Bratislava, 26. marec 2018 – Do termínu na podanie daňového priznania zostáva 9 dní. Okrem zvyčajných príjmov treba myslieť aj na zdaňovanie virtuálnych mien ako napríklad bitcoin. To, že príjmy z obchodovania s virtuálnymi menami treba zahrnúť do daňového priznania už potvrdilo aj Ministerstvo financií SR. Vydalo usmernenie, podľa ktorého je príjem z predaja virtuálnej meny považovaný za zdaniteľný príjem.
Na dane treba myslieť pri výmene virtuálnej meny za majetok alebo za službu (nákup v obchode, v eshope, poskytnutie služby), či pri predaji virtuálnej meny výmenou za oficiálnu menu (napr. predaj na burze).
Dôležité je spomenúť, že za predaj sa považuje aj výmena virtuálnej meny za inú kryptomenu. Od príjmov z predaja virtuálnej meny si môže daňovník odpočítať náklady na jej získanie. Ak však zaznamenal z predaja kryptomien stratu, tak si ju nemôže v daňovom priznaní odpočítať od iných príjmov.
Sadzba dane je v SR rovnaká ako pri iných príjmoch.
Peter Pašek – Slovenská komora daňových poradcov: „Príjem z kryptomien sa pri fyzických osobách zdaňuje sadzbou 19% alebo 25%, v závislosti od výšky základu dane daňovníka. Okrem toho treba brať do úvahy, že tento druh príjmu podlieha aj zdravotnému poisteniu vo výške 14%. Zdravotné poistenie sa vypočíta v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia.“
Pre porovnanie v susednom Česku platia iba 15% daň z príjmov a žiadne odvody
So zdaňovaním príjmov z virtuálnych mien si ťažkú hlavu robiť nemusia v Slovinsku, Švajčiarsku, či Bielorusku. V Nemecku tiež dane neplatia, napríklad v prípade, ak kryptomeny vlastnia dlhšie ako 1 rok.
Miroslav Marcinčin – Slovenská komora daňových poradcov: „Povinnosť zdaniť príjmy môžu mať aj osoby, ktoré prijali virtuálnu menu ako formu odmeny. Je to pre nich zdaniteľný príjem rovnako ako keby dostali za svoju činnosť alebo nakladanie s majetkom odmenu v EUR. Napríklad nájomné platené v bitcoinoch.“
Daňovníci, ktorí obchodovali s kryptomenami a príjmy si nezahrnuli do daňového priznania, môžu do 3. apríla podať oznámenie o predĺžení lehoty na podanie priznania. Získajú tak dodatočný čas na vyčíslenie týchto príjmov, konzultáciu s daňovým poradcom a podanie správneho daňového priznania.
Kryptomeny v účtovníctve: Z pohľadu účtovníctva sa virtuálne meny považujú za krátkodobý finančný majetok iný ako peňažné prostriedky, a v prípade ich predaja nie je možné dosiahnuť daňovú stratu. Tým sa docielilo rovnaké daňové zaobchádzanie, tak u FO – nepodnikateľov ako aj u podnikateľských subjektov bez ohľadu na formu účtovania resp. vedenia daňovej evidencie. Na účely oceneňovania sa postupuje obdobne ako pri cenných papieroch určených na obchodovanie.
zdroj: Slovenská komora daňových poradcov