Finančná správaKontrolyPodnikanie xa Publikované 13. septembra 2022 zobraziť celý profil

Finančná správa prostredníctvom kontrolórov v rámci akcie Horúce leto uložila pokuty až vo výške 123 196 eur.

Finančná správa má za sebou ďalšiu kontrolnú akciu, ktorá niesla názov Horúce leto. Inšpektori sa od polovice júla tohto roka do 1. septembra zamerali na prevádzky poskytujúce stravovacie služby (jedálne, pohostinstvá, výrobne zmrzliny, maloobchod v stánkoch a na trhoch s potravinami, nápojmi a tabakom), ale aj na predajné stánky na letných festivaloch a jarmokoch, tiež na kúpaliskách a v rekreačných oblastiach pri vodných plochách na Slovensku. 

Online monitoring u tretiny prevádzok

Celkovo preverili 768 pokladníc a bolo vykonaných 591 kontrolných nákupov a 241 online monitorovaní, pričom niektoré pokladnice boli preverené aj obidvomi spôsobmi.

Porušenie zákona bolo zistené v 425 prípadoch, čo predstavuje 71,9 % z celkového počtu kontrolných nákupov a 51,1 % z celkového počtu preverovaní. Najčastejším porušením zákona bolo neevidovanie tržby, a to v 331 prípadoch. Kontrolóri počas akcie uložili pokuty vo výške 123.196 eur.

Verejnosť bude o kontrole opäť informovaná

Finančná správa vykonáva pravidelné kontroly počas celého roka a v prípade konania ďalšej kontrolnej akcie, bude finančná správa podnikateľov opätovne informovať s cieľom, aby dbali na dodržiavanie zákona a vyhli sa prípadným sankciám.

Zdroj: Finančná správa / úprava redakcia

Ako sa pripraviť na bezproblémové podnikanie a na koho sa obrátiť?

Ako sa bude situácia vyvíjať v tomto roku a v roku 2023 nie je jasné. Isté však je, že kontrolné orgány, ako napr. inšpektoráty práce, soi, daňové úrady, colné úrady, živnostenské úrady, metrologické inšpektoráty, veterinárna a potravinová správa, regionálne úrady verejného zdravotníctva a mnohé iné orgány vykonávajú kontroly u podnikateľských subjektov pernamentne.

Neplaťte veľké peniaze na riešenie jedného problému, ale svoje podnikanie radšej kompletne zabezpečte prevenciou! Je najlacnejším spôsobom, ako sa vyhnúť pokute a stojí najmenej času, ale aj peňazí.

Nie ste si istí, či vaše podnikanie spĺňa všetky náležitosti? Máte správne dokumenty na prevádzke, alebo VOP e-shopu, reklamačné podmienky, či iné dokumenty? Vyhnite sa zbytočným problémom pri akejkoľvek kontrole a tiež drahým pokutám. Dajte si papiere na poriadok vopred, ešte pred tým, než vás skontrolujú inšpektori.


Kontaktujte preto odborníkov z NEPLAT-POKUTY, ktorí v minulosti pracovali ako inšpektori. Z praxe majú vedomosť na čo si dávať pozor a na čo sa zamerať. Vedia, ako majú vyzerať dokumenty, ale aj čo sa kontroluje, ako sa to kontroluje a na ktorým veciam pri predaji treba dať dôraz.

Dokumenty dostanete tak, aby pri kontrole neboli vytknuté nejaké nedostatky. A naviac dostanete tzv. ,,Simulovanú kontrolu“, ktorou sa priamo na vašej prevádzke odstránia nedostatky. Skontroluje sa každý detail tak, aby riadna kontrole dopadla výborne.