Ako začať podnikaťPodnikaniePodnikanie v zahraničí xa Publikované 14. augusta 2020 zobraziť celý profil

Ak ste sa rozhodli expandovať a rozšíriť vaše podnikanie na zahraničné trhy, maďarské podnikateľské prostredie vám ponúka hneď niekoľko výhod. Jednou z možností prieniku do maďarského podnikateľského prostredia pokladáme stále nenasýtený trh hlavne v e-commerce prostredí. Maďarská firma sa tak stáva lákadlom pre zahraničných investorov. Ako založiť s.r.o. v Maďarsku? Ponúkame vám súbor praktických informácií, ktoré by vám mohli byť nápomocné pri rozhodovaní o expanzii do Maďarska.

Benefity maďarského podnikateľského prostredia

Maďarsko má bezpochyby výhodnú geografickú polohu. Z hľadiska expanzie je práve tento fakt jedným z kľúčových faktorov.  Má rozsiahlu sieť diaľnic a s najdôležitejšími európskymi dopravnými uzlami je prepojené i letecky, po železnici a vode.

Maďarsko je člen OECD a Európskej únie. Vzhľadom na túto informáciu nie je náročné v pomerne krátkom časovom intervale zväčšiť podiel na maďarskom trhu. Inkorporácii nahráva i pomerne jednoduchý administratívny proces založenia maďarskej firmy.

Rýchly rast vykazuje najmä IT sektor. Väčšina veľkých softvérových spoločností je sústredená v hlavnom meste Budapešť. V oblasti e-commerce za posledné 10 ročie vzrástli zisky zo 140 miliónov eur na 1,65 miliárd eur. Zaujímavosťou je, že Maďarsko je najväčším výrobcom elektroniky v strednej a východnej Európe.

foto: pixabay.com

Krajina má momentálne tri sadzby DPH. Základná sadzba je stanovená vo výške 27%  a je reakciou na finančnú krízu z roku 2008. Znížená sadzba DPH v Maďarsku je 18 %. Týka sa výrobkov ako chlieb a pečivo, mlieko a mliečne výrobky, pekárenské produkty a ubytovacie služby. Posledná sadzba DPH dosahuje výšku  5%. Vzťahuje sa na liečivá a lieky, knihy a tlačoviny, zdravotnícke potreby a produkty.

Daň z príjmu právnických osôb je  9% .

Maďarská spoločnosť s ručením obmedzeným bude mať od prvého dňa registráciu pre DPH. Pokiaľ ale budúci riaditeľ maďarskej firmy nemá o registráciu DPH v Maďarsku záujem, dá sa samozrejme zaregistrovať aj bez toho, aby bola platcom DPH. Platcom DPH sa v tom prípade bude môcť najbližšie stať iba po prekročení obratu, alebo na prelome kalendárneho roka.

Založenie s.r.o. (k.f.t.) v Maďarsku

V princípe je v Maďarsku možné založiť niekoľko typov spoločností, podobne ako v iných štátoch Európskej únie. Pred založením maďarskej spoločnosti dobre zvážte, ktorý typ je najvhodnejší pre vašu novú maďarskú firmu.
Na výber máte z nasledovných možností:
Spoločnosť s ručením obmedzeným (k.f.t.), Akciová spoločnosť (z.r.t.) , Všeobecné partnerstvo (k.k.t.), Obmedzené partnerstvo (B.t), Podnik pobočiek zahraničného subjektu (Fióktelep).

Pouvažujte takisto, či na inkorporáciu do Maďarska nevyužijete služby profesionálov.

Najbežnejšie a zároveň najčastejšie využívaná forma je maďarská k.f.t (s.r.o.).

Zriadenie maďarskej firmy pozostáva z niekoľkých krokov. Tým prvým je výber názvu spoločnosti. Ten by mal byť originálny a nezameniteľný s iným, už existujúcim názvom inej maďarskej s.r.o. Ďalším krokom je tvorba listín a výber predmetu podnikania. Zakladateľské dokumenty sa podpisujú pred advokátom.

Virtuálne sídlo alebo fyzický priestor pri založení firmy v Maďarsku?

Aby mohol prebehnúť zápis spoločnosti do Obchodného registra, budete potrebovať aj registračné sídlo v Maďarsku. Registračné sídlo je adresa, oficiálne zapísaná v Obchodnom registri.
V tomto prípade máte dve možnosti.

  1. Tou prvou je fyzický priestor v podobe kancelárie
  2.  Druhou možnosťou je virtuálna kancelária.

V oboch prípadoch pre zápis registračného sídla do obchodného registra je potrebný súhlas majiteľa nehnuteľnosti .
Virtuálne sídlo je však ideálna možnosť hlavne na začiatku expanzie. Získate nielen registračné sídlo spoločnosti, ale takisto aj služby, ktoré vám poskytovateľ virtuálneho sídla ponúkne v balíčku služieb virtuálnej adresy. Za štandard sa považuje preposielanie a skenovanie prijatej pošty.

Pokiaľ ste náročnejší, alebo to predmet vášho podnikania vyžaduje, môžete zvoliť napríklad aj prenájom konferenčných priestorov či preberanie telefonických hovorov vašej maďarskej firmy.  Navyše optimalizujete tak náklady na kancelárie, personál, či na kúpu alebo prenájom nehnuteľnosti.

V Budapešti máte na výber z mnohých luxusných virtuálnych sídiel na prestížnych adresách, ktoré zaručia vášmu podnikaniu akýsi vyšší status. Navyše sú prvou referenciou na vás, pokiaľ si potencionálny klient overuje váš priestor cez Google Street View.

Ako otvoriť bankový účet pre maďarskú firmu?

Pri zakladaní s.r.o. v Maďarsku je nutné zložiť základné imanie v minimálnej hodnote 3 000 000 HUF, čo činí približne 10 000 eur. To je možné uskutočniť prehlásením správcu vkladu alebo vložením na účet. K úspešnej expanzii na maďarský trh budete tak isto musieť zvážiť banku pre otvorenie podnikateľského účtu.

Systém maďarského bankovníctva zastrešuje Centrálna banka Maďarskej republiky –  Magyar Nemzeti Bank, ktorá reguluje množstvo peňazí v obehu a dozerá na privátne banky. Z privátnych bánk dávame do pozornosti hlavne OTP, ktorá zastrešuje komplexné služby privátneho bankovníctva vrátane internetového bankovnictva. Ďalej je to  K&H Bank ktorá má v ponuke celú škálu finančných služieb od správy účtov, investícií, financovania projektov a správy investičných fondov. Jedna z najstarších bánk v Maďarsku Erste Bank ponúka klientom svoje služby v celej strednej a východnej Európe a ďalších častiach sveta.

Pokiaľ sa rozhodnete pre založenie firmy v Maďarsku, počítajte s tým, že celý proces prebieha v rozmedzí 4-14 pracovných dní. Komunikácia s úradmi v Maďarsku prebieha promptnejšie ako to poznáme na slovenských inštitúciách. Pokiaľ si na založenie s.r.o. v Maďarsku netrúfate sami, neváhajte využiť služby profesionálov.