EkonomikaPriemyselSlovensko xa Publikované 7. apríla 2022 zobraziť celý profil

Klub 500 nesúhlasí s vojenským konfliktom na Ukrajine, ale Slovensko momentálne potrebuje pragmatické riešenia. Zároveň vyzývajú vládu SR na podniknutie všetkých krokov k tomu, aby mala krajina plyn.

Klub 500 pozitívne hodnotí stanovisko ministra hospodárstva SR Sulíka: „Plyn sa nesmie zastaviť. Ak to bude nevyhnutné, mali by sme za ruský plyn zaplatiť v rubľoch.“

Potrebujú viac

SPP má aktuálne zazmluvnené dodávky plynu na kúrenie pre 620-tisíc rodinných domov. Ak v každom z nich žijú 4 ľudia, je len v rodinných domoch naň odkázaná polovica obyvateľstva Slovenskej republiky.

Pre priemysel je však nevyhnutné mať plynu niekoľkonásobne viac. „Plyn potrebujeme. Len tak bude fungovať ekonomika. Ak bude fungovať ekonomika, vláda bude mať financie. Ak bude fungovať ekonomika, tak prežijeme,“ zdôrazňuje predseda Klubu 500 Vladimír Soták. 

Nie sme silní

„Môžeme sa hrať na silných, ale nie sme. Nevieme Ukrajincom pomôcť tým, že si zničíme naše hospodárstvo, ak sa nedostaneme k energetickým surovinám“, podčiarkol Soták.

Článok pokračuje pod reklamou

Členovia Klubu 500 pripomínajú, že slovenská vláda je jediná zodpovedná za to, či naša ekonomika pôjde alebo nie. „Ani Ivan Mikloš, ani poslanci OĽANO, ktorí kritizujú Richarda Sulíka, nezodpovedajú za ekonomiku tejto krajiny. Svojimi vyjadreniami v podstate útočia na vládu Slovenskej republiky, lebo ak sa zastaví ekonomika a chod podnikov, celý hnev národa sa obráti proti predsedovi vlády a vláde. Nemôžeme sa riadiť názormi poslancov bez životných skúseností, ale ani názormi Ivana Mikloša, ktorého vyjadreniam sa osobne čudujem. Ivan Mikloš zrejme zabudol, komu radil v poslednom čase a s akým výsledkom„, spomenul Soták.

Američania časť sankcií zrušili

Ľahko sa vykrikuje a radí, keď nenesiem zodpovednosť. Pýtame sa týchto ľudí – prečo americký prezident Joe Biden zrušil sankcie na dovoz hnojív a ďalších komodít do Spojených štátov? Pri návšteve prezidenta Bidena sme nepočuli žiadne odporúčania na zničenie našej (európskej) ekonomiky, veď ani USA neplánujú oslabovať svoju ekonomiku z akýchkoľvek dôvodov. Prečo potom my chceme zničiť tú svoju?“ uzatvára Vladimír Soták.

Umelý cenný papier

Klub 500 pozitívne vníma aj názor ministra hospodárstva R. Sulíka na podporu slovenského a celkovo európskeho hospodárstva a priemyslu formou pozastavenia obchodovania s emisnými povolenkami na 5 rokov.

„Emisné povolenky vnímame ako umelý cenný papier, ktorý je mnohokrát predmetom špekulatívnych obchodov,“ prízvukuje výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. „Dostali sme sa do pasce klíma politiky a sankcií. Brusel by mal prijať opatrenia na posilnenie konkurencieschopnosti, európskemu priemyslu by to pomohlo, obzvlášť v čase odpájania sa od surovinových zdrojov z Ruska“, uzavrel.

Zdroj: Klub 500 / úprava redakcia