EkonomikaPodnikaniePriemyselPrieskumy a analýzy xa Publikované 29. marca 2019 zobraziť celý profil

Očakávané spomalenie globálnej ekonomiky by sa spomedzi európskych krajín výrazne dotklo Cypru, Chorvátska, Talianska či Rumunska. V ohrození by však boli aj ďalšie krajiny v Amerike, Afrike či Ázii. Ukazuje to analýza spoločnosti Euler Hermes, ktorá sa špecializuje na poistenie obchodných pohľadávok.

Rast globálnej ekonomiky dosiahol svoj vrchol v rokoch 2017 a 2018

V súčasnosti sa očakáva jeho spomalenie. Preto sa analytici Euler Hermes snažili odpovedať na otázku, ktoré krajiny sú spomalením ekonomiky najviac ohrozené. Mapovali pritom tri kľúčové oblasti ekonomík jednotlivých krajín – externé financovanie, obchod a ceny komodít.

Na základe súhrnných výsledkov zo všetkých troch oblastí boli ako „veľmi ohrozené“ vyhodnotené krajiny Argentína, Cyprus, Turecko, Bahrajn, Jordánsko a Tunisko. Práve v týchto krajinách sa predpokladá, že ich ekonomiky najviac pocítia očakávanú globálnu recesiu. K „ohrozeným“ sa zaradilo ďalších 12 krajín, vrátane európskych – Chorvátska, Talianska a Rumunska.

„Krajiny strednej Európy vrátane Slovenska, ktoré boli pred 10 rokmi krízou výrazne zasiahnuté, sú v súčasnosti voči externým zmenám ďaleko odolnejšie, a to najmä vďaka zlepšenej ekonomickej stratégii a dostatočnej rezerve cudzích mien vytváranej počas posledného desaťročia. Preto dnes nepatria medzi tak ohrozené krajiny,“ vysvetľuje Peter Mucina, Country Manager spoločnosti Euler Hermes.

Z pohľadu iba externého financovania bolo identifikovaných 18 krajín, ktoré by výraznejší pokles svetovej ekonomiky mohol oslabiť, pričom osem z nich by dôsledky poklesu priamo pocítilo (napríklad Argentína, Tunisko, Turecko alebo Cyprus).

V oblasti obchodu analýza označila až 45 krajín, ktorých ekonomiky sú závislé na exporte, a preto sa dá s veľkou pravdepodobnosťou očakávať, že by mal na ne pokles globálneho ekonomického cyklu dopad. Z toho sedem krajín (medzi nimi Taliansko, Rumunsko, Chorvátsko a Vietnam) je vystavených systematickému riziku spojenému s externou likviditou, verejným a externým dlhovým ratingom a makroekonomickými ukazovateľmi.

Treťou analyzovanou oblasťou boli ceny komodít. Medzi ohrozené bolo zaradených 14 krajín (vrátane Argentíny a Južnej Afriky) s energetickým exportom a 11 krajín (vrátane Alžírska a Ománu) exportujúcich komodity mimo ropy.

„Cieľom tejto štúdie bolo vypracovať zoznam krajín, ktoré v prípade poklesu celosvetového hospodárstva bude treba pozornejšie sledovať a ktoré budú musieť vynaložiť väčšie úsilie na zvládnutie situácie. Samozrejme, počet týchto krajín nemusí byť konečný. Závisieť bude od výkonnosti danej ekonomiky a toho, či sa naplnia priaznivejšie alebo negatívnejšie scenáre spomalenia,“ dopĺňa Peter Mucina.

Kompletné výsledky analýzy nájdete aj tu.

Pozn: Pri hodnotení krajín bola kľúčová kombinácia troch faktorov – ich externého financovania, obchodu a cien komodít.

Zdroj: Euler Hermes


O spoločnosti

Euler Hermes je svetovým lídrom v poistení obchodných pohľadávok a uznávaným špecialistom v oblasti hodnotenia rizika, bonity, záruk a inkasa pohľadávok. S viac ako 100 ročnými skúsenosťami spoločnosť ponúka B2B klientom (business-to-business) finančné služby s cieľom podporovať ich cash flow a správu obchodných pohľadávok.

Jej proprietárna inteligentná sieť sleduje a analyzuje denné zmeny v podnikovej solventnosti malých, stredných i nadnárodných spoločností, pôsobiacich na trhoch, ktoré predstavujú 92 % svetového HDP. Spoločnosť, sídliaca v Paríži, je prítomná vo viac ako 50 krajinách s 6,050+ zamestnancami. Euler Hermes je členom skupiny Allianz, vedená na burze Euronext v Paríži (ELE.PA), hodnotená AA od agentúry Standard & Poor´s.
Spoločnosť v roku 2018 vykázala konsolidovaný obrat vo výške 2,7 miliardy € a historicky najvyššie portfólio pohľadávok na úrovni 2 miliárd €.

Ďalšie informácie na: www.eulerhermes.sk, LinkedIn.