EkonomikaKoronavírus COVID-19Zahraničie xa Publikované 27. novembra 2020 zobraziť celý profil

Nemecko si na budúci rok plánuje požičať takmer 180 miliárd eur. To je takmer dvojnásobok objemu financií, s ktorým vláda počítala ešte pred dvomi mesiacmi. Dôvodom je predĺženie opatrení na podporu ekonomiky po tom, ako krajinu zasiahla druhá vlna pandémie nového koronavírusu.

Nemecko si požičiava najviac od druhej svetovej vojny

Po celodennej diskusii schválil rozpočtový výbor nemeckého parlamentu v piatok v skorých ranných hodinách plán, v rámci ktorého si Nemecko v roku 2021 požičia 179,82 miliardy eur. Ešte koncom septembra minister financií Olaf Scholz informoval o pláne požičať si približne 96 miliárd eur.

Ako uviedli nemeckí poslanci, je to druhá najvyššia suma v povojnovej histórii Nemecka. „Zvýšenie objemu je správnym rozhodnutím,“ povedal pre agentúru Reuters poslanec za Zelených Sven-Christian Kindler, podľa ktorého v súčasnej krízovej situácii nie je vhodné šetriť.

Nemecká vláda sa rozhodla pre bezprecedentnú podporu firmám a domácnostiam s cieľom pomôcť ekonomike zvládnuť krízu spôsobenú pandémiou nového koronavírusu. S cieľom uvoľniť miliardy eur na podporu parlament pozastavil dlhovú brzdu, aby si vláda mohla požičať do 218 miliárd eur na financovanie záchranných opatrení a ekonomických stimulov. Zdroje z vládnej koalície však uviedli, že celá suma pravdepodobne nebude potrebná.

Vláda predpokladá, že nemecká ekonomika klesne tento rok po úprave o kalendárne vplyvy o 5,9 %. V roku 2021 počíta s rastom o 4,4 %.

Nemecké dovozné ceny klesli aj v októbri, pokles sa však zmiernil

Nemecko zaznamenalo pokles cien dovozu aj v októbri, v porovnaní s vývojom v predchádzajúcom mesiaci sa však tempo poklesu zmiernilo. Informoval o tom v piatok nemecký štatistický úrad Destatis.

Ceny dovozu klesli v októbri medziročne o 3,9 %, zatiaľ čo v septembri pokles dosiahol 4,3 %. Zmiernenie je tak o niečo výraznejšie, než predpokladali ekonómovia. Tí odhadovali, že ceny dovozu klesnú o 4,1 %.

Vývoj najviac ovplyvnili ceny ropy. Bez ich započítania klesli ceny dovozu o 1,3 %. V medzimesačnom porovnaní sa dovozné ceny v októbri zvýšili, a to o 0,3 %.

Pokles zmiernili aj ceny vývozu. Zatiaľ čo v septembri klesli o 1,1 %, v októbri pokles dosiahol 1 %. Medzimesačne sa vývozné ceny zvýšili o 0,1 %.

zdroj: TASR / úprava: redakcia