Krízový manažmentSlovensko xa Publikované 15. februára 2022 zobraziť celý profil

Spoločne so Slovenským plynárenským priemyslom ministerstvo našlo riešenie pre domové kotolne, ktoré vyrábajú teplo z plynu pre bytové domy.

Zastropovaná cena

Bytovým domom s vlastnou kotolňou ponúka ministerstvo hospodárstva zastropovanú cenu plynu. Ako informoval na tlačovej besede minister hospodárstva Richard Sulík, tieto bytové domy by tak mohli vyrábať lacnejšie teplo. Bytové domy s vlastnou kotolňou, ktorým narástla cena plynu o viac ako 50 % oproti regulovaným subjektom, môžu od 1. marca získať od Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) plyn za necelých 80 eur za megawatthodinu.

Článok pokračuje pod reklamou

Zmluva minimálne na rok

Bytový dom však musí podpísať so štátnym SPP zmluvu o dodávke plynu na dva roky. Ak bytový dom podpíše s SPP zmluvu na tri roky dostane cenu 70 eur za megawatthodinu. Ak sa však rozhodne bytový dom podpísať len ročnú zmluvu so štátnym podnikom, získa cenu 90 eur za megawatthodinu. „Čiže toto bude pre nich koncová cena vrátane distribučných poplatkov a DPH,“ podotkol Sulík.

Termín je iba do piatka

Bytové domy, teda ich správcovia či spoločenstvo vlastníkov bytov musí o zastropovanú cenu plynu od SPP požiadať najneskôr do piatka 18. februára. „Údaje budú môcť správcovia alebo spoločenstvo nahlásiť prostredníctvom e-mailu domovekotolne@mhsr.sk ,“ informoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. Na Slovensku máme celkovo 2 236 kotolní, ktoré majú odber nad 100 megawatthodín plynu ročne a spadajú teda do neregulovaného sektora. Zhruba 1100 kotolní sa týka domácností.

Chcú zabrániť zdražovaniu

Ministerstvo hospodárstva sa podľa Sulíka rozhodlo bytovým domov s vlastnou kotolňou poskytnúť zastropovanú cenu plynu, pretože zvýšené náklady za energie neznášajú správcovia bytov, ktorí zanedbali nákup lacnejšieho plynu, ale samotné domácnosti. „Preto sme sa na vláde rozhodli, že vstúpime do tohto procesu, aby sme zabránili tým najväčším zdražovaniam,“ konštatoval Sulík.

Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR / úprava redakcia