Hazard na území samospráv zakázalo niekoľko desiatok slovenských miest a obcí. Z toho dve veľké mestá – Bratislava a Nitra. Vieme, čo sa stane ak sa hranie presunie úplne do virtuálneho priestoru? Už dnes drvivé percentá príjmov stávkových kancelárií prichádzajú online kanálmi.
Štát ma z hazardu milióny
Hazard existuje už od staroveku a zatiaľ sa nezdá, žeby hráčstvo zo sveta vymizlo len tak. Politici síce deklarajú, že sú proti gamblingu, ale zo ziskov stávkových kancelárií má štát príjmy ročne stovky miliónov eur. Národná spoločnosť Tipos má monopol na viaceré služby a typy hier.
Zákaz nemusí byť plošný, stačí, ak sa mesto rozhodne nepredlžovať 5-ročné licencie a kamenné kasína na ich území postupne zaniknú. V Nitre momentálne ostáva jediná posledná herňa – z ostatných sú kaviarne. Podobný trend existuje aj v Čechách a je možné domnievať sa, že v budúcnosti sa pridajú tiež iné samosprávy. V niektorých mestách, ako napríklad Trnava sa miestne predpisy upravili tak, že počet herní klesol.
Nové rozdelenie trhu
Pre malých prevádzkovateľov (napríklad krčmára, ktorý má jeden automat) to nie sú dobré správy – v budúcnosti v tomto segmente malí podnikatelia vôbec nemusia existovať. Jenodudcho nedokážu splniť prísne kritériá, ani si kúpiť potrebné technológie. Tí veľkí, ktorých je hŕstka, si svoje pozície už dávno poistili.
Článok pokračuje pod reklamou
Vzniká preto otázka, či presunom hazardu do online priestoru nevznikajú u nás oligopoly. Malí podnikatelia opakovanie tvrdia, že sú za prísnejšie regulácie, najmä voči patologickým hráčom, ktorým ich koníček rozvracia život, ale samotný presun herne nič nerieši, lebo hráčska príležitosť jednoducho vznikne inde – v okolitých obciach. A dotyčné mesto / obec sa pripraví o bohaté zisky.
Ľahký prístup a izolované hranie
Pár kliknutí a hráte. Ak ste dospelý človek, pripojíte sa okamžite. Samotné hranie je však osamelé, len vy a vaša obrazovka. Klasické kasína boli vždy miesta sociálneho stretávania sa, či už smotánky prererujúcej luxus alebo obyčajných ľudí. Nikto z blízkych nemusí tušiť, že hráte, alebo ako často. Pre hráčov preto predstavujú online kasína niekoľko nových rizík, s ktorými sa v kamenných herniach nestretnú.
Pri online hraní máte k dispozícii kasíno 24 hodín denne, po celý rok. Môžete hrať popri práci – to v kamenných herniach nehrozilo. V kamennej herni musíte ukázať občiansky preukaz a v prípade, že sa niečo deje, môžu vám zabrániť hrať, poprípade o to môže požiadať vaša rodina. Riziko predstavuje aj kreditná karta, z ktorej sa dá míňať rýchlo a človek si to nemusí dobre uvedomovať.
Prekračovanie kybernetickej bezpečnosti – neregulované hranie
V istom zmysle je online hazard lepšie regulovaný ako sieť ,,noname” krčiem po celej krajine. V istom zmysle nie. Pravidlá totiž fungujú výborne len keď ich dodržiavajú všetci zúčastnení – najmä prevádzkovatelia hier a hráči samotní. Na Slovensku máme zoznam oficiálnych kasín povolených Ministerstvom financií a tie zákony dodržiavajú aj na základe polohy a adresy hráča, hoci to však niektorí dokážu obísť.
Ak sa na náš trh votrie neregulovaná webová stránka, nemusí byť hneď odhalená – v lepšom prípade prichádza štát o zisk, v horšom prípade hráč poskytne svoje údaje o kreditke pokútnej neznámej spoločnosti.
Nový úrad
V roku 2019 pribudla na Slovensku spolu s novou legislatívou, nová inštitúcia – Úrad pre reguláciu hazardných hier. Úrad má chrániť krajinu pred neregulovanými prevádzkovateľmi, kontrolovať internetové domény, blokovať finančné operácie.
Ide o pokrok, keďže do roku 2005 sme prakticky nemali žiadne zákony ohľadom online hrania a spočiatku sa predpokladalo, že monopol na virtuálny priestor bude držať v rukách výlučne štát.
Zdroj: Stanislav Šimo / úprava redakcia