eKasaFinančná správaKontrolyPodnikanieÚčtovníctvo xa Publikované 3. júla 2023 zobraziť celý profil

Kontrolóri finančnej správy sa viac zamerajú na sezónne prevádzky a letné festivaly. Počas tohto leta zintenzívnia kontroly zamerané na evidenciu tržieb v systéme e-kasa. Neobídu však ani bežné prevádzky.

Kontrolná akcia potrvá od začiatku júla do začiatku septembra tohto roka. Inšpektori si ,,posvietia“ na používanie pokladníc na hudobných festivaloch, jarmokoch, spoločensko-kultúrnych podujatiach, v baroch, v reštauráciách, kúpaliskách, ale aj na vydávanie pokladničných dokladov na letných festivaloch alebo na iných miestach s vysokou turistickou návštevnosťou.

Ak si podnikatelia budú svoje povinnosti plniť, vyhnú sa tak byrokracii nevyhnutnej pri bežnej kontrole. Kontroly budú realizované aj formou monitoringu. Ide o nový spôsob, kde sú kontrolóri priamo na mieste napojení na systém e-kasa a porovnávajú zaevidované tržby s reálnym predajom.

Trestať nechcú, ale pochybenia hľadať budú

Finančná správa uvádza, že cieľom nie je rozdávať pokuty, ale podporiť dobrovoľné plnenie daňových povinností, preto podnikateľov vyzýva, aby dbali na dodržiavanie zákona a vyhli sa prípadným sankciám. Zároveň je povinnosťou finančnej správy zabezpečiť, aby podnikatelia dodržiavali zákon a spotrebiteľom pokladničné doklady vydávali.

Minulý rok našli porušenia pri každej druhej kontrole

Podobnú kontrolnú akciu zrealizovali kontrolóri finančnej správy aj minulý rok. Vtedy porušenie zákona bolo zistené v 425 prípadoch, pri preverení 768 pokladníc, čo predstavuje ,,chybovosť“ v 55-tich percentách prípadoch. Celková výška uložených pokút vtedy dosiahla 123 196 eur.

Zdroj: Finančná správa / úprava redakcia

Ak potrebujete v podnikaní pomôcť, kontaktujte odborníkov

Ako sa pripraviť na bezproblémové podnikanie a na koho sa obrátiť?

Príde k vám kontrola? Ako sa bude situácia vyvíjať v tomto a nasledujúcom roku nie je jasné. Isté však je, že kontrolné orgány, ako napr. inšpektoráty práce, soi, daňové úrady, colné úrady, živnostenské úrady, metrologické inšpektoráty, veterinárna a potravinová správa, regionálne úrady verejného zdravotníctva a mnohé iné orgány vykonávajú kontroly u podnikateľských subjektov pernamentne.

Neplaťte veľké peniaze na riešenie jedného problému, ale svoje podnikanie radšej kompletne zabezpečte prevenciou!

Je to najlacnejší spôsob, ako sa vyhnúť pokute. Stojí to najmenej času, ale aj peňazí.

Nie ste si istí, či vaše podnikanie spĺňa všetky náležitosti? Máte správne dokumenty na prevádzke, alebo VOP e-shopu, reklamačné podmienky, či iné dokumenty? Vyhnite sa zbytočným problémom pri akejkoľvek kontrole a tiež drahým pokutám. Dajte si papiere na poriadok vopred, ešte pred tým, než vás skontrolujú inšpektori.

Kontaktujte preto odborníkov z NEPLAT-POKUTY, ktorí v minulosti pracovali ako inšpektori. Z praxe majú vedomosť na čo si dávať pozor a na čo sa zamerať. Vedia, ako majú vyzerať dokumenty, ale aj čo sa kontroluje, ako sa to kontroluje a na ktorým veciam pri predaji treba dať dôraz.

Dokumenty dostanete tak, aby pri kontrole neboli vytknuté nejaké nedostatky. A naviac dostanete tzv. ,,Simulovanú kontrolu“, ktorou sa priamo na vašej prevádzke odstránia nedostatky. Skontroluje sa každý detail tak, aby riadna kontrole dopadla výborne.