Deviaty ročník Ceny Nadácie Orange priniesol nového víťaza v kategórii Vzdelávanie. Vzdelávacia organizácia Junior Achievement Slovensko získala prvé miesto a to vďaka dlhoročnej a úspešnej práci v oblasti vzdelávania na Slovensku. Líder v podnikateľskom vzdelávaní na Slovensku teraz dáva jedinečnú príležitosť realizovať vzdelávacie programy, ktoré žiakom vytvárajú príležitosť na praktické vzdelávanie a pripravujú ich na trh práce.
Vzdelávacia organizácia Junior Achievement (JA) Slovensko získala prvenstvo Ceny Nadácie Orange za rok 2017 v kategórii Vzdelávanie. Odborná hodnotiaca komisia ocenila jej dlhodobé pôsobenie a prínos v oblasti vzdelávania, ktoré na Slovensku realizuje uz 26 rokov. V školskom roku 2016/2017 sa do programov zapojilo 859 škôl, 992 učiteľov a viac ako 23 000 študentov.
Vybudované silné partnerstvá s podnikateľským prostredím podporujú talent, kreativitu a inovácie mladých ľudí. Postavenie organizácie ako lídra v oblasti podnikateľského vzdelávania spočíva v aktívnom zapájaní sa škôl, učiteľov, študentov a v neposlednom rade partnerov, ktorí osobne prinášajú reálny svet do školských lavíc. Každoročne sa do jej vzdelávacích zážitkových aktivít zapája približne 800 odborníkov z praxe.
Príkladom úspešného vzdelávania sú dvojičky – bratia Kačíkovci
Vďaka vzdelávaciemu programu neziskovej organizácie JA Slovensko si založili firmu Lightech. Dnes osvetľujú Oravský hrad, bratislavskú Redutu, Štrbské pleso a obec Donovaly. Ďalšími absolventmi sú napríklad najmladší pražiar kávy a spolumajiteľ kaviarne .black Jakub Ševčík, ale aj dokonca Tomáš Bezdeda.
„Je dôležité vzdelávať mladých ľudí v oblasti podnikania a ukazovať im pozitívne príklady. Zistia tak, že sa po skončení školy môžu postaviť na svoje vlastné nohy, založiť vlastnú firmu, zamestnávať ľudí a tvoriť hodnoty pre celú spoločnosť. Junior Achievement Slovensko robí v tejto oblasti záslužnú prácu, o kvalite ktorej som sa mal možnosť presvedčiť aj na vlastné oči. Jej činnosť je plne v súlade s celoeurópskymi iniciatívami a snahami viac prepojiť vzdelávanie a praktický život. Želal by som si, aby bolo na Slovensku viac takýchto organizácií, ktoré svojimi aktivitami prispievajú k tomu, aby mali mladí ľudia čo najlepší štart do života.“, povedal Ivan Štefanec, súčasný poslanec Európskeho parlamentu.
Vzdelávaniežiakov zohráva v každej spoločnosti významnú úlohu
Rozvoj praktických zručností pre lepšiu zamestnateľnosť a osobný rozvoj žiaka je nepochybne cieľom každej slovenskej školy. Vzdelávacie programy JA Slovensko sú odporúčané aj Pedagogicko-organizačnými pokynmi na školský rok 2018/2019 (str. 30 a 32), rozvíjajú u žiakov finančnú gramotnosť, podnikavosť,sebaprezentáciu a samostatnú prácu.
„Na začiatku školského roka máte v projekte deti, na jeho konci sa pozeráte na mladých, sebavedomých a zodpovedných ľudí, ktorí vám dospeli pred očami. JA Aplikovaná ekonómia zmení študentov a vám pripomenie, prečo ste sa kedysi stali učiteľom a prečo ním stále ešte ste.“, zhodnotila jeden zo vzdelávacích programov dlhoročná učiteľka Eva Wolfová.
Učitelia z celého Slovenska majú jedinečnú príležitosť zapojiť sa do JAprogramov
do 30. júna 2018a stať sa tak súčasťou úspešného vzdelávania na Slovensku.
Prečítajte si bližšie informácie o programoch – www.jaslovensko.sk/vzdelavanieucitelov.