Sociálna poisťovňaÚčtovníctvo
Publikované 12. januára 2021 zobraziť celý profil

Rodičia, ktorí podávali žiadosť o pandemické ošetrovné v minulom roku, nemusia posielať novú žiadosť, upozorňuje na to Sociálna poisťovňa (SP).

Informoval o tom špecialista komunikácie SP Marian Škotka.

Začiatok nového kalendárneho roka totiž podľa SP nie je dôvodom na opakovanú žiadosť

Ak počas krízovej situácie, ktorá trvá od 12. marca 2020, už raz žiadosť o pandemické ošetrovné v minulom roku zaslali, za január 2021 pošlú do Sociálnej poisťovne už len čestné vyhlásenie,“ pripomenula SP.

Ako dodala, opakované zasielanie žiadostí v tejto mimoriadnej situácii zahlcuje pobočky Sociálnej poisťovne aj Informačno-poradenské centrum, ktoré sú aktuálne preťažené rekordnými počtami požiadaviek. Následne to spôsobuje zdržovanie vybavenia dávok pre ďalších klientov.

Článok pokračuje pod reklamou

Čestné vyhlásenie sa posiela za celý uplynulý mesiac – čiže vždy na konci mesiaca, keď sú presne určené dni, počas ktorých sa rodič o dieťa staral,“ zdôraznila poisťovňa s tým, že za január 2021 teda rodičia pošlú čestné vyhlásenie napríklad 29. januára 2021. Sociálna poisťovňa avizuje, že do e-formulára voľbu pre čestné vyhlásenie za január tohto roka pridá v druhej polovici tohto mesiaca.

Poisťovňa zdôrazňuje, že žiadosť o pandemické ošetrovné sa posiela do Sociálnej poisťovne len raz, a to pri prvom uplatnení nároku na pandemické ošetrovné počas celej krízovej situácie. „Nanovo sa žiadosť neposiela ani v prípade, ak poistenec medzitým zmenil zamestnávateľa,“ uzavrela SP.

Podrobný postup nájdete aj v článku Sociálna poisťovňa: POSTUP ako vyplniť Žiadosť o pandemické nemocenské. Urýchlite si ich vyplatenie

Kto má nárok na pandemické ošetrovné?

 1. zamestnanec,
 2. povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO),  
 3. dobrovoľne nemocensky poistená osoba (DNPO),
 4. fyzická osoba, ktorej vznikla potreba osobného a celodenného ošetrovania alebo osobnej a celodennej starostlivosti po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote.

Na pandemické ošetrovné máte nárok, ak musíte Vášmu dieťaťu poskytovať osobné a celodenné ošetrovanie / osobnú a celodennú starostlivosť alebo musíte poskytovať osobnú a celodennú starostlivosť blízkemu príbuznému (okrem dieťaťa aj rodičovi, manželovi, súrodencovi, starému rodičovi, vnúčaťu alebo svokrovcom).

Starostlivosť o deti mladšie ako 11 rokov (alebo do 18 rokov)

 • V prípade starostlivosti o deti mladšie ako 11 rokov alebo do 18 rokov (ak má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav; o posúdenie dlhodobo nepriaznivého stavu môžete požiadať aj priamo v žiadosti o pandemické ošetrovné) máte na pandemické ošetrovné nárok ak: 
  • dieťaťu bola nariadená karanténa/izolácia, alebo
  • jasle, materská škola alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, bola uzatvorená rozhodnutím príslušného orgánu, alebo
  • osoba, ktorá sa inak o dieťa stará ochorela, bola jej nariadená karanténa/izolácia alebo bola hospitalizovaná.

Ošetrovanie tínedžerov do 16-tich rokov

 • V prípade ošetrovania dieťaťa do 16-tich rokov máte na pandemické ošetrovné nárok len ak: 
  • ošetrujúci lekár dieťaťa zistí náhle zhoršenie zdravotného stavu akoukoľvek chorobou a nie je fyzicky alebo mentálne schopné postarať sa o seba.

Starostlivosť o blízkeho príbuzného

 • V prípade starostlivosti o iného blízkeho príbuzného (dieťa, rodič, manžel či manželka, súrodenec, vnúča, starý rodič, svokrovci) máte na pandemické ošetrovné nárok len ak: 
  • zariadenie sociálnych služieb, v ktorom sa inak blízkemu príbuznému poskytuje sociálna služba ambulantnou alebo pobytovou formou bolo uzatvorené rozhodnutím príslušného orgánu.

zdroj: TASR / úprava: redakcia

Prihlásiť sa na odber

Prosím počkajte...

Ďakujeme za prihlásenie!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *