EkonomikaGastronómia a hotelierstvoKoronavírus COVID-19Obchod a služby xa Publikované 14. februára 2021 zobraziť celý profil

Pre maloobchodníkov a podnikateľov v službách sa začína 9. týždeň lockdownu, počas ktorého musia mať svoje prevádzky zatvorené. Gastro už tento čas radšej ani neráta, pretože v obmedzenom režime funguje už od marca. Všetci vedia, že situácia je už od začiatku komplikovaná a pridávajú ruku k dielu dodržiavaním všetkých vládnych nariadení, aj keď sem tam nie úplne pochopiteľných.

Faktom však je, že aj napriek 8-týždňovému lockdownu sa pozeráme na to, ako nám v nemocniciach rastie počet hospitalizovaných, počet novonakazených nijakým zásadným spôsobom neklesá a situácia je u nás zo dňa na deň horšia. Obmedzenia nepomáhajú a preto je asi načase zmeniť stratégiu boja s pandémiou.

Pozeráme sa na to, ako v ostatných krajinách lockdown a s ním spojené obmedzenia zaberajú a krajiny sa postupne preberajú k životu,“ hovorí Daniel Krakovský, predseda ISKM. Ako maloobchodníci máme zatvorené, dodržiavame všetky nariadenia, snažíme sa pomôcť a to aj napriek tomu, že nás vláda vytrvalo ignoruje v našich požiadavkách na kompenzácie a tvári sa, ako keby sa ich tento problém netýkal,“ dodáva s tým, že napríklad v Maďarsku takmer neprišlo k zatvoreniu prevádzok, aktuálne čiastočne otvára aj Rakúsko, Taliansko, Poľsko, otvorené je aj Slovinsko alebo Chorvátsko.

Článok pokračuje pod reklamou

Slovenskí obchodníci sú obmedzovaní. Koľko?

Maloobchodníci sa sťažujú na dlhodobé obmedzovanie ich fungovania, pričom nie je úplne jednoznačne preukázané, že by ich prevádzky boli pri dodržaní všetkých hygienických opatrení nebezpečnejšie ako napríklad supermarkety. 

Chápeme obavu zo zvýšenia mobility, na druhú stranu túto sme zdvihli pravidelným plošným testovaním. Naše prevádzky vedia byť bezpečné a keďže sa v nich často naraz nemôže nachádzať veľa ľudí, nemôžu byť väčším rizikom ako práca v kancelárii alebo fabrike,“ tvrdí Krakovský. Pokiaľ nemajú byť prevádzky maloobchodníkov, gastra a služieb otvorené, treba ich rýchlo kompenzovať, čím sa eliminuje aj otváranie niektorých prevádzok napriek zákazu, ktorých majitelia sú už zúfalí z krokov vlády a nedokážu už dlhšie existovať a platiť svoje záväzky.

ISKM od vlády očakáva jasný postoj

ISKM od vlády očakáva jasný postoj, ako chce súčasnú situáciu vyriešiť, zlepšiť stav vnašich nemocniciach a znížiť počty nakazených tak, aby nehrozilo, že maloobchod neotvorí ešte ďalšie mesiace, kým okolité krajiny už budú normálne fungovať. Ak nechceme cielene zlikvidovať tisícky malých obchodov a dostať desiatky tisíc ľudí na úrady práce a už poskytnutú pomoc zahodiť do koša, musíme mať plán, ako tento stav rýchlo zvrátiť.


O ISKM

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov združuje viac ako 70 maloobchodných spoločností, od najmenších prevádzok zamestnávajúcich niekoľko zamestnancov až po veľké siete s tisíckami zamestnancov. Maloobchod zamestnáva v SR približne 300 000 ľudí. Medzi členov ISKM patria firmy ako NAY, LPP Slovakia, Martinus, Toyeto, Intersport, Albi, Bencik Culinary Group a mnohé iné.