PoľnohospodárstvoPotravinárstvoSlovensko xa Publikované 29. marca 2023 zobraziť celý profil

Slovenskí ovocinári začali aj v tomto roku bojovať s jarnými prízemnými mrazmi. Silné mrazy na konci marca meteorológovia avizovali v predstihu, a tak sa na ne mohli naši pestovatelia dostatočne pripraviť. V mnohých ovocných sadoch bolo preto počas noci rušno. Profesionálni pestovatelia vynaložili maximálne úsilie, aby pre spotrebiteľov zachránili čo najväčšie množstvo budúcej úrody. 

Uplynulá noc bola mimoriadne rušná u každého profesionálneho pestovateľa. Hoci pôvodne ovocinári očakávali mráz do -5 stupňov Celzia, v niektorých sadoch namerali počas noci aj -9 stupňov, čo je už na toto obdobie a pre kvitnúce stromy mimoriadne kritická teplota. V závislosti od terénnej nerovnosti sa intenzita mrazu líšila. Výrazné rozdiely zaznamenali už aj na stometrovej vzdialenosti. Podľa toho následne volili intenzitu  ochrany stromov a použitú technológiu. 

Vrtuľníky zatiaľ neštartovali

Ovocinári rozložili pod stromy najmä parafínové a peletové sviece, špeciálne piecky a pustili protimrazovú závlahu. Vrtuľníky zatiaľ na ochranu stromov nebolo nutné naštartovať. V závislosti od terénu a intenzity mrazov ohrievali najmä kvitnúce marhule, broskyne a v niektorých prípadoch aj jablone. Tie ešte síce nekvitnú, no pri niektorých odrodách – najmä pri eveline – ovocinári zbytočne straty na jabloniach nechceli riskovať. 

Obrázok: SPPK

„Chcem sa poďakovať všetkým pestovateľom, ktorí počas noci priložili ruku k dielu a zachraňovali kvitnúce stromy. Robíme to pre našich spotrebiteľov, aby na konci leta mohli mať čo najviac kvalitného slovenského ovocia. Po tejto úvodnej noci môžem povedať, že sme urobili maximum pre záchranu našich sadov. Pre upokojenie spotrebiteľov chceme dodať, že stromy vo všeobecnosti dávajú úrodu len z 5-10% kvetov, zvyšok prirodzene opadne či je mráz alebo nie.  Ešte však vyhraté ani zďaleka nemáme, pretože očakávame mrazivé noci aj v ďalšom období,“ zhodnotil aktuálnu situáciu predseda Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga. 

Na protimrazové závlahy mnohí nemajú

Meteorológovia už vydali výstrahu pred prízemným mrazom aj pre nasledujúcu noc, týka sa najmä južne položených oblastí stredného a východného Slovenska. Pestovatelia sú pripravení ohrievať stromy aj počas ďalších nocí. Ovocným stromov v čase kvitnutia môže totiž výrazne uškodiť už aj mráz -2 stupne Celzia. Dokonca kvety jabloní ničí už teplota -1 stupeň Celzia. 

Slovenskí pestovatelia majú účinnú protimrazovú závlahu natiahnutú len v asi 20% ovocných sadov, no sú aj také firmy, ktoré pod protimrazovými závlahami nemajú ani jeden strom. V sadoch tak na zvýšenie teploty používajú najmä sviece a piecky. Závlahy sú výrazne nákladnou investíciou. Oplatí sa ju mať len tým podnikom, ktoré napríklad pri jablkách vedia vypestovať úrodu minimálne 50 ton na hektár ovocného sadu. 

Zdroj: SPPK / úprava redakcia