DaneDaňové priznanieFinančná správa xa Publikované 22. marca 2022 zobraziť celý profil

Daňové priznanie k dani z príjmov musia daňovníci podať a daň aj zaplatiť do 31. marca tohto roka. Finančná správa ročne príjme vyše 1,2 milióna daňových priznaní, zatiaľ si túto povinnosť splnila takmer tretina daňovníkov, čo predstavuje približne 390 000 daňovníkov.

Počty prijatých daňových priznaní sa vyvíjajú štandardne ako po minulé roky. Finančná správa však daňovníkom odporúča, aby si splnenie tejto povinnosti nenechávali na poslednú chvíľu. 

Možnosť predĺžiť si lehotu

Ak daňovník nestíha podať daňové priznanie je potrebné finančnej správe oznámiť predĺženie lehoty. Zatiaľ tak urobilo 51 360 daňovníkov, pričom finančná správa eviduje nárast počtu oznámení v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 22 %. Oznámenie o predĺžení lehoty musí byť podané na predpísanom tlačive, najneskôr do 31.3.2022.

Článok pokračuje pod reklamou

Tlačivo oznámenia, ktorého vzor č. OZN493v20 určilo Finančné riaditeľstvo SR, je zverejnené na portáli finančnej správy.

Oznámiť odklad e-mailom nestačí

Finančná správa zároveň upozorňuje, že v tomto roku emailové odklady DP zasielaním oznámenia na podnety@financnasprava.sk neplatia. Išlo o mimoriadne opatrenie platné len pre rok 2021. Oznámenie o odklade je potrebné podať elektronicky.  

Predĺžia úradné hodiny

Finančná správa predĺži svoje úradné hodiny. Cieľom je poskytnúť daňovníkom čo najširšiu podporu pri plnení svojich povinností. Daňové úrady po celom Slovensku budú k dispozícii všetkým klientom počas predĺžených úradných hodín od pondelka 28. marca 2022, až do štvrtka  31. marca. K dispozícii bude tiež v predĺžených prevádzkových hodinách aj call centrum finančnej správy.

Zdroj: Finančná správa / úprava redakcia