ManažmentPodnikanie xa Publikované 3. decembra 2018 zobraziť celý profil

Príležitosti pre váš biznis sa objavujú každý deň. Stačí len vedieť, kde. Na Slovensku sa každý deň vyhlásia stovky verejných obstarávaní a firemných tendrov. Štát, mestá a obce, ale aj podnikateľské subjekty hľadajú dodávateľov tovarov, služieb a stavebných prác. Niektorí preto, že musia, iní preto, že hľadajú kvalitu.

Verejné obstarávania – čo sa najviac obstaráva a kde nájdem veľké zákazky?

Stavebné práce a ich projektovanie. Za nimi nasledujú tonery a kancelárske potreby, notebooky a elektrická energia. Takýchto obstarávaní bývajú ročne tisíce, od malých zákaziek za 5 tisíc EUR, až po veľké, kde obstarávajú ministerstvá a iné štátne inštitúcie. Finančne veľké zákazky nájdete zverejnené vo Vestníku verejného obstarávania.

Začal som podnikať iba nedávno

Ak ste však začínajúci podnikateľ, rozhodne je lepšie začať menšími zákazkami. Jednak preto, že podnikanie treba rozvíjať postupne a tiež preto, že ešte nemáte referencie, ktoré sa pri veľkých zákazkách vyžadujú. Malé zákazky nenájdete zverejnené vo Vestníku verejného obstarávania. Hľadať treba inde.
Prvou možnosťou je sledovať webové sídla miest a obcí vo vašej blízkosti. Napríklad ak ste z Nitry, mesto začalo byť opäť transparentné a súťaže zverejňuje na tomto odkaze – www.nitra.sk/zobraz/sekciu/verejne-obstaravania

Portál Partnerská dohoda

Iný, väčšine podnikateľov neznámy zdroj, kde nájdete vyhlásené súťaže, je stránka Partnerská dohoda. Tu sa zverejňujú aj zákazky, ktorý vyhlasuje aj súkromný sektor, špeciálne prijímatelia eurofondov. Odporúčame sledovať – a nie len pre začínajúcich podnikateľov. Keďže sa však jedná o menšie zákazky, aj času na predloženie ponuky býva menej, preto je vhodné sledovať tento web každý deň.

Elektronické trhovisko

Elektronické trhovisko pozná asi každý. Nájdete na ňom zákazky, ale aj súkromné tendre. Výhodou je, že do súťaží sa môžu zapojiť aj začínajúce podnikatelia, referencie sa nevyžadujú. Zákazky sú určené najmä pre bežne dostupné tovary. Systém je prehľadne usporiadaný, dá sa vyhľadávať podľa toho, o aké súťaže máte záujem – www.eks.sk

Ďalšou možnosťou je sledovať portály, určené na elektronické verejné obstarávanie. Väčšina súťaží sa dnes už realizuje elektronicky – a obstarávajú takto nie len mestá, obce, či štát, ale aj podnikatelia. Komerčných systémov je na slovenskom trhu viacero, napr. E-lena, Eranet, EVO, Josephine a pod. Na každom z nich nájdete vyhlásené súťaže, aj malého rozsahu.

V neposlednom rade existujú spoločnosti, ktoré vyhľadávajú verejné obstarávania cielene pre váš biznis. Majú vyvinuté nástroje, ktoré „skenujú“ internetové stránky a vyhľadávajú tendre. Ak nájdu vhodný pre vás, pošlú vám e-mail s podrobnejšími informáciami. Pomoc nájdete napríklad aj na stránke Enteris.sk.

A čo firemné tendre?

Nakupovať potrebuje každý, aj podnikatelia. Každý z nich si predtým, ako niečo obstará, robí minimálne prieskum trhu. Ak však firma nakupuje vo väčšom a viaceré druhy tovarov, služieb, či rôzne stavebné práce, dodávateľov si takáto firma vyberá v tendroch.

Spôsob, ako sa tendre vyhlasujú, je viacero. Niektoré spoločnosti ich zverejňujú na svojich weboch, iné využívajú elektronické nástroje uvedené vyššie. Mnohé spoločnosti využívajú tzv. predkvalifikačné alebo kvalifikačné systémy.

Dodávatelia sa u nich zaregistrujú a nákupca ich osloví, keď bude firma nakupovať tovary, služby, či práce z portfólia dodávateľa. Odporúčame preto urobiť si prieskum webových stránok vašich potenciálnych odberateľov a zistiť, ktorý z nich kvalifikačné systémy alebo databázy odberateľov využívajú.


O autorovi

Ing. Ivana Hodošiová je špecialistkou na verejné obstarávanie. Tejto činnosti sa venuje v spoločnosti Enteris, s.r.o., ktorej je spoluvlastníčkou a konateľkou. Je absolventkou Slovenskej technickej univerzity.  Verejnému obstarávaniu sa venuje 12 rokov. Zameriava sa najmä na obstarávanie zákaziek v oblasti priemyslu, energetiky, životného prostredia a rozvoja regiónov.
Realizovala veľké množstvo tendrov pre projekty, financované z eurofondov.  V dnešnej dobe sa okrem prípravy verejného obstarávania zameriava aj na poradenstvo pre uchádzačov vo verejných zákazkách.

Kontakt: www.enteris.sk, tel: +421 911 545 482, e-mail: hodosiova@enteris.sk