EkonomikaFinancieTrendy a inovácie xa Publikované 20. apríla 2021 zobraziť celý profil

Facebookom podporovaná kryptomena by mala byť spustená ešte tento rok. Facebook chcel pôvodne spôsobiť revolúciu vo finančnom svete spustením globálnej digitálnej meny, ktorú však zastavili regulačné úrady.

Prvý návrh prišiel v júni 2019, pôvodne sa mala táto univerzálna mena volať libra a mala byť krytá košom mien, ako sú dolár a euro.

Regulačné úrady po celom svete sa striktne postavili proti projektu a skupina, ktorá ho mala na starosti, stratila veľkých spoločníkov, ako sú Visa a Mastercard. Skupina nakoniec plány zrušila a rozhodla sa pre viacero stablecoinov krytých jedna k jednej rôznymi menami a jednu kryptomenu krytú viacerými menami.

Za novou kryptomenou stojí Diem Association so sídlom v Ženeve a plánuje spustiť pilot emisiou stabelcoinu krytého americkým dolárom, uviedol zdroj oboznámený so záležitosťou.

Pilot by mal byť relatívne malý a mal by sa sústrediť predovšetkým na transakcie medzi jednotlivými spotrebiteľmi. Používatelia budú mať zrejme tiež možnosť nákupu tovarov. Zatiaľ však nie je stanovený presný termín spustenia novej kryptomeny a časový rámec sa ešte môže zmeniť.

zdroj: TASR / úprava: redakcia