Koronavírus COVID-19Právo a legislatívaZmeny v legislatíve xa Publikované 4. februára 2021 zobraziť celý profil

Odškodnenie firiem za štátom nariadené obmedzenia pre pandémiu ochorenia COVID-19 by mohlo byť vyriešené jedným spoločným zákonom.

Právnu normu, ktorú pripravilo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR, však vláda už dvakrát odmietla, no minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) ju chce po dohode v koalícii predložiť znova na najbližšie rokovanie vlády. Sulík to povedal na štvrtkovej Hodine otázok v Národnej rade (NR) SR. 

Univerzálny odškodňovací zákon

Ministerstvo pripravilo univerzálny zákon o odškodnení, lebo nie je možné na každú skupinu podnikateľov pripraviť samostatnú schému a samostatný zákon. Tých skupín je totiž príliš veľa,“ odpovedal Sulík na otázku, prečo ministerstvo nepristúpilo k odškodneniu fitnescentier. Podľa ministra sa na opätovnom predložení zákona vláde dohodli na koaličnej rade.

Pomoc pre všetkých podnikateľov by tak mala byť stanovená jednou legislatívnou normou a následne by sa pre konkrétne skupiny mali určiť konkrétne podmienky odškodnenia. Ako bude zákon riešiť pomoc konkrétne pre fitnescentrá, Sulík nespresnil. Pripomenul však, že jeho nesúhlasný postoj k zatváraniu týchto prevádzok bol jednou z príčin konfliktu medzi ním a premiérom Igorom Matovičom (OĽANO).

zdroj: TASR / úprava: redakcia