ManažmentPrieskumy a analýzy xa Publikované 8. marca 2021 zobraziť celý profil

Úspech v práci pripisujú šťastnej náhode, neustále spochybňujú svoje schopnosti a majú chronický strach, že kolegovia odhalia ich nekompetentnosť. Takto o sebe rozmýšľajú ľudia, ktorí trpia imposter syndrómom, teda syndrómom podvodníka.

Podľa štúdií ho v živote zažije až 70 % ľudí. Medzi ženami – manažérkami je ich ešte viac. Z prieskumu KPMG vyplynulo, že si ním počas svojej kariéry prešli až tri štvrtiny úspešných žien. 

Spúšťačom syndrómu býva často rozdiel medzi tým, čo od svojho života alebo kariéry očakávali a realitou

Imposter syndróm má tendenciu prejaviť sa v čase významnej zmeny, napríklad pri rýchlejšom kariérnom postupe. Hoci si manažérky povýšenie zaslúžili, viac ako polovica z nich  vplyvom syndrómu cítila obavu, že kolegovia spochybňujú ich schopnosti a právo na získanú pozíciu. 

Žena na vyššej pozícii sa môže cítiť pod tlakom aj kvôli ostatným ženám, aby im neurobila zlú reklamu, keďže vedúce pozície zväčša zastávajú muži,“ uviedla jedna z respondentiek prieskumu KPMG. 

S imposter syndrómom sú často spájané džendrové mýty

Až tri štvrtiny oslovených žien si myslia, že ich mužskí kolegovia pochybujú o sebe menej ako ony. Odborné výskumy však jednoznačne nepreukázali, že by jedno pohlavie bolo viacej náchylnejšie trpieť imposter syndrómom. Mužsko-ženské roly a stereotypy na pracovisku však ovplyvňujú to, ako o sebe ženy uvažujú. 

Až 8 z 10 respondentiek prieskumu KPMG sa domnieva, že v práci musia oproti mužom vynakladať omnoho viac energie, aby predišli zlyhaniu. Tieto ženy sú tak na seba oveľa prísnejšie, než muži na podobných pozíciách. 

Článok pokračuje pod reklamou

Je dôležité, aby spoločnosti lepšie porozumeli konkrétnym problémom, s ktorými ženy čelia napríklad pri kariérnom postupe. Pomôže im to pri budovaní prostredia, ktoré vytvára podmienky pre zdravý rozvoj žien s vysokým potenciálom,“ konštatuje Ivana Mazániková, partnerka zodpovedná za ženskú agendu, KPMG na Slovensku.

Syndróm podvodníka možno prekonať, pričom prvým krokom je uvedomenie si negatívnych pocitov a následné rozpoznanie príznakov. Polovica žien – manažérok pri potlačení tohto syndrómu pomohla úprimná podpora ich šéfa alebo šéfky. Nad imposter syndrómom pomohli ženám zvíťaziť aj skúsenosti. Respondentky prieskumu KPMG potvrdili, že čím boli staršie, tým viac si uvedomovali, že v minulosti boli na seba nezdravo prísne. 

O štúdii

Do prieskumu sa zapojilo vyše 700 amerických žien pracujúcich vo vedúcich funkciách v spoločnostiach Fortune 1000 (pozn. rebríček 1000 najväčších amerických spoločností zoradených podľa tržieb). Vznikol pri príležitosti KPMG Women´s Leadership Summit, ktorý sa uskutočnil po šiesty raz. Stretávajú sa na ňom úspešné dámy z oblasti oblasti obchodu, politiky, športu a médií. Pre účastníčky je to príležitosť vymieňať si svoje skúsenosti a diskutovať o pálčivých témach, s ktorými sa vo svojej kariére stretávajú.