcov sa oficiálne o možnosti plánovať dane na občianskom princípe nedozviete nič.
Daňové plánovanie sa neučí priamo ani na jednej vysokej škole v SR a hoci existuje študijný odbor „DAŇOVNÍCTVO“, vôbec neexistuje podobný odbor o daňovom plánovaní. A už absolútne nie o daňovom plánovaní fyzických osôb – t.j. daňových poplatníkov, ktorí nepodnikajú a patria medzi obyvateľstvo z kategórie nepodnikateľov. Viac literatúry o daňovom plánovaní vyšlo na českom trhu a dominantne sa venuje predovšetkým výlučnému smerovaniu daňového plánovania do zahraničných daňovo zvýhodnených destinácií, ktoré sa nazývajú daňové raje (off shore). ZAHRANIČNÉ daňové plánovanie: Daňové raje sa oplatí uvažovať a využívať najmä bohatým firmám a daňovým subjektom.
DOMÁCE daňové plánovanie: Optimálne je naučiť sa kombinovať domáce a zahraničné daňové plánovanie. Začať treba domácim daňovým plánovaním. Každý inteligentný v snahe o finančnú prosperitu sa určite zaujíma aj o to, ktoré princípy a opatrenia by mal učiniť, aby nezaplatil zbytočne viac daní ako je podľa zákona nevyhnutné. Veľmi dôležité je zdôrazniť, že aj praktiky daňového plánovania a daňovej optimalizácie sa delia na zákonné (legitímne, legálne) s nižším rizikom a nezákonné (nelegitímne, ilegálne) s oveľa vyšším rizikom. Daňová kontrola veľmi ostro monitoruje najmä tzv. agresívne daňové plánovanie.
Daňové informácie (zdroj know-how pre občana)
Ako zvládnuť zaplatenie našich daní správne? A treba vôbec k tomu daňový plán? Odkiaľ vziať základné informácie? Ako teda na to? To sú logické otázky k téme zdaňovania bežných občanov z radov daňových subjektov mimo biznis. Základné daňové informácie ponúkajú zákony – predovšetkým zákon číslo 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a zákon číslo 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov a zmien.
Poradiť v ŠTANDARDNÝCH radách (tlačivo daňového priznania, termín zaplatenia, spôsob zaplatenia … atď.) je povinný správca dane ZADARMO. Pri dani z príjmov miestne príslušný daňový úrad a pri miestnych daniach správca dane na úrovni obce. T.j. ak máte trvalé bydlisko v obci, tak obec, ak v meste – tak mesto. Ak hľadáte NADŠTANDARDNÉ rady, t. j. ako čo najviac ušetriť financie optimalizáciou daní, tieto na komerčnom princípe, t.j. za ODMENU poskytujú rôzne kategórie poradcov.
V kvalite daňového plánovania by mali, podľa nášho názoru, dominovať najmä certifikovaní daňoví poradcovia, členovia Slovenskej komory daňových poradcov (www.skdp.sk), ktorí musia byť proti riziku chybovosti poistení zo zákona.
Výber poradcu k daňovému plánovaniu občana
Pri zodpovednom prístupe k daňovému plánovaniu vo firme sa treba čo najskôr rozhodnúť, či sa o svoje dane bude starať sama vo vlastnej réžii interne alebo si nájde pomoc z externého prostredia (napr. daňového poradcu). Ak sa rozhodne šetriť na nesprávnom mieste a riskovať, že zložitú a prácnu daňovú agendu zvládne sama, tak vhodnými východiskami sú, podľa nášho názoru sú aj knihy z edície DAŇOVÝ PENTAGRAM (Daňová prevencia, Daňová obrana, Daňová kontrola a Daňová kreativita).
Zorientovať sa v daňovom plánovaní môžu dobre pomôcť aj špecializovaní poradcovia (daňoví, účtovní, ekonomickí, finanční, podnikateľskí) . Rozumne si zorganizovať túto agendu vybrať svojho poradcu k daňovému plánovaniu alebo to vyriešiť inak efektívne, rozhodne je prejavom Vašej obozretnosti ak nezostanete len pri ústnej dohode, ale radšej spíšete písomnú zmluvu (dohodu) o poskytovaní daňového poradenstva so všetkými atribútmi právnych pilierov (predmet poradenstva, garancie a záruky za prípadné chyby, odmena za služby … atď.).
Elementárne nástroje daňového plánovania
K zostaveniu úspešného daňového plánu i realizácii účinného daňového plánovania sa využívajú určité nástroje. Základné z nich, o ktorých by ste mali vedieť, sú nasledovné:
- Konkrétne daňové zákony (dominantne know-how k dani z príjmov fyzických osôb a miestnym daniam) i programové vyhlásenie vlády (aktuálny daňový program štátu),
- Schopnosť vyplniť tlačivo daňového priznania a vypočítať daň,
- Znalosť vybraných daňových špecialít (napr. odpočítateľných položiek na daňovníka, výšky nezdaniteľného minima, daňovo-polemických výdavkov v zákone o dani z príjmov … atď.),
- Využívanie daňového kalendára a intuície (šiesty zmysel v zdaňovaní k odhadu a predpokladu),
- Informačné weby a databanky správcov dane (napr. pre štátne dane = www.financnasprava.sk) a web k odstráneniu finančnej negramotnosti od MFSR (www.fininfo.sk),
- Služby daňových (finančných, ekonomických, účtovných) poradcov,
- Odborné knihy (napr. o daňovom plánovaní a daňovej optimalizácii),
- Špecializované portály (napr. www.danovecentrum.sk; www.podnikatelskecentrum.sk; www.epi.sk; www.poradca.sk, atď. ) a odborné daňovo-finančné časopisy (napr. DUO, ÚAD, DÚPP, Dane a účtovníctvo, Daňový tip, Daňový špeciál, Dane a účtovníctvo v praxi, atď.),
- Znalosť určitých zahraničných daňovo zvýhodnených teritórií (tzv. daňové raje),
- Príklady a prípadové štúdie zdaňovania (vrátane sofistikovaných optimalizačných schém),
- Všeobecná finančná gramotnosť – právna i ekonomická (účtovno-daňová) a aspoň základy zvládania kritického myslenia i jednoduchej finančnej analýzy,
- Znalosť účtovníctva (proti rizikám chybovosti pozri knihy: Účtovnícke chyby I. a Účtovnícke chyby II.),
- Platobná disciplína k dodržiavaniu termínov a lehôt.
.