EkonomikaPrieskumy a analýzySlovensko xa Publikované 23. augusta 2022 zobraziť celý profil

Miera evidovanej nezamestnanosti kontinuálne klesá už šiesty mesiac po sebe. Na konci júla dosiahla hodnotu 6,23 percenta, čo bolo najmenej od začiatku pandémie v marci 2020. Najvýraznejší pokles zaznamenal okres Michalovce, kde sa nezamestnanosť prvý krát od konca roka 2020 dostala pod hranicu 12 percent.

Miera evidovanej nezamestnanosti bola v júli 2022 na úrovni 6,23 percenta. V porovnaní s predošlým mesiacom poklesla o 0,05 percentuálneho bodu, medziročne až o 1,43 percentuálneho bodu. Miera evidovanej nezamestnanosti sa už tretí mesiac po sebe udržala  pod úrovňou 20 percent vo všetkých okresoch Slovenska.

Ak potrebujete v podnikaní pomôcť, kontaktujte odborníkov

Stabilne klesá nezamestnanosť ľudí nad 50 rokov

„Pokles nezamestnanosti už niekoľko mesiacov, je síce nudná správa, ale považujem ju za jeden z najdôležitejších úspechov, ktorý sme dosiahli. Nezamestnanosť sa približuje k úrovniam spred pandémie. V niektorých odvetviach a regiónoch už však teraz vidíme, že sa blížime k prirodzeným limitom a k ďalšiemu poklesu tam už zrejme nepríde. Avšak tam, kde ešte rezervy sú, vidíme významný pokrok. Verím, že aj vďaka našim podporným opatreniam vrátane národného projektu Chyť sa svojej šance, či podpore v čase skrátenej práce. Za zmienku stojí, že v najviac nezamestnanosťou zasiahnutých okresoch, ako sú Rimavská Sobota, Revúca a Kežmarok, významne klesajú počty nezamestnaných už niekoľko mesiacov po sebe. Na celonárodnej úrovni nám stabilne klesajú počty uchádzačov o zamestnanie z radov ľudí nad 50 rokov či tých, ktorí sú bez práce už viac ako rok,“ zhodnotil vývoj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Pokles očakávajú aj v auguste

O pozitívnom trende, ale aj výhľade pre najbližšie obdobie, hovorí aj Inštitút pre sociálnu politiku. „Najčerstvejšie údaje o kondícii trhu práce potvrdzujú priaznivý vývoj zaznamenaný za posledné mesiace. Vzhľadom na doterajší vývoj stále očakávame mierny pokles nezamestnanosti aj v auguste,“ skonštatoval analytik inštitútu Matěj Bělín. Pozitívnym faktorom, ktorý môže naďalej prispievať k poklesu nezamestnanosti, je stále vysoký počet voľných pracovných miest na trhu práce. Ústredie práce ich v júli evidovalo 79 552.

Rimavská Sobota je stále okres s najvyššou nezamestnanosťou

Spomedzi okresov zaznamenal najvýraznejší pokles miery evidovanej nezamestnanosti okres Michalovce. Júnová hodnota 12,08 percenta sa v júli znížila na 11,42 percenta. V praxi to znamená, že až 204 uchádzačov o zamestnanie si minulý mesiac našlo novú prácu. Nezamestnanosť významne klesala aj v okrese Rožňava, a to o 0,37 percentuálneho bodu a aj v okrese s najvyššou nezamestnanosťou – Rimavskej Sobote, a to o 0,33 percentuálneho bodu. Tam klesá počet ľudí bez práce kontinuálne od februára tohto roku. Odvtedy klesla z 20,39 percenta na júlových 18,83 percenta. „Ešte podstatnejšie je, že podobne významný pozitívny trend vidíme vo viacerých ďalších okresoch s vyššou nezamestnanosťou. Stojí za tým aj kvalitná práca na úradoch práce, ktoré sa momentálne sústreďujú aj na čo možno najefektívnejšie uplatnenie čerstvých absolventov škôl na trhu práce,“ povedal generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Karol Zimmer.

Zdroj: ÚPSVaR / úprava redakcia