EkonomikaKontrolyObchod a službyPodnikaniePotravinárstvoPrieskumy a analýzy xa Publikované 28. marca 2023 zobraziť celý profil

Správa z kontroly obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny za mesiac február 2023 odhaľuje takmer 15% chybovosť.

V mesiaci február 2023 vykonali inšpektori autorizovaní na kontrolu obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny 282 kontrol obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny, pri 41 kontrolách boli zistené nedostatky. 

Kontroly viac zamerané na maloobchod

V maloobchodných jednotkách bolo vykonaných 258 kontrol, vo veľkoobchodných skladoch inšpektori vykonali 24 kontrol. Na mieste kontrolóri posúdili zhodu s obchodnými normami (hodnotenie na mieste – HNM) u 1814 plodín, z čoho 64 plodín nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme, čo predstavuje 3,5 % nevyhovujúceho tovaru. V maloobchodných jednotkách bolo posúdených 1671 plodín, zčoho 63 plodín nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme, vo veľkoobchodných skladoch bolo vykonaných 24 HNM, z čoho 1 plodina nevyhovela požiadavkám noriem.

Článok pokračuje pod reklamou

Prekontrolovali vyše 42 ton

Celkovo prekontrolovali inšpektori 42 749,29 kg tovaru, zčoho 1533,21 kg nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme. Vmaloobchodných jednotkách bol zistený nevyhovujúci tovar v množstve 1 133,21 kg. Vo veľkoobchodných skladoch bol zistený nevyhovujúci tovar v množstve 400,0 kg. Pri dovoze a vývoze neboli vykonané kontroly.

Zdroj: Štátna veterinárna a potravinová správa / úprava redakcia

Ako sa pripraviť na bezproblémové podnikanie a na koho sa obrátiť?

Príde k vám kontrola? Ako sa bude situácia vyvíjať v tomto a nasledujúcom roku nie je jasné. Isté však je, že kontrolné orgány, ako napr. inšpektoráty práce, soi, daňové úrady, colné úrady, živnostenské úrady, metrologické inšpektoráty, veterinárna a potravinová správa, regionálne úrady verejného zdravotníctva a mnohé iné orgány vykonávajú kontroly u podnikateľských subjektov pernamentne.

Neplaťte veľké peniaze na riešenie jedného problému, ale svoje podnikanie radšej kompletne zabezpečte prevenciou!

Je to najlacnejší spôsob, ako sa vyhnúť pokute. Stojí to najmenej času, ale aj peňazí.

Nie ste si istí, či vaše podnikanie spĺňa všetky náležitosti? Máte správne dokumenty na prevádzke, alebo VOP e-shopu, reklamačné podmienky, či iné dokumenty? Vyhnite sa zbytočným problémom pri akejkoľvek kontrole a tiež drahým pokutám. Dajte si papiere na poriadok vopred, ešte pred tým, než vás skontrolujú inšpektori.

Kontaktujte preto odborníkov z NEPLAT-POKUTY, ktorí v minulosti pracovali ako inšpektori. Z praxe majú vedomosť na čo si dávať pozor a na čo sa zamerať. Vedia, ako majú vyzerať dokumenty, ale aj čo sa kontroluje, ako sa to kontroluje a na ktorým veciam pri predaji treba dať dôraz.

Dokumenty dostanete tak, aby pri kontrole neboli vytknuté nejaké nedostatky. A naviac dostanete tzv. ,,Simulovanú kontrolu“, ktorou sa priamo na vašej prevádzke odstránia nedostatky. Skontroluje sa každý detail tak, aby riadna kontrole dopadla výborne.