EkonomikaKoronavírus COVID-19PodnikaniePriemyselSlovensko xa Publikované 27. novembra 2020 zobraziť celý profil

Optimizmus slovenských podnikateľov v priemysle pokračoval aj začiatkom novembra. Po troch mesiacoch sa zastavil rast pesimizmu v stavebníctve. Opatrenia druhej vlny pandémie podlomili výrazne dôveru podnikateľov v službách a mierne v obchode. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Celkovo index ekonomickej dôvery v novembri po štvormesačnom raste mierne klesol

Trojmesačný kĺzavý priemer sezónne upraveného indikátora ekonomického sentimentu (IES) klesol o 1,8 percentuálneho bodu (p. b) na hodnotu 86,6. Dôvera sa výrazne znížila v službách, mierne v obchode a nepatrne u spotrebiteľov. Naproti tomu sa mierne zvýšila v priemysle a stavebníctve. Aktuálna hodnota IES zaostáva za výsledkom rovnakého obdobia minulého roka o 12,2 bodu a nachádza sa pod úrovňou dlhodobého priemeru o 16,7 bodu.

Dôvera podnikateľov v odvetví priemyslu rástla druhý mesiac po sebe

Po októbrovom výraznejšom optimizme indikátor dôvery v priemysle po sezónnej úprave v novembri vzrástol miernejšie, a to o 3 p. b. na hodnotu 7, čím sa dostal na najvyššiu hodnotu od apríla 2018. Vývoj priaznivo ovplyvnilo najmä zlepšenie úrovne objednávok a pokles zásob hotových výrobkov.

Výrazne viac pesimizmu do budúcnosti vykazuje už druhý mesiac sektor služieb. V novembri sa indikátor dôvery v službách v porovnaní s októbrom znížil o 17 p. b. na hodnotu -29, čo je po apríli tohto roka druhý najvýraznejší medzimesačný prepad v histórii prieskumu od začiatku zisťovania v januári 2002.

Spotrebiteľská dôvera na Slovensku sa na začiatku novembra opäť posunula smerom nadol o 0,9 bodu na hodnotu -34,6 a aktuálny výsledok sa nachádza pod úrovňou dlhodobého priemeru o 15,6 bodu. Indikátor si pohoršil tretí mesiac za sebou po postupnom pomalom päťmesačnom zlepšovaní nasledovanom po hlbokom prepade v apríli.

V novembri po troch mesiacoch poklesu začali vidieť mierne optimisticky svoje podnikanie aj v stavebníctve. Sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve medzimesačne stúpol o 1,5 p. b. na -48,0 a to najmä vplyvom priaznivejších hodnotení pri odhadoch vývoja zamestnanosti. Aktuálny výsledok dosiahol najnižšiu hodnotu od septembra 2013 a je pod úrovňou dlhodobého priemeru o 24 bodov.

Dôvera firiem podnikajúcich v obchode klesla od októbra tohto roka o 1,7 p. b. na hodnotu 1,3 najmä vplyvom negatívneho hodnotenia súčasných podnikateľských aktivít. S výnimkou štyroch mesiacov (apríl až júl) v období prvej vlny koronakrízy ide o najnižšiu hodnotu od októbra 2013.

Ceny stavebných prác v októbri 2020 medzimesačne klesli o 0,2 %

Ceny stavebných prác v októbri 2020 oproti septembru klesli o 0,2 %. V porovnaní s októbrom 2019 sa zvýšili o 2,4 %. V priemere od začiatku roka ceny stavebných prác medziročne vzrástli o 2,9 %. Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve v októbri 2020 oproti septembru klesli o 0,6 %. V porovnaní s októbrom 2019 klesli o 1,8 %. V priemere od začiatku roka ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve medziročne klesli o 0,7 %.

V októbri boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne vyššie o 1,1 %

V októbri 2020 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne vyššie o 1,1 %. Ceny rastlinných výrobkov vzrástli o 1,6 %. Ceny živočíšnych výrobkov klesli o 0,1 %.

Z rastlinných výrobkov vzrástli ceny ovocia a zeleniny o 0,7 %, olejnatých plodov a semien o 8,9 % a strukovín o 7 %. Klesli ceny zemiakov o 11,8 % a obilnín o 1,6 %.

Zo živočíšnych výrobkov klesli ceny surovej ovčej vlny o 12,4 %, surového kravského mlieka o 0,6 %, hovädzieho dobytka vrátane teliat o 0,3 % a jatočnej hydiny o 6,8 %. Zvýšili sa ceny konzumných slepačích vajec o 6,6 %, jatočných oviec a jahniat o 10 %, živých rýb o 1,6 % a jatočných ošípaných o 0,7 %.

Od začiatku roka vzrástli ceny poľnohospodárskych výrobkov v priemere o 0,5 % vplyvom nižších cien rastlinných výrobkov o 0,1 % a vyšších cien živočíšnych výrobkov o 1,4 %.

Ceny priemyselných výrobcov v októbri medzimesačne vzrástli o 0,2 %

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko v októbri oproti septembru vzrástli o 0,2 %. Vzrástli ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu, priemyselnej výroby zhodne o 0,2 %, dodávky vody, čistenia odpadových vôd, odpadov a ozdravovacích služieb o 0,1 %. Klesli ceny ťažby a dobývania o 0,1 %.

V októbri 2020 v porovnaní s októbrom 2019 ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh vzrástli o 0,7 %. Zvýšili sa ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 6,6 %, ťažby a dobývania o 4 %, dodávky vody, čistenia odpadových vôd, odpadov a ozdravovacích služieb o 1,9 %. Klesli ceny priemyselnej výroby o 2,9 %.

V priemere od začiatku roka oproti rovnakému obdobiu minulého roka vzrástli ceny priemyselných výrobcov o 0,9 %, vplyvom vyšších cien dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 5,4 %, dodávky vody, čistenia odpadových vôd, odpadov a ozdravovacích služieb o 1,3 %. Klesli ceny priemyselnej výroby o 1,6 %, ťažby a dobývania o 0,8 %.

zdroj: TASR / úprava: redakcia