Pracovné právoSlovensko xa Publikované 17. marca 2025 zobraziť celý profil

Rekreačný poukaz môže zamestnanec preniesť aj na svojich rodičov. Ide o novinku, ktorá vstúpila do platnosti od januára 2025. Čo všetko treba vedieť o rekreačných poukazoch a tiež o športových poukazoch zamestnávateľov, vysvetľuje partnerka poradenskej skupiny Atlas Group Jitka Božeková.

Aké sú zmeny pri rekreačných poukazoch?

Rekreačné poukazy na Slovensku fungujú od januára 2019. Ich cieľom je podporiť domáci cestovný ruch a umožniť zamestnancom dovolenkovať na Slovensku. Je to vlastne príspevok na rekreáciu, ktorý poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi a je daňovo zvýhodnený. Je povinný pre firmy nad 49 zamestnancov, ktoré ho musia poskytovať zamestnancom s pracovným pomerom dlhším ako 24 mesiacov. V priebehu rokov sa rekreačné poukazy viackrát upravovali. Najnovšou zmenou je možnosť preniesť ich aj na rodičov.

Podmienky využitia preukazu pre rodičov

„Od 1. januára 2025 je možné preniesť príspevok na rekreáciu na svojich rodičov, čím sa rozširuje okruh osôb oprávnených užívať tento benefit. Rodičia môžu uvedený príspevok využiť sami alebo s manželom alebo osobou žijúcou v spoločnej domácnosti,“ priblížila Jitka Božeková. Z toho podľa jej slov vyplýva, že oprávnenými výdavkami, na ktoré možno rekreačný poukaz uplatniť, sú už aj výdavky nielen zamestnanca, ale aj jeho rodiča. Teda poukazy sa môžu uplatniť aj na rekreáciu rodiča, bez účasti zamestnanca.

Na čo nesmieme zabudnúť, aby sme mohli využiť rekreačný poukaz?

Aby firma mohla takýto rekreačný poukaz zamestnancovi poskytnúť, treba pamätať na niekoľko povinností, ktoré treba dodržať. Napríklad povinnou súčasťou účtovného dokladu potrebného na poskytnutie rekreačného poukazu je označenie zamestnanca, čiže musia byť na jeho meno. A to aj vtedy, ak sa rekreácie sám zamestnanec nezúčastnil. Zároveň by mali byť uhradené zamestnancom, keďže platba má byť hradená osobou, ktorá o príspevok žiada. Prípadne môže zamestnanec požiadať zamestnávateľa o príspevok na rekreáciu rodiča, ak výdavky zaplatil rodič zamestnanca a zamestnanec ich rodičovi preukázateľne preplatil. „Toto je nutné, pretože príspevok na rekreáciu sa poskytuje len zamestnancovi a základom je pracovný pomer zamestnanca so zamestnávateľom. Rodič zamestnanca nemá k zamestnávateľovi žiadny právny vzťah,“ vysvetľuje partnerka poradenskej skupiny. Zároveň musí zamestnanec vedieť preukázať vzťah k osobe, ktorá sa na rekreácii zúčastňuje. Teda napríklad vzťah k rodičovi môže preukázať svojím rodným listom.

Základné pravidlá rekreačných poukazov

Vo všeobecnosti platí, že zamestnanec má nárok na rekreačný poukaz v prípade, ak jeho pracovný pomer trvá nepretržite minimálne 24 mesiacov a ak má daný zamestnávateľ viac ako 49 zamestnancov. „Zamestnávateľ s počtom zamestnancov do 50 sa môže rozhodnúť, že takýto príspevok na rekreáciu bude svojim zamestnancom vyplácať, a to za rovnakých podmienok ako má ten zamestnávateľ, ktorý má k tomu zákonnú povinnosť,“ priblížila Jitka Božeková.

Príspevok môže firma vyplatiť buď formou oprávnených výdavkov zamestnanca alebo formou rekreačného poukazu. „Zamestnanec má nárok na náhradu do výšky 55 % oprávnených výdavkov, maximálne však 275 eur ročne. Ak však zamestnanec pracuje u dvoch zamestnávateľov súčasne a u obidvoch spĺňa podmienky na poskytnutie príspevku na rekreáciu, môže si tento príspevok uplatniť len u jedného z nich,“ dodáva Jitka Božeková.

Materská dovolenka alebo rodičovský príspevok

Firma pritom nemôže zamestnanca, ktorý požiada o príspevok na rekreáciu, žiadnym spôsobom znevýhodniť v porovnaní s tým pracovníkom, ktorý o tento príspevok nepožiada. „Zároveň platí, že nárok na príspevok na rekreáciu za splnenia ustanovených podmienok má aj zamestnanec, ktorý je na materskej dovolenke alebo na rodičovskej dovolenke, uvádza partnerka poradenskej skupiny Atlas Group. Ale zamestnanec, ktorý je dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie, napríklad starostu alebo primátora už nárok na príspevok na rekreáciu nemá.

Ubytovanie na Slovensku a oprávnené výdavky

Rekreačný poukaz môžu zamestnanci použiť na pobytový balík na Slovensku najmenej na dve noci a tiež aj na služby spojené s pobytom. Napríklad na stravovacie služby, sprievodcovské služby, športovo rekreačné, kúpeľné a zdravotné služby či wellness služby. „Oprávnené výdavky je zamestnanec povinný preukázať do 30 kalendárnych dní odo dňa skončenia rekreácie, ak chce využiť inštitút príspevku na rekreáciu. Zamestnanec musí v tomto prípade predložiť účtovné doklady, ktorých súčasťou musí byť označenie zamestnanca, teda musia byť na meno zamestnanca,“ upozorňuje Jitka Božeková.

Zároveň dodáva, že služby využité počas rekreácie musia súvisieť s ubytovaním. To znamená, že napríklad výdavky za lanovku alebo parkovanie musia byť súčasťou faktúry vystavenej ubytovacím zariadením.

Rekreačné poukazy pre deti

Rekreačný poukaz možno použiť aj na viacdenné aktivity a podujatia pre deti počas školských prázdnin, tiež na Slovensku. V tomto prípade platí poukaz pre dieťa zamestnanca, ktoré navštevuje základnú školu alebo niektorý z prvých štyroch ročníkov gymnázia s osemročným vzdelávacím programom. „V danom prípade zamestnávateľ nemôže automaticky žiadať vyúčtovací doklad vystavený priamo ubytovacím zariadením, pretože nemusí ísť o výdavky priamo viazané na ubytovanie,“ objasňuje Jitka Božeková. Ak zamestnanec žiada o príspevok v prípade denných detských táborov, musí tieto výdavky preukázať dokladmi, ktorých súčasťou je označenie zamestnanca. Úhradu môže preukázať napríklad aj výpisom z bankového účtu, ku ktorému predloží doklad preukazujúci účasť dieťaťa na týchto aktivitách.

Tak čo, využili ste?