Kriminalisti finančnej správy niekoľko mesiacov pracovali na prípade, pri ktorom mali podozrenie z daňových podvodov. Tých sa mali dopúšťať cez personálnu agentúru minimálne tri osoby slovenskej národnosti. V prípade figurujú dve slovenské spoločnosti a tri české spoločnosti, ktoré sú vzájomne personálne prepojené. Predbežná vyčíslená škoda sa vyšplhala na 2 000 000 eur.
Kriminalisti z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) počas ostatných týždňov zasahovali vo viacerých mestách
Bratislava, Trnava, Senec, Nové Mesto nad Váhom, Šurany, Sládkovičovo a Dubnica nad Váhom. Mali podozrenie na daňové podvody, ktorých sa mala dopúšťala personálna agentúra, a to tak, že boli vytvorené fakturačné reťazce medzi spoločnosťami na území Slovenska a Českej republiky so zámerom vyhnúť sa nielen plateniu odvodov z príjmov zo závislej činnosti, ale aj optimalizovať si vlastnú daňovú povinnosť na DPH. Pri akcii zaistili účtovné doklady a elektronické dáta.
Právnická osoba so sídlom v Českej republike začala na Slovensku vykonávať činnosť súvisiacu s poskytovaním služieb dočasného zamestnávania, pričom sa odvolávala na spoluprácu s agentúrami dočasného zamestnávania. V českom obchodnom registri má uvedené ako predmet podnikania výrobu, obchod a služby a prenájom nehnuteľností, bytov a nebytových priestorov.
Spoločnosť oficiálne neeviduje žiadnych zamestnancov
Za týmto účelom založila iné právnické osoby, ktoré podľa zistených informácií pravidelne nahlasovali a odhlasovali v priebehu mesiaca veľký počet osôb na základe dohôd o vykonaní práce, pričom im však bola vyplácaná hrubá mesačná mzda len niekoľko eurocentov.
Spoločnosť navyše uzatvárala s odberateľmi rôzne zmluvy, pričom predmetom fakturácie nebolo poskytnutie dočasných zamestnancov za úhradu, ale služby spočívajúce v poskytnutí diela. Spoločnosť si svoje povinnosti vyplývajúce z týchto zmlúv mala plniť prostredníctvom tuzemských dodávateľov, avšak dodávky služieb sa reálne v takom rozsahu vôbec neuskutočnili. Zamestnanci, ktorí vykonávali činnosti v zmysle zmlúv u odberateľov, vzhľadom na počet odpracovaných hodín, museli byť podľa analýz vyplácaní „načierno“ – bez príslušných odvodov a daní.
Predbežná vyčíslená škoda sa vyšplhala na 2 000 000 eur, a to len na dani z pridanej hodnoty. V prípade dokázania viny hrozí páchateľom pre trestný čin skrátenia dane a poistného odňatie slobody na 7 až 12 rokov.
V prípade momentálne pokračujú ďalšie procesné úkony a analýza zaistených dokladov.
zdroj: FS SR