Právo a legislatívaÚčtovníctvoZmeny v legislatíve
Publikované 19. februára 2021 zobraziť celý profil

Ministerstvo financií (MF) SR v piatok spustilo konzultácie k návrhu zákona o zasielaní údajov finančnej správe z faktúr daňových subjektov. E-faktúry majú vystavovať podnikatelia pri transakciách, pri ktorých neplatí povinnosť evidovať tržbu pokladnicou e-kasa klient.

Zmena ráta s povinnosťou zaslať pred vyhotovením konečnej verzie faktúry vybrané fakturačné údaje finančnej správe. Verejné konzultácie potrvajú do 18. marca, uviedlo MF.  

Na konzultácie sa prihlásilo 13 subjektov a prizvaní budú aj dodávatelia riešení v rámci IT sektora

Predmetom konzultácií budú pripomienky verejných subjektov. Cieľom návrhu je účinne bojovať proti daňovým podvodom, ktoré poškodzujú občanov i podnikateľské prostredie a zároveň znížiť administratívnu záťaž podnikateľov, využijúc moderné informačné technológie,“ uviedol rezort.

Po zavedení e-faktúr by sa mal zrušiť výkaz k DPH a po čase by podľa MF malo byť zjednodušené i vypĺňanie daňových priznaní. Zasielanie údajov bude možné buď prostredníctvom účtovného softvéru podnikateľa alebo prostredníctvom bezplatnej štátnej online aplikácie. Rovnaká povinnosť by mala platiť aj pre podnikateľov v pozícii odberateľa. 

Článok pokračuje pod reklamou

MF zdôvodnilo plánované zmeny zabezpečením informácií pre finančnú správu o deklarovaných plneniach v reálnom čase

Údaje by mala FS podrobiť analýze rizík, na základe čoho získa ďalší nástroj proti podvodom daňových subjektov už v počiatočnom štádiu. Kontrola sa bude týkať nielen dane z pridanej hodnoty, ale aj dane z príjmov či iných druhov daní.

Týmto návrhom prehodnocujeme aktuálne uplatňované opatrenia s cieľom znížiť administratívne zaťaženie podnikateľov a reagujeme na nové trendy vývoja daňových únikov,“ tvrdí MF. Súčasný kontrolný výkaz totiž už podľa rezortu nie je dostatočným nástrojom. Jeho slabinou je časovo oneskorené získavanie údajov z vyhotovených faktúr platiteľmi dane, čo neumožňuje finančnej správe operatívne reagovať na identifikované podozrenia z nekalých praktík daňových subjektov.

Vláda SR tak plní svoje programové vyhlásenie s cieľom účinne bojovať proti daňovým podvodom a únikom so snahou znížiť medzeru vo výbere DPH na priemer EÚ,“ dodal rezort.

zdroj: TASR / úprava: redakcia

Prihlásiť sa na odber

Prosím počkajte...

Ďakujeme za prihlásenie!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *