Akákoľvek finálna dohoda o reforme globálnych pravidiel o zdaňovaní firiem musí zohľadňovať potreby ako veľkých, tak aj menších krajín.
Uviedol to v reakcii na dohodu ministrov financií siedmich najsilnejších ekonomík sveta (G7) írsky minister financií Paschal Donohoe. Ministri z G7 podporili zavedenie minimálnej globálnej daňovej sadzby pre firmy na úrovni 15 %. Zároveň dodali, že G7 prijme opatrenia, ktoré zabezpečia, aby firmy platili dane v krajinách, kde podnikajú.
Ako Donohoe uviedol, je v záujme každého, aby sa v oblasti medzinárodnej daňovej architektúry dosiahla ambiciózna, ale aj udržateľná a spravodlivá dohoda. Donohoe sa na schôdzke G7 zúčastnil z pozície šéfa Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny, informoval denník The Irish Times.
Článok pokračuje pod reklamou
V Írsku dosahuje firemná daň 12,5 % a krajina je aj zaraďovaná medzi daňové raje
V prípade, že by navrhovanú minimálnu daň pre firmy na úrovni 15 % podporili aj štáty v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), Dublin sa bude musieť novej situácii prispôsobiť.
Donohoe upozornil, že v prípade zvýšenia dane pre korporácie z 12,5 na 15 % môže Írsko prísť až o pätinu príjmov z firemných daní. To by znamenalo približne 2 miliardy eur ročne.
Ako dodal, Írsko bude v rámci nasledujúcich rokovaní s členmi Európskej únie a s USA naďalej bojovať za udržanie svojej 12,5-percentnej firemnej dane. Verí, že rokovania v OECD budú riešiť aj záujmy menších krajín. „Teším sa na diskusie v rámci OECD. Tú tvorí 139 štátov a akákoľvek dohoda bude musieť spĺňať potreby veľkých aj malých krajín, ekonomicky rozvinutých aj rozvíjajúcich sa,“ povedal Donohoe.
- Virtuálne sídlo v Česku: Veľký krok za malé peniaze
- Mení sa chovanie spotrebiteľov v oblasti oblečenia aj u nás? Zvýšený záujem o outlety
- OSN hrozí oteplením klímy až o takmer 3 stupne
zdroj: TASR / úprava: redakcia