Tohtoročná hlavná daňová sezóna sa blíži, pričom vrcholiť bude v marci 2019. Vysporiadanie daní patrilo, patrí a bude patriť vždy k hlavným míľnikom podnikov a firiem v biznise – podobne ako ročná účtovná závierka, deľba zisku, atď. Ambíciou tohto textu je pripomenúť a podčiarknuť niektoré rady na osvieženie pamäti daňovým subjektom.
Desatoro najdôležitejších daňových rad k podaniu priznania
O tejto téme píše a bude písať a prinášať príbehy i rady tradične veľa portálov, periodík i ostatných masmédií. Vždy záleží od uhla pohľadu i skúsenosti radcov a postojov. Náš tucet znie nasledovne:
1/ PRIZNANIE:
Daňové priznanie sa podáva elektronicky, nielen písomne – nezabudnime.
2/ TLAČIVO:
Tlačivo daňového priznania sa v SR mení každý rok – používajme to aktuálne správne.
3/ ZADARMO:
Ak chcete radu k zdaňovaniu zadarmo – využite stránkové dni na daňovom úrade alebo telefonický servis (call centrum Finančnej správy SR) alebo ich web: financnasprava.sk
4/ VZORY:
Vzory správne vyplnených tlačív daňových priznaní nájdete v brožúrach trhu (napr. Poradca, Daňovo-účtovný poradca podnikateľa, ÚAD) alebo aj v poradenských rubríkách, či špeciálnych prílohách hlavných denníkov (napr. Hospodárske noviny, Sme, Pravda,…).
5/ DAŇOVÍ PORADCOVIA:
Ich zoznam nájdete na webe: skdp.sk. Ak by ste potrebovali účtovných poradcov, tak sprobujte aj: skcu.sk
6/ ELEKTRONICKÁ REGISTRÁCIA:
Ak ste to ešte ako podnikateľ nevykonal, tak je najvyšší čas (hoci už aj po termíne v rámci zákonnej lehoty). Ak to robíte prvýkrát, možno to nezvládnete sám, radšej využite pomoc odborníkov a poraďte sa.
7/ ŠKOLENIE:
Ak chcete ušetriť čas a peniaze, obetujte jeden svoj deň a navštívte niektoré z bohatej ponuky daňových školení – ktoré dominujú vždy po skončení aktuálneho zdaňovacieho obdobia. Minimálne navštívte školenie o dani z príjmov. Ak nie vy osobne, tak tam pošlite svojich pracovníkov (ekonomického riaditeľa, daňového špecialistu, vrchného ekonóma firmy, hlavnú účtovníčku).
8/ ZÁKON:
Zákonov máme v tejto republike priveľa a mnohí ich čítajú neradi. Ale v hlavnej daňovej sezóne aspoň prelistujte 2 kľúčové – t. j. zákon o správe daní (procesný daňový poriadok) a zákon o dani z príjmov.
9/ POROVNANIE:
Ak debatujete pri pive s kamarátmi a kolegami z biznisu, napríklad s inými podnikateľmi – stočte tému aj na daňové priznanie. Porovnáte svoje aktuálne vedomosti a v niečom sa možno dozviete aj to, čo ešte neviete, ale mali by ste vedieť.
10/ TELKA:
Možno si poviete, že na všetko zdaňovanie máte ľudí, nech sa starajú a že Vy osobne nemusíte k tomu úplne nič? Napriek tomu, mrknite aspoň občas hlavné televízne správy (televízne noviny) – kde v marci vždy informujú o aktuálnom vývoji zberu daňových priznaní i daňových novinkách. Vyplatí sa to.
Zhrnutie – závery:
Daňových ponaučení a užitočných pragmatických rád je veľa, vyberajte si z nich len niektoré NAJ, neriskujte riziko z informačného preplnenia. Určite stojí za to zakúpiť a prečítať si doma alebo vo firme v pokoji aj niektorú NADČASOVO PLATNÚ DAŇOVÚ UČEBNICU.
Je to jedna z najmúdrejších investícií, ktoré sa zaručene nielen vyplatia, ale mnohonásobne aj vrátia. Ochutnajte napríklad tituly: Daňová prevencia v príkladoch praxe alebo Daňová kontrola očami praxe. Prečítajte si k tejto téme aj náš príspevok „Daňová osveta…“, ktorý sme publikovali v auguste 2018.