KontrolyObchod a službyPodnikanie xa Publikované 11. augusta 2022 zobraziť celý profil

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) v dňoch od 15. augusta do 09. septembra 2022 vykoná kontrolu zameranú na dodržiavanie zákazu predaja tabakových výrobkov a výrobkov, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak osobám mladším ako 18 rokov.

Kontrola bude prebiehať v zmysle zákona č. 377/2004 Z. z. o ochrane nefajčiarov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a jej cieľom bude preverenie dodržiavania zákazu predávať tabakové výrobky a výrobky, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak osobám mladším ako 18 rokov a povinnosti každého, kto predáva tabakové výrobky a výrobky, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak, odoprieť ich predaj osobe, ktorá je mladšia ako 18 rokov.

Informačná kampaň

Kontrolná akcia sa uskutoční v rámci proaktívnej informačnej kampane, ktorej cieľom je najmä prevencia a eliminácia zákonom zakázaného predaja.

Obchodná inšpekcia bude kontroly realizovať v spolupráci s gestormi projektu spoločenskej zodpovednosti NA VEKU ZÁLEŽÍ. Cieľom projektu je zvýšiť zodpovednosť predávajúcich a motivovať spotrebiteľov k zodpovednému správaniu pri predaji uvedeného druhu výrobkov.

Zdroj: SOI / úprava redakcia

Ako postupovať v prípade kontroly?

Podnikatelia často zabúdajú byť pri kontrole aktívni. Mnohokrát nevedia, ako sa majú vyjadriť do zápisnice, aké majú možnosti a dokonca sa v niektorých prípadoch pravdepodobne radia so samotnými kontrolórmi.

Ak už ale kontrola začne, nebuďte pasívni a nečakajte. Lebo ak nepodniknete včasné kroky, tak odvolávať sa voči pokute môže byť potom neskoro. Určite využite všetky možné opravné prostriedky hneď od začiatku konania (pre každé konanie sú iné). Podstatné je aj, ako sa vyjadríte do protokolu / zápisnice / záznamu. Ak máte možnosti, využite napr. aj námietky, vyjadrenie do zápisnice, vyjadrenie k správnemu konaniu, podajte odvolanie, žalobu a pod., alebo sa poraďte s tými, ktorí sa tejto téme venujú pravidelne! Takéto správne konanie štandardne trvá mesiace.

Ako sa pripraviť na bezproblémové podnikanie a na koho sa obrátiť?

Najlacnejším spôsobom, ako sa vyhnúť pokute je prevencia. Stojí to najmenej času, ale aj peňazí. Nie ste si istí, či vaše podnikanie spĺňa všetky náležitosti? Máte správne dokumenty na prevádzke, alebo VOP e-shopu, reklamačné podmienky, či iné dokumenty?

Vyhnite sa zbytočným problémom pri akejkoľvek kontrole a tiež drahým pokutám. Dajte si papiere na poriadok vopred, ešte pred tým, než vás skontrolujú inšpektori.

Kontaktujte preto odborníkov z NEPLAT-POKUTY, ktorí v minulosti pracovali ako inšpektori. Z praxe majú vedomosť na čo si dávať pozor a na čo sa zamerať. Vedia, ako majú vyzerať dokumenty, ale aj čo sa kontroluje, ako sa to kontroluje a na ktorým veciam pri predaji treba dať dôraz.

Dokumenty dostanete tak, aby pri kontrole neboli vytknuté nejaké nedostatky. A naviac dostanete tzv. ,,Simulovanú kontrolu“, ktorou sa priamo na vašej prevádzke odstránia nedostatky. Skontroluje sa každý detail tak, aby riadna kontrole dopadla výborne.