BezpečnosťSlovensko xa Publikované 9. februára 2022 zobraziť celý profil

Zdravotnícke zariadenia na Slovensku by sa už čoskoro mohli zbaviť záťaže v podobe rádioaktívnych odpadov. Ako v pondelok na tlačovej besede uviedol minister hospodárstva Richard Sulík, nejde síce o najväčší problém Slovenska, tento problém však je, je dlhodobý a je nutné ho riešiť.

Množstvo nemocníc totiž skladuje rádioaktívny materiál pochádzajúci najmä zo zariadení, ktorými sa v minulosti liečili onkologické ochorenia. Doteraz pritom podľa ministra kompetentní pred týmto problémom zatvárali oči. Po novom však zdravotníckym zariadeniam pomôže štátny JAVYS, ktorý má ako jediný na Slovensku povolenie na likvidáciu rádioaktívneho materiálu. 

Článok pokračuje pod reklamou

JAVYS je pripravená

„Dnešným dňom začíname zbierať tento rádioaktívny odpad, spoločnosť JAVYS ho bezpečne uskladní v skladoch v Jaslovských Bohuniciach a bude ho postupne likvidovať,“ priblížil Sulík. Ako doplnil generálny riaditeľ spoločnosti JAVYS Pavol Štuller, „spoločnosť je na celý proces odborne a technologicky pripravená a náklady na likvidáciu historickej záťaže IRAO štátnych zdravotníckych zariadení bude v tejto fáze financovať z vlastných zdrojov.“ JAVYS podľa neho úzko spolupracuje s Úradom verejného zdravotníctva SR a aj rezortom zdravotníctva. Tie aktuálne mapujú situáciu a zisťujú, ktoré prevádzky disponujú rádioaktívnym odpadom, prihlasovať sa môžu aj sami. „Do konca mesiaca, možno v marci, budeme presne vedieť, kde sa čo nachádza,“ poznamenal minister hospodárstva. 

Presné čísla zatiaľ nie sú

Aktuálne teda Ministerstvo hospodárstva SR a ani JAVYS nevedia, akého počtu nemocníc sa tento problém týka a ani koľko presne bude likvidácia odpadu stáť. „Bavíme sa o miliónovej čiastke, je v jednotkách miliónov,“ priblížil minister s tým, že zdroje vznikli vďaka úsporám v prevádzke štátnej firmy.

Kontaktná adresa pre podnety

Zdravotnícke zariadenia alebo iné štátne subjekty môžu posielať svoje podnety na likvidáciu IRAO na mailovú adresu:  institucionalnerao@javys.sk

Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR / úprava redakcia