Národná banka Slovenska (NBS) na tento rok predpokladá recesiu, ekonomický pokles o 5,7 %. Oživenie v budúcom roku zostáva na úrovni 5,6 % a v roku 2022 by sa tempo rastu malo dostať na úroveň 4,8 %.
Vyplýva to z najnovšej strednodobej predikcie, ktorú v stredu na tlačovej konferencii predstavil guvernér NBS Peter Kažimír.
Uplynulé mesiace podľa Kažimíra priniesli sériu pozitívnych jednorazových prekvapení, ktoré zmiernia tohtoročnú recesiu slovenskej ekonomiky. Tá by nemala by byť taká hlboká, ako ju pôvodne NBS predpokladala na jeseň. „Tento mierny optimizmus sa opiera o priaznivý vývoj ekonomiky eurozóny, ale aj Slovenska vplyvom oživenia globálneho obchodu,“ priblížil s tým, že z toho profitoval slovenský priemysel, primárne automobilový.
Viceguvernér NBS Ľudovít Ódor skonštatoval, že obyvatelia svoju spotrebu neznížili tak výrazne počas pandémie, ako napríklad v mnohých iných západných krajinách. Menová politika zároveň podľa neho naďalej vytvára priaznivé podmienky financovania pre vládu, firmy aj domácnosti.
NBS v súčasnosti predpokladá rýchlejší návrat na predkrízové úrovne v priebehu druhej polovice budúceho roka
Kažimír však upozornil, že napriek tomu pretrváva obrovská neistota a riziká súvisiace s pandémiou. Záver tohto roka bude podľa jeho slov podstatne horší v porovnaní s tretím štvrťrokom. Aktivita vo výrobnom sektore zostáva na rovnakej úrovni, aktivita v sektore služieb je však tlmená nárastom počtu prípadov a novými obmedzeniami sociálnych kontaktov a mobility. Zdôraznil, že začiatok konca krízy súvisí s príchodom vakcín, pričom podľa neho bude dôležité zaočkovať v čo najkratšom čase čo najviac ľudí.
Zamestnanosť v tomto roku podľa NBS poklesne a začne sa zotavovať až v druhej polovici budúceho roka. Miera nezamestnanosti by mala kulminovať v budúcom roku pod 8 %. V roku 2022 by mala klesnúť na úroveň nad 7 %. Tento rok zaniklo 70.000 pracovných miest z dôvodu krízy, na druhej strane vďaka vládnym opatreniam sa podarilo zachrániť 60.000 pracovných miest.
Nominálne mzdy rastú aj v tomto roku, odhad rastu reálnych miezd v roku 2020 je na úrovni 1 %. Reálna mzda by v roku 2021 mohla dosiahnuť úroveň vyše 4 %, nominálne by mala atakovať 5-percentnú hranicu.
Článok pokračuje pod reklamou
Ódor poznamenal, že pri inflácii v tomto a budúcom roku sú „kozmetické zmeny“
„Zatiaľ platí, že najmä tie tovary a služby alebo ceny tých tovarov a služieb, ktoré sú regulované, hýbu tým príbehom. Ale, pochopiteľne, o niečo slabší spotrebiteľský dopyt brzdí trochu inflačný vývoj aj v iných sektoroch,“ dodal s tým, že čísla v tomto roku sa pohybujú okolo 2 %, v budúcom roku by mal byť pokles na 0,6 %.
Deficit verejných financií v tomto roku by mal podľa odhadu NBS dosiahnuť úroveň 6,6 % HDP, predpokladá tak lepšie čísla, ako sú uvedené v štátnom rozpočte na tento rok. V horizonte ďalších troch rokov by mal deficit postupne klesať k 4 %. Dlh by sa mal usadiť niekde na úrovni tesne nad 60 %. „Situácia sa síce postupne zlepšuje, ale veľký pozor si musíme dávať na prehnaný optimizmus,“ varoval guvernér NBS.
Celkovú úroveň opatrení proti pandémii vyčíslila NBS na úrovni 2,2 % HDP, z toho vlastné zdroje s vplyvom na deficit predstavujú 1,5 % HDP, zvyšok sú zdroje EÚ. So zohľadnením druhej vlny sa predpokladá presah aj do roku 2021.
Medzi riziká patrí pokračovanie pandémie, ktorá podľa Kažimíra urýchli štrukturálne zmeny a posilní digitalizáciu
Rizikom je tiež brexit, NBS do svojich predikcií ako základný scenár zakomponovala nedohodu. Ďalšími rizikami je fiškálna politika a vakcinácia. Tá je podľa guvernéra pozitívnym rizikom, ale môže sa stať aj negatívnym, ak sa nezvládne.
zdroj: TASR / úprava: redakcia