EkonomikaInvestovaniePodnikanieZahraničie xa Publikované 21. júla 2023 zobraziť celý profil

Federálny výbor pre voľný trh (Federal Open Market Committee – FOMC) v diskusii o menovej politike venovali značnú pozornosť ekonomike USA a jej potenciálnemu vplyvu na americký dolár a akciový trh. Vzhľadom na naše očakávania, že po júnovej prestávke dôjde 26. júla k zvýšeniu úrokových sadzieb o 25 bázických bodov, sa pozornosť sústreďuje na pokračovanie sprísňovania menovej politiky, ktorého hnacou silou sú dobré výsledky domácej ekonomiky, najmä veľmi odolný trh práce a spotreba.

Tieto očakávania sú v súlade s prognózami investičnej komunity na zvyšok roka, čo naznačuje, že júlové zvýšenie sadzieb bude pravdepodobne v tomto roku posledné . V opačnom prípade Fed riskuje, že namiesto „mäkkého pristátia“ ekonomiky, ktoré sa vlani väčšine účastníkov trhu zdalo nemožné, vyvolá recesiu. Ukončenie cyklu zvyšovania sadzieb spôsobí pokles dolárového indexu (DXY) do pásma 90 až 100 bodov a americká mena bude v nasledujúcich 12 až 18 mesiacoch výrazne zoslabne. Nemali by sme však očakávať hlboký pokles dolára, keďže zostáva jednou z najstabilnejších mien na svete.

Pokles je pozitívnym faktorom

Pre retailových investorov je pokles zelenej bankovky skôr pozitívnym faktorom. Nepriaznivé aspekty slabej meny vyvažujú medzinárodné výnosy a čo je dôležitejšie, záujem zahraničných investorov. Na konci prvého štvrťroka zaznamenali spoločnosti, ktoré generujú viac ako 50 % svojich príjmov v USA, nárast o viac ako 6 %, pričom zisky vzrástli o takmer 3 %. Práve títo emitenti, vrátane giganta, ako je Amazon (AMZN), boli motorom rastu indexu S&P 500 v prvom polroku.

Spoločnosti, ktoré generujú viac ako 50 % svojich príjmov mimo štátov, zaznamenali v období január až marec pokles príjmov o viac ako 2 % a pokles zisku o 10 %.

Článok pokračuje pod reklamou

Ďalší rast

S najväčšou pravdepodobnosťou to budú práve spoločnosti s vysokým podielom medzinárodných príjmov, ktoré budú schopné investorom poskytnúť vyšší príjem ako ostatní členovia indexu S&P 500. V dôsledku toho bude široký trhový index v horizonte roka naďalej rásť, ale na úkor akcií s prevahou zahraničných príjmov.

Medzi kľúčové sektory, na ktoré si treba dávať pozor, patria komodity a IT. Napríklad technologickí giganti ako Amazon (AMZN), Alphabet (GOOGL), Microsoft (MSFT) a Nvidia (NVDA), priemyselní hráči ako Linde (LIN), Air Products and Chemicals (APD) a Freeport-McMoRan (FCX) spolu s telekomunikačnou spoločnosťou T-Mobile (TMUS) a Meta Platforms (META).

Komentár: Timur Turlov, generálny riaditeľ spoločnosti Freedom Holding Corp. a zakladateľ spoločnosti Freedom Finance Europe
úprava redakcia