EkonomikaKrízový manažmentPoľnohospodárstvoPotravinárstvoSlovenskoStrategický manažment xa Publikované 4. októbra 2022 zobraziť celý profil

Tretí spresnený odhad očakávanej úrody v roku 2022 potvrdil medziročne nižšiu úrodu pri všetkých jesenných plodinách najmä pre rapídny pokles výnosov z hektára. Pri kukurici poľnohospodári ešte znížili odhad poklesu rentability z hektára, ktorý stiahol úrodu na 15-ročné minimum.

Najmenej za posledných 15 rokov

Celková produkcia druhej najpestovanejšej plodiny na Slovensku, kukurice na zrno v roku 2022 bude najnižšia za posledných 15 rokov, približne 740 tisíc ton. Úroda by tak mala dosiahnuť o takmer 54 % nižšiu hodnotu ako vlani, kedy sa na Slovensku urodilo takmer 1,6 milióna ton. Tretí odhad úrody v roku 2022 zisťovaný k polovici septembra a aktuálne zverejnený Štatistickým úradom SR (ŠÚ SR) potvrdil ešte nižší hektárový výnos ako odhadovali producenti v auguste, z hektára osiatej plochy by malo byť približne 4,47 tony kukurice. Očakávaný hektárový výnos je o 3,1 tony z hektára nižší ako 5-ročný priemer úrod a tiež o 3,4 tony menší ako pred rokom. 

Poľnohospodári súčasne korigovali osiatu plochu, pretože približne 6 % pôdy, na ktorej bola osiata kukurica na zrno, preradili do kukurice na zeleno a siláž. Celkovo očakávaná zberová plocha tak klesla na 165,5 tis. ha, čo je oproti roku 2021 nižšia výmera o 18,5 %.

Obrázok: ŠÚ SR

Nižší celkový objem úrody o viac ako 19 % sa očakáva aj u kukurice a jej miešankách na zeleno a siláž (celková úroda by mala dosiahnuť takmer 1,5 mil. ton). Hektárový výnos by mal dosiahnuť necelých 21,8 tony z hektára, čo je menej o 6,1 tony ako vlani a súčasne o 8,1 tony ako 5-ročný priemer. Po korekcii a preradení 11 tis. hektárov z pôvodne siatych na zrno do siláže sa celková plocha kukurice na zeleno medziročne mierne zvýšila na viac ako 68 tis. ha (nárast o 2,4 %).

Menej zemiakov až o vyše 20-tisíc ton

Predpokladanú celkovú úrodu ostatných zemiakov (bez skorých zemiakov) poľnohospodári korigovali tiež nadol, úroda v objeme 110 tis. ton predstavuje oproti vlaňajšku pokles o 15,8 % (o 20,5 tis. ton). Hektárové výnosy by mali dosiahnuť 23,7 tony z ha, čo je približne na úrovni predošlých piatich rokov, ale menej ako vlani. Vysadená plocha medziročne klesla na 4,6 tis. ha, čo je pokles o 11,5 %.

Článok pokračuje pod reklamou

Slnečnica znížená o takmer pätinu

Predpokladaná úroda slnečnice vo výške takmer 159 tis. ton predstavuje oproti minulému roku pokles o 18,7 % a súčasne mierny pokles v porovnaní s augustovým odhadom. Predbežné výnosy na úrovni 2,17 tony z ha sú o 0,49 tony menšie ako minulý rok a rovnako menej v porovnaní k 5-ročnému priemeru. 

Tretinový pokles úrody cukrovej repy

V dôsledku úbytku osiatej plochy technickej cukrovej repy ako aj nižšieho hektárového výnosu sa predpokladá medziročný viac ako tretinový pokles celkovej úrody na úroveň 895 tis. ton. V porovnaní s odhadom k 15. augustu sa očakávaný výnos z ha zvýšil o 1,7 tony na úroveň 46,5 t/ha. Takéto hodnoty sú napriek tomu výrazne nižšie ako minulý rok (o 16,05 t/ha), aj oproti päťročnému priemeru (o 12,6 t/ha). Cukrová repa bola vysadená na ploche 19,2 tis. hektárov (medziročný úbytok o 12,7 %).

Otázka

Ako je to so sebestačnosťou Slovenska? Vieme nakŕmiť ľudí?

Zdroj: ŠÚ SR / úprava redakcia