EkonomikaGastronómia a hotelierstvoKoronavírus COVID-19Obchod a službySlovensko xa Publikované 17. decembra 2020 zobraziť celý profil

Po prijatí nových opatrení živnostníci dospeli k záveru, že epidemiológovia a virológovia „riadia“ EKONOMIKU  a politici riadia epidemológov.

Dôvodom sú najmä niektoré z nezmyselných opatreníchaotických výnimiek, ako napríklad povolenie opravy bicyklov, no zároveň celkové uzatvorenie malých a stredných podnikov najmä s drobným tovarom.

Vláda obmedzuje svojimi rozhodnutiami malých podnikateľov

Vláda už dlhodobo z dôvodu šírenia vírusu COVID-19 obmedzuje gastronomický segment ako aj malé či stredné podniky s drobným predajom, na ktoré je naviazaná aj ekonomika iných. Od soboty 19.12. 2020 sa opäť sprísňujú opatrenia a všetko sa uzatvára.          

Práve dlhodobé obmedzovanie v gastronomickom priemysle a následne takmer úplne uzavretie ekonomiky má najväčší dopad na živnostníkov a malých podnikateľov. 

Článok pokračuje pod reklamou

Vidíme, že pomoc od štátu je dlhodobo nedostatočná

Slovenská živnostenská komora (SŽK) preto vyzýva na opatrenia, ktoré budú mať zmierňujúci dopad na zlé ekonomické výsledky živnostníkov a malých podnikateľov, nakoľko veľké nákupné reťazce za celé obdobie COVID-19 neboli žiadnym  spôsobom znevýhodnené a práve naopak, z krízy živnostníkov a malých podnikateľov ťažili,“ vyjadruje svoje sklamanie z postoja vlády Oldřich Holiš, predseda SŽK.

Vyzývame preto na rýchlu pomoc v podobe plošných opatrení, a to helikoptérové peniaze, zníženie DPH na gastronomický priemysel na 10%, úplne odpustenie, nie odloženie  odvodov počas obdobia lockdownu,“ navrhuje Holiš.

Hovorí sa, že živnostníci a malí podnikatelia sú chrbticou ekonomiky

Veríme, že vláda nezostane bez chrbtice, a pomôže najzraniteľnejšiemu sektoru v našom hospodárstve, živnostníkom a malým podnikateľom.