InšpiráciaManažmentPodnikanie
Publikované 30. marca 2021 zobraziť celý profil

Celý svet sa skrúca v agónii pandémie, ktorá berie sily nielen politikom, obyčajným ľuďom, ale aj firmám. Zamestnanci sa boja o svoje zdravie a svojich blízkych, zamestnávatelia sa obávajú kedy im kto vypadne z pracovného kolotoča a či zvládnu všetky úlohy, či budú naďalej zákazky a či sa im za všetko aj zaplatí.

A tak strach stláča pľúca nás všetkých a obavy striedajú beznádej

A to nemusíme byť ani nakazení. Všade to cítiť, celé okolie je presiaknuté depresiou, strachom o ďalšiu budúcnosť o to čo bude nasledovať a či to vôbec niekedy skončí. A všetkému tu na Slovensku k tomuto domáha ešte aj súčasná politická situácia, ktorá je akoby zrkadlom našich duší. Chaos, bezmocnosť a viera v lepšiu budúcnosť.

Je teraz čas zamýšľať sa, čo robiť, aby bola firma v kľude, aby zamestnanci budovali svoje vzťahy a zavládol aspoň v našej firme kľud a poriadok? Asi sa málo manažérov teraz nad týmto zamýšľa, pretože sú zaneprázdnení inými otázkami, ale práve teraz je čas, aby sme podporovali svoj tím a dali im kúsok nádeje v lepší zajtrajšok.

Áno, v týchto časoch nastala zaujímavá situácia, ktorá bola snáď len počas ekonomickej krízy spred 12-tich rokov, že málo zamestnancov chce zmeniť prácu. Boja sa o to, čo bude zajtra a radšej zostávajú aj na „nepohodlných stoličkách“. Nikdy nie je správny čas na nesprávne rozhodnutie. Ale vždy môže byť nesprávny čas na správne rozhodnutie. Ak ma v topánke tlačí kamienok, nestačí, že ho prehodím do druhej topánky. Bude tlačiť inde. A tak je to aj s našim rozhodnutím. Ak chceme, aby sme niečo zmenili, treba prijať rozhodnutie a kamienok vybrať.

Naši zamestnanci sú náš poklad

Nech si akýkoľvek šikovný šéf a majiteľ, vieš, že bez svojich zamestnancov si nula. A to platí už pri tíme dvoch ľudí. Inak môžeš byť živnostník, ktorý si chodí a opravuje topánky a nepotrebuje pomoc ostatných. Ale akonáhle sme firma, kde je viac ako jeden človek, sme tím, ktorý sa skladá z „našich ľudí“.

Egoistický šéf, nikdy neprizná, že potrebuje svojich zamestnancov a vždy si bude myslieť, že to všetko stojí iba na ňom.

Ale opak je pravda! Ak si dobrý šéf, vieš že ty nemusíš byť ani na firme a všetko ide tak, akoby si tam bol. A to všetko preto, lebo svojich zamestnancov poznáš, správne si ich motivoval a viedol. Nepotrebuješ krik, trstenicu ani pokuty. Ľudia to urobia ochotne bez toho, aby si používal násilie a donucovacie prostriedky.

Áno, v týchto časoch nie je čas na zamýšľanie sa čo kto aké má pocity, vynakladanie prostriedkov na pohodlie svojich zamestnancov, treba šetriť, lebo . . . .

Článok pokračuje pod reklamou

Teraz ľudia potrebujú podporu možno viac ako za iných okolností

Bez toho, aby si poznal svojich zamestnancov, aby si poznal ich silné a slabé stránky a bez toho, aby si chápal, čo potrebujú, nikdy nebudeš dobrým šéfom. Áno, ono niekedy to funguje aj bez toho, ale iba tak, že budeš nad nimi stáť, držať trstenicu a výhražný prst so slovami: ak nespravíš toto, bude toto! . . .

Veľmi krátkodobé a veľmi neúčinné! Ak chceš, aby to fungovalo dlhodobo a bez toho, aby si celý čas vynakladal úsilie na kontrolu, musíš svojich ľudí podporovať a nechať ich rásť. A to tak, že prijmú za svoje rozhodnutia zodpovednosť. Nech sú akékoľvek. Pri prvom sa popália, ale pri druhom si dajú pozor, lebo už nebudú chcieť mať ďalšie popáleniny. Keď im budete stáť za zadkom a dozerať, prijímate, chtiac či nechtiac túto zodpovednosť za seba. A ak ste ešte despotický šéf a robíte to štýlom zhadzovania a výsmechu, NIKDY tento zamestnanec nevyrastie. Vždy bude čakať na vás a vaše rozhodnutie a pomyselnú trstenicu v ruke.

Dobrý manažér, ktorý chce mať dobrých ľudí, musí hľadať v ľuďoch ich potenciál a dať im možnosť ten potenciál ukázať. Nie ukazovať na seba a byť sa do hrude, aký som ja šéf a čo všetko som dokázal a ako som to ja robil perfektne. To oni vedia, veď preto pre vás pracujú. Vy musíte vedieť ukázať to dobré čo je v ľuďoch, nie vo vás.

Ak budete vo svojich zamestnancoch hľadať iba zlé, nájdete to

Skúste pravý opak. Skúste pritlačiť na ich silné stránky, skúste ich pochváliť ako zvládli hoci aj maličkú úlohu. Pre človiečika je to niekedy viac, ako peňažná odmena. Vyžije z maličkej pochvaly aj celý čas a robiť veci lepšie aby ju dostal znova. Ale ak budete robiť pravý opak, budete iba kritizovať, hľadať chyby stane sa to čomu slonovi, keď mu stokrát povieš že je zajac, bude si myslieť že je zajac a bude sa učiť hopkať.

Neučme opicu plávať a rybu chodiť po strome

Skúsme maličkou motiváciou (či už slovnou, alebo hmotnou) ľudí podporovať a tlačiť ich aby rástli. A to naozaj nedokáže hocikto. Iba DOBRÝ MANAŽÉR vie ľudí viesť a motivovať a iba pod dobrým šéfom ľudia rastú a stávajú sa z nich šikovní zamestnanci.

Pod zlým šéfom sú zamestnanci demotivovaní, nešťastní a strácajú chuť do práce. Pretože zlý šéf ľudí nepodporuje, nepočúva ich a vysmieva sa ich slabým stránkam. A potom chodia do práce iba lebo musia, výkony sú do výšky príjmy a o žiadnom napredovaní firmy nemôže byť ani reč

Tak akým šéfom chceš byť Ty?

Napreduje tvoje firma, alebo stagnuje? Tak si dáš ľahko odpoveď …

Prihlásiť sa na odber

Prosím počkajte...

Ďakujeme za prihlásenie!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *