BezpečnosťDaneZahraničie xa Publikované 16. marca 2022 zobraziť celý profil

Vojna na Ukrajine sa dotkla prakticky všetkých ľudí a viacerí domáci podnikatelia urýchlene reagovali. Aj členovia maloobchodu poskytujú humanitárnu pomoc na Slovensku alebo aj priamo na Ukrajine, a to finančnú, materiálnu ako aj personálnu. Avšak vzhľadom na súčasne nastavené pravidlá na to doplácajú formou zdanenia a nutnosti úhrady DPH z takýchto darov.

„Situácia je pre všetkých nová. Mysleli sme si, že sa už postupne zotavíme z pandémie, rušenie opatrení nám dávalo nádej na stabilizovanie situácie. Potom však prišla vojna na Ukrajine a s ňou veľa nových starostí,“ hovorí Daniel Krakovský, predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov.

Rýchla reakcia

Členovia ISKM flexibilne reagovali na situáciu a viacerí sa rozhodli rôznymi spôsobmi zapojiť do riešenia pomoci pre ľudí, ktorí Ukrajinu z dôvodu konfliktu museli opustiť. Sú medzi nimi gastro prevádzky poskytujúce bezplatnú stravu, ďalšie, ktoré poskytli dobrovoľníkov z radov svojich zamestnancov, tí, ktorí zabezpečili materiálnu pomoc a aj firmy, ktorí posielajú peniaze organizáciám, ktoré pôsobia priamo na miestach, kde pomoc najviac potrebujú.

Článok pokračuje pod reklamou

Štát pýta dane aj z humanitárnej pomoci

„Problémom je, že túto humanitárnu pomoc v akejkoľvek forme musia komplikovane účtovať a odvádzať z nej dane, aj keď na nej nezarábajú,“ tvrdí Krakovský s tým, že takto nastavené podmienky komplikujú poskytovanie pomoci a viaceré firmy tak prispievajú často menej, ako by chceli. Prípadne ich táto situácia prekvapí v čase odovzdávania daňových priznaní. Rozumieme tomu, že aj pre štát je toto nová situácia, s ktorou sa musí popasovať. Avšak čím flexibilnejší štát bude, tým bude situácia pre darcov jednoduchšia. 

Urýchlene žiadajú novelu

„Vyzývame preto ministerstvo financií, aby naozaj urýchlene situáciu riešilo prijatím novely zákona, vďaka ktorej humanitárna pomoc nebude podliehať zdaneniu,“ uzatvára Krakovský. Je aj v záujme štátu, aby zbytočne nekládol týmto firmám polená pod nohy a práve naopak, pomohol im v ich snahe pomáhať tým, čo to akútne potrebujú. Denne sa schvaľuje množstvo opatrení a toto musí byť jedno z nich. Nie je čas na analýzy, konať treba rýchlo, podobne, ako tomu bolo napríklad v susednej Českej republike, kde je už takýto zákon v platnosti. Stačí sa len inšpirovať.

O ISKM
Iniciatíva slovenských maloobchodníkov združuje viac ako 100 nepotravinových maloobchodných spoločností, prevádzkovateľov služieb a gastro podnikateľov

Zdroj: ISKM / úprava redakcia