Cestovný rucheKasaEkonomikaFinančná správaGastronómia a hotelierstvoKontrolyObchod a službyPodnikanie xa Publikované 24. októbra 2022 zobraziť celý profil

Kontrolóri finančnej správy v septembri preverili 769 podnikateľských subjektov, z toho 454 formou online monitorovania na mieste a 381 formou kontrolných nákupov. Porušenie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice zistili v 234 prípadoch.

Najčastejšie sa subjekty dopustili porušenia zákona tým, že neevidovali tržby. Kontroly sa realizovali najmä v oblastiach služieb pohostinstiev, jedální, reštaurácii.

2/3 kontrol s porušením zákona

Porušenie zákona odhalili kontrolóri v 259 prípadoch, čo predstavuje 66,6 % z celkového počtu kontrolných nákupov a 33,7 % z celkového počtu kontrol, vrátane monitorovania. Podnikatelia pritom najčastejšie porušili zákon tým, že neevidovali tržby, čo sa preukázalo v 214 prípadoch. Kontrolóri uložili pokuty vo výške 73.770 eur.

Zároveň bolo vykonaných 11 opakovaných kontrolných nákupov u podnikateľov, ktorí v mesiaci august 2022 tržbu nezaevidovali. V 6 prípadoch bolo opätovne zistené porušenie.

Nový spôsob kontroly

Formou online monitorovania bolo preverených 21 VRP a formou kontrolných nákupov 38 VRP. Porušenie zákona bolo zistené v 28 prípadoch, za čo kontrolóri udelili pokuty vo výške 8 580 eur.

Zdroj: Finančná správa / úprava redakcia

Ako sa pripraviť na bezproblémové podnikanie a na koho sa obrátiť?

Ako sa bude situácia vyvíjať v tomto roku a v roku 2023 nie je jasné. Isté však je, že kontrolné orgány, ako napr. inšpektoráty práce, soi, daňové úrady, colné úrady, živnostenské úrady, metrologické inšpektoráty, veterinárna a potravinová správa, regionálne úrady verejného zdravotníctva a mnohé iné orgány vykonávajú kontroly u podnikateľských subjektov pernamentne.

Neplaťte veľké peniaze na riešenie jedného problému, ale svoje podnikanie radšej kompletne zabezpečte prevenciou!

Je to najlacnejší spôsobom, ako sa vyhnúť pokute. Stojí to najmenej času, ale aj peňazí. Nie ste si istí, či vaše podnikanie spĺňa všetky náležitosti? Máte správne dokumenty na prevádzke, alebo VOP e-shopu, reklamačné podmienky, či iné dokumenty?

Vyhnite sa zbytočným problémom pri akejkoľvek kontrole a tiež drahým pokutám. Dajte si papiere na poriadok vopred, ešte pred tým, než vás skontrolujú inšpektori.

Kontaktujte preto odborníkov z NEPLAT-POKUTY, ktorí v minulosti pracovali ako inšpektori. Z praxe majú vedomosť na čo si dávať pozor a na čo sa zamerať. Vedia, ako majú vyzerať dokumenty, ale aj čo sa kontroluje, ako sa to kontroluje a na ktorým veciam pri predaji treba dať dôraz.

Dokumenty dostanete tak, aby pri kontrole neboli vytknuté nejaké nedostatky. A naviac dostanete tzv. ,,Simulovanú kontrolu“, ktorou sa priamo na vašej prevádzke odstránia nedostatky. Skontroluje sa každý detail tak, aby riadna kontrole dopadla výborne.