Počet spoločností, ktoré odchádzajú do zahraničných rúk, narastá každý rok. Podľa aktuálnych dát nadnárodnej poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet, ktorá analyzuje obchodné dáta vo viac ako 120 krajinách sveta, až 53 770 podnikateľov z rôznych kútov sveta vlastnia na našom území podnikateľský subjekt. Dovedna v nich ovládajú 74,6 miliardy eur vo forme základného imania.
Česi dominujú
Najviac slovenských spoločností pritom vlastnia majitelia z okolitých krajín – Českej republiky, Maďarska a Rakúska. Drvivú väčšinu však ovládajú práve prvé dve spomínané krajiny. „Českí podnikatelia na slovenskom trhu vlastnia ovládajú 12 595 spoločností s celkovým kapitálom 2,8 miliardy eur. Tento trend je dlhodobý, pričom počet firiem, ktoré tamojší podnikatelia kúpia rastie každý rok. Tento fakt ovplyvňujú nielen historické väzby a teritoriálna blízkosť, no aj nulová jazyková bariéra či podobná ekonomická situácia v oboch krajinách. O necelú tisícku subjektov menej vlastnia na Slovensku podnikatelia z Maďarska, dovedna 11 741. Ich kapitál je však výrazne nižší, 1,4 miliardy eur,“ približuje dáta analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Podnikatelia sú aj Nigérie, či Zimbabwe
Dodáva, že trojicu najčastejších vlastníkov našich kapitálových firiem (akciové spoločnosti a spoločnosti s ručením obmedzeným) uzatvára Rakúsko. Náš sused na Slovensku vlastní celkovo 3 705 subjektov, no paradoxne sa kumulovaná výška ich základného imania rovnaká ako v prípade maďarských vlastníkov. „Rozdiel v počte vlastnených subjektov medzi prvými dvoma a zvyšnými priečkami je markantný. Môže súvisieť aj s tým, že podnikatelia, mimo našich najbližších susedov, objavili vhodné investičné príležitosť na našom trhu až v posledných rokoch,“ spresnila Petra Štěpánová. Päticu top vlastníkov uzatvárajú Nemci (2 249) a Ukrajinci (2 128).
Ak potrebujete v podnikaní pomôcť, kontaktujte odborníkov
Medzi top 10 sa však zaraďujú aj Poliaci či Rumuni, podnikatelia z týchto krajín u nás vlastnia takmer po dve tisícky spoločností. Ich záujem oproti minulosti výrazne ochladol. Veľké zastúpenie však majú aj Briti (1 221) či podnikatelia spoza Atlantiku (1 149). Dáta Dun & Bradstreet zároveň ukazujú, že vlastnícke zastúpenie majú na Slovensku aj krajiny ako Burkina Faso, Nigéria, Uzbekistan, Kolumbia či Zimbabwe.
O Dun & Bradstreet
Dun & Bradstreet je svetový líder v poskytovaní dát a analytických riešení, ktoré umožňujú firmám po celom svete zlepšiť ich rozhodovacie procesy a zvýšiť výkonnosť. Dun & Bradstreet Data Cloud podporuje riešenia, ktoré zákazníkom pomáhajú v raste tržieb, znižovaní nákladov, zmiernení rizík a transformácie podnikov. Od roku 1841 sa spoločnosti, bez ohľadu na svoju veľkosť, spoliehajú na Dun & Bradstreet v zaistení riešení riadenia rizík a rozširovania obchodných príležitostí.
Zdroj: Dun & Bradstreet, úprava redakcia