Cestovný ruchEkonomikaKoronavírus COVID-19Zahraničie xa Publikované 28. novembra 2020 zobraziť celý profil

Pandémia nového koronavírusu ťažko zasiahla španielsky cestovný ruch a s ním reštauračné a hotelierske služby. Situáciu výrazne zhoršila druhá vlna pandémie, ktorá znížila šance na skoré zotavenie sektora, čo sa odrazilo na počte hotelov ponúknutých na predaj.

Poukázali na to koncom týždňa zverejnené údaje realitného portálu Idealista

Ako uviedol, počet hotelov určených na predaj vzrástol v krajine od začiatku koronakrízy takmer o pätinu. Podľa realitného portálu, na ktorý sa odvolala agentúra Reuters, bolo v Španielsku v októbri na predaj celkovo 557 hotelov. To je o 19 % viac než v marci, keď Španielsko zasiahla prvá vlna pandémie nového koronavírusu a vláda výrazne obmedzila ekonomické aktivity a pohyb obyvateľov.

Najvýraznejšie sa počet hotelov ponúkaných na predaj zvýšil podľa portálu Idealista na Baleárskych ostrovoch. V októbri ich bolo v porovnaní s marcom v ponuke o 84 % viac. V Andalúzii počet takýchto hotelov vzrástol o 45 %. Z 557 hotelov ponúknutých v krajine na predaj ich 101 bolo v Katalánsku.

V dôsledku pokračujúcej pandémie a nových obmedzení klesol počet rezervácií v španielskych hoteloch v októbri medziročne o 83 % a podľa najnovších údajov španielskeho štatistického úradu bola v krajine v minulom mesiaci zatvorená takmer tretina hotelov.

zdroj: TASR / úprava: redakcia