PodnikaniePríbehy xa Publikované 24. októbra 2016 zobraziť celý profil

Soňa Ondrejková tvorí na mieru šité riešenia stabilizácie, rastu a ziskovosti malých a stredných firiem. So svojim projektom sa zúčastňuje programu Slovenskej sporiteľne pre začínajúce podnikateľky, aby nabrala nové vedomosti a aj iný pohľad na svoj projekt ako ho ešte viac vylepšiť.

Soňa ako vznikol tento nápad?

Keby ste sa ma pred 2 rokmi spýtali či chcem podnikať tak vám poviem, že určite nie. Že som stvorená na prácu v korporácii. Že mám rada istotu, stabilitu, nechcem riskovať ani svoje meno ani peniaze. Dnes podnikám už 8 mesiacov a milujem to! Keď premýšľam ako to celé vzniklo, tak ma motivovali ľudia, ktorí už podnikali.

Dala nás dokopy náhoda a pred 2 rokmi sme založili Mastermindskupinu, kde sa doteraz navzájom podporujeme pri plnení svojich osobných cieľov a zvládaní biznis výziev.
Títo úspešní podnikatelia ma upozornili na to, že mám know-how a zručnosti, ktoré im vo firme chýbajú. Tak som jednému z nich začala pomáhať len tak zadarmo.

Zrazu som videla ako mu moje odporúčania otvárajú možnosť plniť jeho podnikateľské ciele. Vnímala som ako manažérsky rastie, zavádza do firmy štruktúru a poriadok, vedie ľudí tak, že sú v práci šťastní a spokojní.
Na moje odporúčanie mapuje firemné procesy a hľadá možnosti vyššej efektivity, odstránenia úzkych a kritických miest a tým firmu stabilizuje a pripravuje na rast. Jeden z najväčších efektov malo, keď začal analyzovať finančné výsledky a sledovať napríklad náklady na jednotku výkonu (napríklad náklady na jednu zásielku), čas zabalenia zásielky a podobne.

Kde si sa to všetko naučila?

Od roku 2001 som prešla viacerými technickými, projektovými aj manažérskymi pozíciami u 3 rôznych zamestnávateľov.
10 rokov som strávila v korporácii Hewlett-Packard pričom posledné 3 roky som mala veľkú finančnú, operatívnu a riadiacu zodpovednosť keď som na Slovensku viedla celú organizáciu.

Išlo o tím 170 konzultantov, projektových manažérov a vývojárov. Dodávali sme komplexné aplikačné služby pre viac ako 35 zákazníkov po celom svete. Podporovali sme stovky rôznych aplikácií, projektov, nástrojov a to všetko vo viac ako štyroch jazykoch, často v režime 24×7.
Za tie roky som zažila, vytvorila a prezentovala tisícky hodín projektových plánov, workshopov, budovania biznis stratégie, riešenia kritických situácií, hodnotiacich pohovorov, finančných analýz a akčných plánov zmeny. Sú to všetko skúsenosti získané a overené praxou.

Vybudovala som si zručnosti a „know-how“ vďaka ktorým môžem dnes radiť podnikateľom ako riadiť svoju firmu, viesť ľudí, rozhodovať sa, vylepšovať procesy, budovať biznis a zlepšovať výsledky.

Korporácia ma veľa naučila, bol to kus môjho života ale nastal čas ísť ďalej.

Čo tvoji klienti získajú spoluprácou s tebou? 

Mám jeden veľký dar a to je vnímanie na prvý pohľad skrytých súvislostí, takže viem stretnutia s klientom nasmerovať tými správnymi otázkami a oni zažívajú množstvo „aha“ momentov kedy si uvedomia, čo je príčina ich problémov alebo neúspechu.

Často sa mi stane, že mi klient povie:

„ Ja presne viem kam smeruješ.“ Alebo: „Vidíš, takto som sa na to ešte nepozrel.“ To je na jednej strane veľmi ťažké a vyžaduje to od klienta často aj veľkú mieru sebareflexie. Ale je kľúčové aby to pochopili a prijali to, inak nebudú motivovaní urobiť zmenu. Získajú teda pravdivý a ucelený pohľad na svoju firmu a individuálne vytvorené riešenie ako dosiahnuť lepšie výsledky a začať plniť svoje ciele.

Spoločne stanovíme krok za krokom čo musia urobiť a kedy aby navrhované zmeny fungovali a priniesli výsledky. Zapájame do toho celú firmu, cez majiteľa, účtovníčku, asistentku, skladníka, vodiča či zákaznícku podporu.

Vytvorila som koncept práce s klientom tak aby to malo logiku a aby to dávalo zmysel. Aby sme vždy vedeli kam smerujeme a čo chceme dosiahnuť. Pracujem najmä cez poznanie špecifických podmienok, problémov a doterajších výsledkov klienta. Pozeráme sa na čísla a fakty, firmu rozoberieme na drobné aby sme videli ako funguje zvnútra, ako sú jednotlivé časti firmy prepojené a ako je firma prepojená navonok s klientami či partnermi.

Pri práci s klientami si užívam najmä to, že vidím výsledky. A to je pre mňa najdôležitejšie.

Sústredíme sa na jednoduchosť a účelnosť riešení. Mojím cieľom je zachovať výhody a benefity malých a stredných firiem, ktorými sú tvorivosť, otvorenosť, radosť z práce a sloboda myslenia.

Spájam svoju vášeň a potrebu vidieť a cítiť zmysluplnosť vo všetkom čo robím, s cieľom posúvať vpred seba aj druhých.

Viac o Soni Ondrejkovej a jej podnikaní nájdete na:  www.rozhybbiznis.sk

Pozri si video: