Rast spotreby potravín v Európe je rýchlejší ako nárast svetovej populácie. Tento fakt možno pripísať dvom hlavným faktorom – rastu príjmov a zmene spotrebiteľských preferencií.
Na Slovensku rastie spotreba mäsa
Najviac jeme bravčové, v posledných rokoch však dochádza aj k zvýšenej konzumácie hydiny. Vysoká spotreba bravčového je v celej EÚ. Každoročne jej obyvatelia zjedia viac ako 40 kg na osobu, Slováci dokonca až 63 kg na obyvateľa.
Veľký celosvetový nárast zaznamenala aj spotreba hydiny. Najviac tento druh mäsa využívajú obyvatelia Severnej Ameriky (50 kg na osobu ročne). V EÚ sa zje za rok len polovica tohto množstva – 25 kg na obyvateľa. Zmenu preferencií možno badať u hovädzieho mäsa. Tu sa globálna konzumácia znižuje. Najviac sa ho zje v Severnej Amerike (35 kg /os./rok), v EÚ je to „len“ 15 kg/os./rok.
V rámci EÚ a Severnej Ameriky môžeme sledovať aj vysokú spotrebu mliečnych výrobkov
Ročne sa tu na 1 obyvateľa zje asi 270 kg ekvivalentu mlieka. Nárast konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov sledujeme aj na Slovensku. V roku 2018 sa u nás spotrebovalo asi 176 kg ekvivalentu mlieka na osobu.
V rámci pekárenských výrobkov je spotreba tiež vysoká
EÚ je v súčasnosti druhým najväčším konzumentom pšenice. Každý jej obyvateľ spotrebuje ročne až 250 kg. Zaujímavosťou je, že na Slovensku napriek rastúcemu trendu konzumácie pšenice a pšeničných výrobkov klesá dopyt po chlebe a bielych rožkoch. Naopak, obľube sa tešia nové druhy pekárenských výrobkov, ako aj dopekané pečivo, ktoré sa pripravuje priamo v prevádzkach.
Ak aj vy patríte k tým, ktorí radi vidia na svojom tanieri jedlo z mäsa a na raňajky či olovrant uprednostnia mliečny výrobok spolu s pečivom, alebo tradičný chlieb s maslom a šunkou, mali by ste si prelistovať najnovší Tesco leták. Nájdete tu bohatú ponuku od domácich aj zahraničných výrobcov. Navyše, v mnohých prevádzkach je okrem pultu s lahôdkami aj tradičný mäsiar s kvalitným čerstvým mäsom. Stačí si vybrať podľa toho, na čo máte chuť.