eKasaFinančná správaPodvojné účtovníctvoÚčtovné dokladyÚčtovníctvoZmeny v legislatíve xa Publikované 28. decembra 2021 zobraziť celý profil

Finančná správa upozorňuje  podnikateľov, že v súlade s nálezom Ústavného súdu SR nie sú viac povinní zasielať unikátny identifikátor kupujúceho (UIK) do systému e-kasa.

Ústavný súd SR rozhodol, že časť novely zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice z roku 2018 nie je v súlade s Ústavou SR. Konkrétne ide o časť „unikátny identifikátor kupujúceho, ak je predložený kupujúcim pred zaevidovaním prijatej tržby“. 

Pre podnikateľov používajúcich e-kasu to znamená, že odo dňa vyhlásenia nálezu Ústavného súdu  SR nie sú povinní zasielať unikátny identifikátor kupujúceho do systému e-kasa. Technické nastavenie pokladníc a systému e-kasa podnikateľom umožňuje zasielať údaje z pokladničných  dokladov bez tohto identifikátora.

Článok pokračuje pod reklamou

Finančná správa plánuje o nenahlasovaní UIK informovať vybraných podnikateľov aj prostredníctvom softwarningu. Zároveň finančná správa upozorňuje, že cieľom pri zavádzaní e-kasy nebolo sledovať dennodenné správanie sa kupujúcich,  primárnym cieľom je boj proti daňovým podvodom. Finančná správa unikátny identifikátor kupujúceho nevyhodnocuje a nie je predmetom ďalšieho spracovania.

Zdroj: Tlačová správa / Finančná správa